DEVOLLI Vendi Plot Vlera Dhe Bukuri Te Paeksploruara.

17 Likes Comment

Duke lundëruar sot nëpër intërnet, pashë këtë artikull..Më bëri përshtypje që dhe rinia e devollit ka filluar të shkruaj dhe të shpalosë për Bukuritë naryrore dhe vlerat e Devoll.. Bravo Vajzave

DEVOLLI , nje vend i begate,dhunti e mrekullise se natyres por edhe e dores se njeriut, me pasuri te cmuara natyrore e shoqerore. Ky emer eshte simboli i fushes se saj pjellore, lumi me te njejtin emer si bir I saj qe buron e lodron ne mes te lugines,te rrethuar nga malet perrenj ,mencuria intelektuale i bijeve e bijave te saj, mjeshtra te medhenj bujq e ndertues,me shpirt artisti,qe simbolizohen me emrin e te madhit, poet te Devollit, Dritero Agolli,homeri i gjalle i Ballkanit .

Sapo le mbrapa qytetin e bukur te Korces,Parisin e vogel te Shqiperise, nepermjet nje autostrade te drejte, hapet porta e nje thesari te pazbuluar, Devolli e Bilishti nje thesar i ri , ku veç natyrës, qe ka punuar disi si mantel duke e bere kete fushe me tre kate ,nje dukuri e ralle e natyres. Edhe truri i njeriut te mencur e duar arte e punetor te madh e kane uruar, e kane gdhendur si një skulptor, e kane stolisur si nuse. Të magjepsin e të bëjnë për vete, të duket vetja si në përrallë kur udheton me makine gjate saj,pa le ta shohesh nga majat e maleve te Moraves apo te kodrave te Bilishtit .Veç vlerave të rralla e të njohura historike, si shpella e Trenit dhe kalaja e Trojanit, një nga vendbanimet më të hershme të parardhësve të shqiptarëve, ilirët, qe i ndesh ne hapjen e Muzeut Kombetar ne Tirane .

Fari Spaho, deshmon per kete vertetesi ne librin”Per vendlindjen” spikatin ,vlerat piktoreske të luginës me lumin e gjelber te Devollit i mbuluar nga te dy brigjet me shelgje e me plepa te larte,i e ujevareve nga malet e Gramozit nje nga malet me te larta te Shqiperis qe me gurgullimen e tij,qe i njgjan nje melodie muzikore ,pastaj zbret ne lugine si nje lloj hardhuce e madhe qe duket sikur e perkedhel fushen derisa del ne gryken e Cangonjit ,ne fushen e Korces . Me malet përreth ,Moraven ne perendim ,Malin e Thate ,me Majen e Ivanit te Madh qendron si nje kulle aeropori ku kontrollon ne veri liqenin e Prespes se Madhe me fshatrat perreth, ,ne perendim fushen e madhe e pjellore te Korces, e ne jugelindje fushen e begate te Devollit duke shndruar këtë vend begatë, por edhe magjepsës për bukuritë që i shijon syri i njeriut . Nje treve e lashte ilire ,etnike dhe tradita te rralla patriotike e atdhetare per tere shqiperine ne jugelindje te saj.

MUNDESOI:dhe marë nga turizmidevoll

Klea Nezo
Shkolla “Fuat Babani” Klasa X-C
&
Kejsi Jazxhi
Shkolla “Fuat Babani” Klasa X-C

Ju mund të dëshironi

Rreth Autorit: Devolli Net

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *