Fallxhoria Poezi nga Almir Becolli

35 Likes Comment

Fallxhoria

Nuk na ecën,s’kemi fat
tersi nuk na le rehat
ndoqa kurën popullore
dhe vajta tek një fallxhore

Sa më pa ajo e shkreta
duket tha nuk të ec jeta
mos ki frikë se të shëroj
dy këngë do ti këndoj

Mbasi mbaroi këngën e dytë
mbylli tha të dyja sytë
kur t’ia bëj unë tyryry
hape vetëm njërin sy

Më mbajti nja gjysëm ore
dukeshe goxha fallxhore
do shpëtosh tha:nga ky ibret
vetëm po u bëre synet

Turp i thashë: si synet
jam i madh,jam 30 vjet
sje i pari tha: ka shumë të tjerë
të gjithëve unë ia kam prerë

Do rrish ca kohë me fustan
por pastaj do gjesh derman
mu afrua morri thikë
ika me vrap pata frikë

Sa kalova atë derë
shoh aty ca djem të tjerë
Fallxhoria i kishte mjekuar
fustanin mbanin me duar

I pyes për kuriozitet
për çudi asnjëri s’flet
se i tall,i gjithë fshati
akoma s’po ju vjen fati

Aty kuptova fatin e zi
që linda këtu,në Shqipëri
doja të lindja edhe pikë
si zezak në Amerikë

Almir Becolli

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *