Kapështica me Doganën e saj,një tokë e magjishme ne Devoll

23 Likes Comment

Kapështica me Doganën e saj,Portale e Shqipërise,… një toke e magjishme ne Devoll,Shqiperi

Kapeshtica ,nje fshat kufitar, i lashte Shqiptar ,Ilir , etnik e me histor te vjeter e te re,me tradita te pasura e te cmuara e te shquara, cepi i fushes se Devollit,skaji me jugelindor i Shqiperise,ne kufi me Greqine,portale,nyje lidhese me boten ,me qyteterimin Europian.

E futur ne nje lugine, qe ka zanafillen ne fushen e begate te devollit ne perendim,midis dy faqeve te maleve te Palegut,mbarimi i malit te Thate, me shtepi e avlli te gurta, qe i kane qendruar si nje ombrelle natyrore mbrojtese ne mes te lugines,nga natyra e nga pushtuesit.

Fshati shtrihet e shkon si nje tren mallrash gjate lugines , ne veri deri ne Doganen e saj , pellembe e lapidare e Shqiperise,ne kufi,duke e pershkuar ne mes lumi me te njejtin emer,qe buron nga Pepellashi.
Nje burim me legjenda e gojedhena te padegjuara e shume te rralla,bashke me rrugen e vjeter,(se tani autostrada e re ka care gryken e sellcave e i shkon nga siper fshatit),e bejne kete toke,nje vend te magjishem me legjendat,bemat,gojedhenat ,historite ,trimerite,dhimbjet ,plaget e mortjet, e burave te saj ,inteligjente,trima ,punetore te medhenj,mjeshtra bujq e muratore gurezdhendes,intelektuale te pashembullt, dhe me nenat, grate e vajza duararta e amvise te rrralladevollesha.

KAPESHTICA , emer tashme i njohur e popullarizuar ne Shqiperi ,emer i lakuar shpesh here nga mediat e ne cdo New-s,lajm televiziv apo gazete,por dhe nje emer i perseritur ne shkrimet e mija,se mbi te gjitha eshte nje emer me vlera historik,qe lidhet me shume njgjarje,vite e kohe te ndryshme qe ne fillimet e ndertimit te saj ne shekullin e kaluar,me shqipataret e me boten jashte saj,me miqte tane te shumte.

Por per vendasit ,eshte me teper nje vend i shenjte,nje toke e magjishme,nje dritare shprese me boten jashte,nje porte fati per te ardhmen,nje nyje lidhese midis dy boteve.
Shpesh here bisedoja me emigrante e pare nga Kapeshtica ne amerike me Fidai Manellin me Xhevdet Shehun, e te tjere pasi i kemi pasur mik shtepije,,bura te mencur te shtruar ,punetore te medhenj e patriote tani ne pension,per Kapeshticen dhe njerezit e saj te shkelqyer.

Pervec asaj qe ata flisnin gjithnje me respekt e me mall gjatedhjete e ca vjet larguar,ata mbajne mend shume hitorira qe une i mbaj te fiksuara e ndoshta me vome do ti hedh ne leter,per vuajtjet e qendresen e tyre ndaj pushtuaesve ,per marredhnijet me fqinjet greke,per historite e dramat e shumta me doganen,per vitet e izoluara e te rrethuara me tela me gjemba.

E shquarper trimerite e zgjuarsine e kapishticareve ne breza,e te tjera,per postebllokun ,me roje me pushke, duhet te merrje vise ,leje nga shteti,pa le te ishe edhe me biografi te mire, para se te hyje te vije ne fshat,qe ishte nje nebd i izoluar, nga njerezit dhe nga miqesia….
Le mos bejme histori ,te tjeret kane shkruar,por le te shkruajme per vendasit per zoterit e shtepise,per vellezerit e mij, neqoftese do te na lejohej te perdornim kete term,per kapeshticaret,qe e quajne ate si gjene me te shrtrenjte te tyre,si prone e tyre. E ngritur e ndertuar nga burat e mencur e mjeshtra ustallare te punimit te gurit e marangoze te talentuar,nga keta bujq devollinj mendje ndritur dhe e mbrojtur prej tyre si syte e ballit.

Do te kishim deshire t’i permendnim qe te gjithe por e pamundur,se jane te pakten dy-tre breza.
Emri i venlindjes dhe i venbanimit te tyre, jane sinonime te njera tjetres,Kapeshtica e Dogana,si vellezerit siameze, plotesojne njera tjetren,aq te lidhura jane per ta, bijte inteligjente ,trima e punetore te kapeshtices.Per kete ata ndjehen krenare,e quajne si emrin e tyre.
Dogana e Kapeshtices,ky vend simbolik i tokes se magjshme,ka ne emrin , vetveten e saj me qindra e mijra histori trimerije por e te dhimbshme per ne ,eshte nje histori me vete ,vecanerisht ne vite e demokracise dhe meriton te shkruhet gjata e te nderohen e te rspektohen te gjitha ata bij e bija jo vtem te kapeshtices por te tere Shqiperise.

Por ne shkrim tim do te largohem perkohesisht nga kjo teme e rendesishme per te shkruar me vone,si nje nga njgjarjet me te medhaja te historise tone,te vuajtur por krenare.
Shpesh me nxenesit e shkolles kur i mernin nje mendim per vendin ku kishin deshire per eskursione a piknikiun e fundit te vitit shkollor,nxenesvet te kapeshtices,ata e kishin deshire te madhe te shkonim nga dogana,ishte vendi i preferuar i tyre,nje edukate prinderore e futur ne gjak per kete emer te madh te jetes se tyre.

Dogana ,ajo porte e madhe e keshtjelles Shqiperi,nje portale e forte, ,ishte dhe si nocion mburoje qendrese e mbrojtje,nga dyndjet e pushtuesvet,prandaj sa me forte te ishte ajo e mbrojtur edhe me trupat e tyre,aq me te qete e te lire do te ishin ata.
Kapeshticaret pa u futur thelle ne histori si pasardhesit e Ilirevet,e nje nga fiset ilire me te degjuar, qe shtriheshin ne trojet e devollit,jane bura te medhenj,e te gjate.Ne disa breza ata e trashegojne kete” gjene trupore “qe u ka hije ei ben me te fisme.

Aq sa mban mend kujtesa ime,pasi i njoh shumicen e kapeshticareve si fshatra fqinje qe ishim ,apo si lagje te njera tjetres te fshatrave tona me Vishocicen,po thuajse qe te gjithe prinderit, edukatore te aposionuar per avenirin e femijeve te tyre qe ishin njehkohesisht dhe nxenesit tane me inteligjnete te shkolles se Vishocices,per te cilet ruaj kujtimet e mbresat me te cmuara.
Per gjithe ato breza nxenesish qe kam kaluar neper duar, pa haruar koleget e mij ,mesuese te talentuar si Mendar Mullen,Medehat Kutrollin,Skender Alickollin,Nefaret Vocin,Manushaqe Mulluxhiun,Nazmi Fetollin,Rami e Fitret Kurollin,Hena Barollin,Setali Manen, Bujar e Drita Jazexhiun,Petrit Kutrollin,Habibi me gruan e tij,Fehmi Talken,Sadete Kutrolli,si dhe e paharuara mesuesja e talentuar Nimete Kutrolli,qe u nda nga jeta ne nje moshe te re, e shume te tjere tani te rinj qe nuk i kujtoj dot,pasi kam vite qe jam larguar.

As qe mund te harroj ,por kam kujtimet e mbresat emija me te mira per Mendrin e Medehati qe punuam bashke ne shollen e vishocice por edhe kur u transferuam te tre ne shkollen e re 8 -vjecare te trestenikut,qe punuam me mish e me shpirt,hapen dhe shkollen 8-vjecare te mbremjes,pa le sa aktivitete organizonim me shkollen e me fshatin,Medehati me grupet popullore e nje kereograf profesionist i Devollices,por dhe Mendarin me theatrin,duke gjalleruar jeten artistike ne fshat.

Respekt te vecante ruaj per ciftinedukator Rami e Fitret Kutrolli,dy mesuese edukatore te talentuar,pa le Fitreti nje aktiviste e pa lodhur e levizjes te emacipimit te gruas ne fshat.
Ashtu sickam shkruar e ne shkrimet e tjera per figuren e mesuesit edukatorit ,metodistit e specialistit te mesimdhenies ,te punetorit te palodhur,mesuesin Skender Alickolli, sa mesues ne shkolle dhe aq dizenjator ne shkolla,reparte ushtarake e posta kufitare me ate doren e tij prej artisti ,si piktor i talentuar,e fati e solli qe te takohemi e te jetojme bashke ne vellazeri e miqesi per afro dhjete vjet ne shtetin e Connctikatit,e qe sot megjithese eshte imoshur punon si murator duke ndihmuar te birin ,Ilirin, ne bissnesin e tij ne ndertim.

Por me shume kam debulese edhe per nxenesit e studentet e mij, te tetevjecares e te se mesmes bujqesore te nates, nga kapeshtica qe ishin teper inteligjente e te shkelqyer ne mesim e shume te dashur.
Kam me dhjetra emra ne shenimet e ne kujtesen time por do te vecoje shume qe jane sot intelektuale te shquar,bujk te mencur,muratore emekanike zdruktore te talentua,Feti Zypcelli mjeshtri artist tornitori i smt bilishtiti,zdruktaret druzgdhendes si Ydri Kutrolli,Qemal Hoxha ,Niatin,.. te tjere pa mbarim nje liste gjate.sic mund te permend farketrin e vjeter Licin,e shume e e shume te tjere.,por s’mundem…, Dua te theksoj disa emra,duke i kerkuar ndjese shume te tjereve qe i kisha te gjithe njesoj , si Hektor Mullaj ,nje ish nxenes inteligjent,sot dentist dhe nje intelektual i nderuar,Alban Fetolli profesori i anglishtes ne Bilisht,nje koleg i respektuar e te tjere si,Ilir Alickollin,Elsa Ducin,Pellumb Mullen,Fatime Kutrolli,Bardha Alickolli,Eriketa Alickolli,Aida Kutrolli,Ilirian Mullaj,Bardhi Lindraku,Ajet Ducin,Eli Fetollin,Ajet Gavrin,Lira Pellumbin,Etleva Kutrolli,Arsen Mance,Poetin e ri Gezim Manellin, e me dhjetra e dhjetra te tjere sa kur kontaktojne ne facebook e kam veshtire ti njoh per momentin,.

Mund te pershkruaj shume nga burat e saj ,kollose shtat larte e burerore,…mjeshtra bujq e blegtore ,muratore guregdhendes te shquqr, marangoze artiste ,traktoristet,ushtarake si dhe nje ajke intelektuale qe sherbejne ne gjthe vendin e bote,nje pjejade edukatoresh pedagoge ne universitete e mesues te zote,kuadro drejtuese te zotet e me pervoje te ekonomise,mjeke veterinere, agronome,ekonomiste specialiste te degjuar ne tere vendin ..

Gjithnje ishte i pranishem ne shtepine tone e ruajme kujtimet te fresketa per burin e mencur,nje thesar i mencurisepopullore per ata qe e enjohin,nje enciklopedist nga natyra,nje gure popullore me nje thesar dijesh pa mbarim,nje gojetar e nje mik i te gjitheve ne dite te mira e ne dite te veshtira,do te trokiste ne dere ,ne cdo shtepi pa dalim sidomos ne vdekjet,,jo vetem ne Kapeshtice e Vishocice,por ne te gjithe fshatrat e zones te devollit.

Kishte nje hap te shpejte,edhe kur u rendua nga vitet ne te tetedhjetat,me bastun ,por me shume me nje shkop te zgedhendur vete,e hidhte hapin si nje ri,.” Plaku qe nxiton ” ishte epiteteti qe e therisnin kur ishim te vegjel.

Kur u ritem e mesuam qe e quanin me nje nofke te mire, ” Enveri i Mullackes” “.Xha Enveri ,Enver Mulla,plaku i urte ,goje embel,e me shpirt njeriu,qe i kudondodhur ne koka e cdo te semuri,e ne morte,e gjithe kurajo e optimizem per jeten,nje mjeshter murator,marangoz,e bujk specialist e te tjere..Nuk perzihej ne punet e te tjreve,” Une jam per paqen ,” ishte shprehja e tij pajtuese mes miqsh,fshataresh e ne shoqeri.

Ai zoteronte nje filozofi popullore,te trasheguar, nje dhunti talenti nga natyra jo nga shkollat,ai ishte nje deshmitari gjalle, i historise,ai ishte nje thesar folklori,…kur fillonte fliste thoshte..:-Nga ta fillojme nga Kapeshtica apo qe nga Devolli,i dinte njgjarej pe e per pe, me fakte e data si nje kronologjist gojor.
Ai sa here qe vinte ne shtepi ose me takonte mua neper zijafete,do te me theriste o nip ose kushuri.Pasi babaim im ishte nip nga kapeshtica,nena,pra gjyshja time qe une e arrita,ishte e bija e Shabankes,nje bure trim e patriot,i vellai i saj Sabri Mullaj ishte mesues i shklollave shipe ne Devoll dhe hoxhe i shkolluar ne Misir,pas clirimit nje nga avukatete e pare , e te tjera.,
Pa le sa shakator qe ishte s’ja kalonte njeri,sa e sa historira,anekdota,barcoleta te kripura e te gjitha per te qeshur,ca thoshin i trillon e genjen ,jo ai i zbukuronte si nje shkrimtar a poet,nje bejtexhi.

Ky burre i ralle e ei paharuar mbetet simboli i pergjthesimit te mencurise e burrerise kapeshticare ve..

Do te na ndeshkoje historia ,qe nuk evidentuam keto vlera te mencurise gojore folkloristike,popullore, filozofike,historiko -shoqerore,te ketyre njerezve gjenij ,thesare te mencurise gojore,te paperseritshem.

Ne Tirane qe ne vitet ’30 ishte nje mjek i degjuar e i zoti ,e therisnin Doktor Kapeshtica [Fuat ],nje mjek specialist i ralle qe kishte studjuar jashte,sa i kerkuar qe per ate kohe,sa i mencur qe ishte,fjalet me te mira e me te medha thuhen per jeten e kontributin e tij.,po keshtu e per nje doktor tjetert degjuar keto vite edhe ne Amerike, doktor pediater Sedat Shaban Kapeshtica,nje specialist i zoti e shume popullor.

Kur isha mesues ne fshatrat e Pogradec,degjove qe flitej per nje emer me respekte te madh,i thjeshte e popullor nga qytetaret,nje nga intelektualet e pare,ekonomisti Qamil Talka,qe pastaj e mori Universiteti i Tiranes pedagog,i cili qendroi deri ne vitet qe doli ne pension.Qamil Talken,e mbanin te gjithe ne goje ,si nje kalemxhi specialist i mbaruar per ekonomie,ishte shume popullor i qeshur e shume korekt ne edukate mes shokeve e njerezve te thjeshte, pa le mua me deshte si prind .
Ku e kish gjetur gjithe ate dashuri njerezore,me theriste dhe ai nipke.,edhe une e kisha si mbeshtetje si prind .
Me qe jam ketu do te permend emrat e nje plejade intelektualesh ekonomiste nder me te miret ne vend.Pse mos permend burin e urte e te shtruar ,mendje ndritur,kalemxhiun e vjeter,njeriun me te nderuar e me te respektuar te kapeshtices,Estref Hysken.Gjithe tru e goje embel.Cila nene i kish bere keta bura te ralle?! Ndjejme nje krenari,te pa krahasueshme per ta,por edhe nje respekt te madh per emrat e shquar te tyre.

Ne mendje e kemi te fresket te paharuarin qe u nda nga nesh pa pritur,ekonomistin e specialist i kualifikuar e me nje stazh te vjeter te fermes te Bilishit,Bexhet Alickollin.Nje bure i mencur e tere talent ,nje studjues i jetes,me nje horizont e me nje kapacitet dijesh te pakufizuara,qe rralle fliste e shfaej ne shoqeri.

I kishte shoket e ralle ne qytetin e Bilishtit ku kaloi pjesen me te madhe te jetes.Te gjithe kane kujtimet e mbresat me te mira per kete njeri te dashur e te zgjuar.Ai ishte i ndrojtur ne jete,e megjithese i mungonte njera dore,ai bente nje jete te gjalle e plot aktivitet.E mbaj mend qe luante futboll,ishe i talentuar nje mbrojtes i shquar,apo se ngiste bicikleten si nje ciklist dimer behar rruges kapashtice- bilisht deri sa mezi i dhane shtepi atje qe u be familjar e nje prind i ralle edukator me femije te zgjuare me shume edukate.Shoket,miqte,te afermit kane shume c’te tregojne per te…
Nje intelektual qe shkelqeu,nje poliglot i shquar,njohes e foles i disa gjuheve te huaja,nje perkthyes gjeni e gjthe talenet,me i kerkuari e me i mire intelektual e studjues ne vend per brezin e tij,me nje emer te madh si specialist ekonomiste,pedagog e me lart ne Tirane,Prof.Myslim Osmani,nje ish moshatar qe ne bangot e shkolles tete vjecare qe shquhej si nje nxenes me talent ne matmatike,zheni ,i thoshin mesuesit ashtu sic ishin e te vellezerit e motrat,duke permendur ushtarakun Osman Osmanin,Xhemil Alickolli,Sali Mustabelli,Luan Kutrolli,Fatmir kutrolli e te tjere te vjeter e te rinj..

Fama e tij si nje ekonomoist i ralle,si nje studjues,si nje pedagog,si nje foles e perkthyes i talentuar i njgjiti shkallet me te larta te karieres ne vend,e sot eshte nje emrer i nderuar ei respektuar dhe mendimi i tij si specialist i ekonomise dhe i vendit eshte i vyer e shume i kerkuar per vleresimet optomiste qe jep per te ardhmen e ekonomise se vendit..Jane pak keto per te ,pasi ai meriton te vleresohet me shume per turin e tij te mencur e aktiv……

Kapeshtica ,tipike per ekonomiste e saj te rralle rastesi apo inteligjenca e trurit te bijve te saj,sic mund te permendim me te rinte si Muhamet Mancen,si te gjithe djemte e Salikos,Prof.Bujari Mance,pedagog i Unuversitetit e tjere,Myfterem Duci nje ekonomist praktik e i talentuar qe fliste gjithnje me gjuhen e shifrave,e te tjere qe jane te shumte nga ky fshat.
Si mos shkruaj e dy reshta per dyqanxhiu ,shitesin me te vjetr te konsumit te bilishtit,
goje emblin Nevruz Kutrollin,qe ish shites ne vishocice per rreth tridhjete vjete e me pas ne kapeshtice deri sa doli ne pension,ishin te vecante keta shitesi e pra dhe me edukate. e qe ne te gjithe e dinim kur ishim te vegjel qe eshte vishocar.

Apo gjeologun veteran te ndermarrjes gjeologjike te korces ,buri e zgjuar e te dashur,
Vike Kutrolli,nje prinder edukator dhe i dashr edhe me ne mesuesit.
E kam shume te veshtire te perzgjedh burat e saj te zgjuar inteligjente e punetore,
dua te permend shume emra ,por here te tjera,nuk dua qe asnje ti mbetet hatri se si kush ka vendin e tijpor s’mundem.

Ja deshiroj te theksoj,djalin inteligjent e shume te thjeshte e te dashur me njerezit,ish oficerin e polocise se qytetit te Tiranes,tani nje bisnesmen aktiv e i degjuar,Bashkim Manen.Nje goje embel,i sinqerte shume gjakftohte,qe tiranasit e rajonit te tij e mbajne te gjithe ne goje e kane respekt te vecante per te,te cilet thone ec e gjej ate ,ta kishim Bashikimin prap,..
Nga ky fshat ka pasur shume te talentuar artiste te mirefillte qe nga me te vjeterit,aktorin figurant te filmave artistike shqiptare qe bente rolet e ushtarakeve gjermane ish ushtaraku i larte D. Kutroli, ,si muzikanti Kadri Qahjaj,instrumentist i talentuar,nje nga djemte e zgjuar te Xhekes ,nje kapeshticar i ndaruar.Aktori dhe humoristi i talentuar Shkeqim Lindraku,,Skender Malon,Near Fetolli,Valter Lindraku,Fevri Alickolli,Driton Caushi,Luli Hysken,Driton Kutrolli,Feridon Futrolli,Gezim Hyska,Sybi Alickolli… e shume te tjere,,qe ishtin aktor me sense humori te holle, te estrades se kapeshtices,.Te talentuarin regjizorin amator ,intelektuali Lili Fetolli,nje djale qe fatkeqesiht ne jete u ndrepre aktivitetit i tij per shikim e kufizuar,por qe mbetet nje nga emrat e shquar te fshatit,te talentuarin ne letersi do ta quaja poetin e kapeshtices Agim Gavri,me ato poezite e bukura lirike te tij e deri me i riu Gezim Manelli.

Kam deshire te permend burat e mencur te fshatit ,nje gjenerate e tere kuadrosh e drejtuese qe kane punuar e kane sakrifikuar per fshatin e per kapeshticaret si Vasfi Fetolli,Xhemal Alickolli,Faik Bushi,Banush Alickoli,Servet Kutrollin,Teki Hyska,Teki Kutrollin,Gurali e Petrit Liken,Shefke Fetolli,,Zeqir Alickolli,Miri Fetolli,Myske Alickolli,Sali Mustabellin,Enver Caushin,Xhemile Gani,Qamil Xhafi,Avni Pellumbin,Alber Lulin,Syrja Alickolli,Radion Manen,Gezim Popen,Sybi Gani,Lira Pellumbin,Luljeta Alickoll,agranomet e zotekniket e saj te talentuare e specialiste te zotet si Vidi Hysken,Sheme Jazexhi,Mirosh Alickolli, Yllson Topciu,Haxhi Pellumbin,Tonen,e te tjere, …….., e shume te tjere….

Shume te degjuar dhe famoze jane mjeshtrat e ndertimit te kapeshtices,gurezgedhendesit artiste qe dallohen ne disa breza,por une do te permend vetemnjerin prej tyre ,si pergjithesimin e dhjetra e dhjetra artiste muratore te gurit,Nefatin e kapeshtices ,keshtu e therisnin gjtheandej,,nje spasialist i mbaruar ndertimi ,nje dore flori,por edhe nje njeri shume i sjellshem,qe ku s’ka lene gjurme mendja e dora e tij e ndritur,ashtu sic mund te shkrual per Skender Caushin,Shkelim Alickollin, e shume te tjere edhe me te rinj qe jane anembane botes, te degjuare me fame.
Cdo vizitor qe ka shkuar ne kapeshtice pa tjeter i ka rene ne sy prezantimi me nje bure te gjate ,te gjalle e aktiv e shume miqesor,Bejad Kutrolli,nje burre shume i nderuar e i respektuar nga banoret e disa brezave,

Fjala e tij peshonte ne fshat,ishte realist ,trim e guximtar e optimist ,nje nder aktivistet me te shquat te fshatit,packa se asnjehere nuk ishte i zgjedhur,por mencuria e fshatit e kishin ate njeriun me te dashur e me te degjuar,proton e burrave te fshatit.

Eshte nder te shkruash per njerezit e tjeshte qe kane derdhur djersen pa kursim ,ata jane te shumte bujq,blegtore barinj e stalliere,muratore sic i kam pemendur ne shkrimet e mija qe nga shoferet e vjeter si Estestref Caushi, Vesap Mulla e deri me i riu, i talentuar Rafeti ,e te tjere.
Per te simbolizuar nje njeri te gjate shpesh ne fshatrat tone te zones ,perdorej nje emer simbolik, i gjate ,si Dervishi i Kapeshtices.Nje bure i thjeshte ,me nje dore i urte e shume punetor qe i bente te gjitha punet,bujk,blegtor e cfare ti dilte perpara.

Me qe jam ketu ne burrat e gjete nuk e kam gabim te gjete nje mbiemer i numurit shumes] do te vecoj nje emer shume te degjuar per ne, dua te kujtoj,baskebollistin profesionist e shume popullor ,te thjeshte e te dashur,nje nga djemte e Remziut .

Nje buri te nderuar e punetor i madh, Papin e klubit te “Partizanit” e te “Skenderbeut ” , i madhi Perparim Kutrolli,sot nje nga bisnesmenet me te degjuar te Korces,pronarin e pularise se qytetit dhe ish sponsori i klubit “Sport Bilishti” te futbollit.
Po sporiste ,futbolliste e kapeshtices ,sa te talentuar kane qene ,kane pasur gjithnje ne breza nje ekip te forte e modest qe rralle mund ti mundje,energjke e me shpit te larte gare.,ata jane te shumte, nga ata qe mbaj mend per disa brezave.

Duke folur ne telefon ,me nje nga bijte me te mire te fshatit Zalo Ducin ketu ne Amerike qe kish erdhur turist ne i biri dhe e bija e tij,ish traktoristin e talentuar e te qeshur te SMT Bilishtit,shihja njekohesisht dhe foton e tij ,qe kish dale para Statujes se lirise ne New York.
E ne horizont te saj,e dukej tamam edhe ky si nje monumen i gjalle sikur isht vellai isaj,nje bure gjigand qe mosha akoma se kish krusur ,vetem thijnat e fisme e tradhetonin, e s’kane per tu mplakurr kurre, se te tille ishin keta njeres te shquar devollinj te mencur e punetote te medhenj,qe me traktoret e tyre si arinjte e fushes, e kthenin permbys dy tre here ne vit qilimin e fushes te begate te devollit,duke e bere ate edhe me pjellore..

Nuk mund ta harroj,se sme hiqet nga kujtesa ,nje ish nxenesi im,i pahaaruari ,i riu energjik Gezi Ganiu,qe u vra ne krye te detyres ushtar.

Pa dyshim i lashe per ne fund ata qe meriton te mos harohen por te nderohen e te respektohen ne perjetesi,patriote,,deshmore ,partizane, mergimtare ekonomike e politike,ushtarake e kufitaret tima e te rralle, si bijte me te mire te burave” te gjete” te Kapeshtices, qe emri i tyre meriton te shkruhet me germa te arta.

Ashtu sic meriton t’i permendim emrat e disa nga patriotet dhe nacionalisteve ,partizanet trimat per liri dhe me te rinjte per demokraci, si Remzi Lika,Sulejman Topciu,Xhemal Alickolli,Myrteza Gavri,Demirali Fetolli,Avzi Xhevair,Teki Hyska,Vasfi Fetolli,Bariq Gavri,Saliko Fetolli,,Bariq Shehu,Fiqeri Alickolli,Garip Gurtrolli,Muharem Qahjaj,Sali Bushi,Shefiko Kutrolli,Besim Zypce,Gazibe kapeshtica,Mehemet Zypce,teki kutrolli,Zarif kutrolli,Ramie mane,Eqerem jashar kutrolli,Gazi mane,Xheke qahjaj,Qazim kutrolli,Salih Lindraku,enver Mulla,Eqerem Azem kutrolli,Hysen gani,Ymer Kutrolli e shume te tjere

Le te shkruajme per ta ne nje shkrimte vecante ne te ardhmen,duke e perseritur ate thenie te vertete,se nga kjo toke e magjishme kane dale bura te hijshem dhe fisnike, qe s’do te harohen kurre nga brezat e ardhshem,duke qene gjithnje krenare per emrat e tyre.

Ne mbyllje te ketij shkrimi te shkurter , modest,pa pretenduar histori,por nje pershkrim i thjesht,pasi njoh shume e mund te permend lista te gjata me emra,duke ruajtur respekt te madh per te gjithe qe s’ia kam zene emrin ne kete shkrim te shkurter e modest ,i kerkoj ndjese per kete ,por eshte e pamundur.

Ne vecanti dua te falenderoj ciftin Gezim dhe Elza Hyska me banim ne New Jersy ne SHBA,dy nder bijte me te spikatur te Kapeshtices qe me shembullin e tyre qene per shume vite ashtu si gjeneratat e paraardhshme, ideatoret dhe organizatoret e aktiviteteve te shumta artistike kulturole,sportive te banoreve te saj inteligjent,qe indirekt me nxiten per te shkruar keto reshta,duke pare faqen e tyre ne facebook e te shume te tjereve,si bij te denje e te aposionuar pas vendlindjes dhe Kapeshtices se shtrenjte e te dashur per ta, e per te gjithe ne,….nje toke e magjishme e me bij e bija te fisme , inteligjente e patriote,me burrat e saj diva gjigande.

Luan Kalana

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *