Mësimi sot Poezi nga Almir Becolli

11 Likes Comment

Mësimi sot

Hyn mësuesja në klasë
me finesë belin tund
mez e lart e veshur trashë
kurse poshtë me minifund

Herë e ëmbël,herë e thartë
këmbën pak e ngre tek banga
e gjith klasa shikon qartë
duket që ka veshur tanga

Fillon ora nis mësimi
si kjo orë tjetër s’ka
qeshin djemtë nga gëzimi
shikojnë filëm pa para

Vajzat bëhen pak xheloze
në këtë orë shumë mësojnë
veshur gjithmonë skandaloze
zyshën duan ta kopjojnë

Quhet filmi”Afër lëndinës”
kulmi i artë i kënaqësisë
shohim targat e makinës
por dhe numrin e shasisë

Me këto skena ashiqare
ndizet gjaku,ndezim çibukun
na ka ikur pini fare
por s’po gjejmë dot as pukun

Saherë kthehet me kuriz
të gjithë bëhemi me zemër
se pastaj fillon lëviz
dhe i ikin tangat shtrembër

Fajin e ka qeveria
që shtërngon kursin e lekëve
u shkatërua mësuesia
që kur rritën çmimin e brekëve

Almir Becolli

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *