Meselera me Xhixhilera Poezi nga Almir Becolli

28 Likes Comment

Meselera me Xhixhilera

U mblodh fisi,diskutonin
djalin duhej ta martonin
se po prishej si njeri
nuk përmblidhej në shtëpi

Djali ishte si flori
gjith ditën “ha e pi”
më i zgjuari i dynjasë
dit për dit,i pirë drasë

Me shokë edhe miqësi
rregulluan një mblesëri
venë nusen për ta marrë
dhëndri,dajoja,2 xhaxhallarë

Të 4 ajka e krushqisë
të këngës dhe të rakisë
sapo kaluan avllinë
menjëherë nisën dollinë

Krushku priste tek dera
kishte therur nja 2 shqera
vajza lyheshe nga surati
më në fund i erdhi fati

Muhabeti fillon shtruar
krushqërit duken të urtuar
dhëndri ndryshe e pa botën
kur ia mbushën dopjo gotën

E vazhdonte muhabeti
sepse shtohej “bereqeti”
iku nata me dolli
në mëngjes do iknin në shpi

Doli nusja rregulluar
e përcollën me të kënduar
aty etja dhëndrit iu shua
na falni tha:por nuk e dua

Aty prishet mblesërija
fillon sherri,flet rakija
thërret dhëndri në oborr
“duan të më martojnë me zor”

E kështu nuk u bë gjë
sepse gdhëja mbetet gdhë
kush ka raki edhe shqera
t’iu qepemi mblesëri të tjera

Almir Becolli

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *