EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN (4)

18 Likes Comment

EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN (4)

(vazhdim, vjersha e 4 )

Ne pervjetorin e Ditelindjes te Driteroit,..13 tetor
Luan Kalana

Cikli me vjersha miqesore

Kudo qe nëShqipëri edhe sot unë dëgjoj goditjen e tokës të devollit më ndjek gjithnjë,më ndjek fërferima e fletve,më ndjek cicërima e zoqve,më ndjekin pikat e shiut që bjenë pik..pik.. në strehë,më ndjek gurgullima e lumit të Devollit, më ndjekin këngët nëpër dasma vallet,më ndjekin të gjitha këto ….” ( marre nga intervista me Dritero Agollin )

4-Per DEVOLLIN te dridheroi,per ate te ligjeroni
Shqipërisë,devollinjve tu kushtohi…

Publiçisteve te talentuar, botuesve te gazetave “Bilishti ” dhe”EORDE” dhe “Devolli”, K.Nake , M.Metolli dhe znj. E. Baruti…

&
Ju që qëndisni ato letrat,
jeni ustallarë, kalemxhinj,
ti i urti,Enver Nakja poloskalli
me zonjën Ervehe në Akademi*
Mirin inxhinjerin e Devollit,
ju kam miqtë e vjetër e të rinj…
&
Dikur në rini në gazetari,
kam bërë padashje e gabime,
partive shumë mos i besoni,
emrin tim mos e lëvdoni,
nuk është në nder të Devollit,.
Shqipërisë,devollinjve t’ju kushtoi.
&
Vargjet si lumi mos i pushoni,
për kombin ,shqipen të drithëroi…
&
Devolliu si inteligjent s’ka të sharë
paçka se ca i thonë kokëtrashë,
ashtu siç ha bukën me torbë,
si plisat e malet i bën fusha,
prandaj gratë s’lodhen së gatuari
e thajnë tepsinë me lakrorin.
&
Devolliu di edhe të këndojë,
devolliçen e ngre tymin në tavan
eshte i çëkes dhe i penës,
eshte trim me yll në ballë…
&
Mbi Ju, bien ato këmbana,
ju do të hani edhe të sharra,
nuk dua tua heqin kafshoren,
për Mua,të çmendurin e tokës,
i tillë paskam qënë, bir i Nënokes..
&
-“Dhe ky plis nga herë ish i fortë,
shkova në Evropë,brodha në Azi ,
(në Boston kuvendova e me Fan Nolë)
por kudo ,nga flokët gjer në thonjtë,
(me opinga,fustanella e qillota)
…mbeta nga mendja devolli…”
&
Devollin, ylli që bën dritë,
ta kini shqipe në zemër,
mos u merni me partitë,
amanetin tim per se gjalli,
për Devollin të përgjëroi !
(vazhdon)

LUAN KALANA,SHBA
ish Mesues i Gjuhe Shqipe
Menkulas Devoll….

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *