Mësues humanist i palodhur dhe historian i apasionuar i Devollit (Andrea Palloj)

Mësues humanist i palodhur dhe historian i apasionuar i Devollit. Andrea Palloj ”Duaje jeten ashtu siç eshte, duaje kur te duan apo te urrejne…. Mother Tereza: Mund te shkruhen e te flitet per secilin patriot…

22 Likes 1 Comment

Historia e fotografisë që vrau katër burra në Arrzë të Devollit

Historia e fotografisë që vrau katër burra në Arrzë të Devollit Fotografia që vrau katër burra ishte shkrepur nga një spiun i grekut. Ai bridhte zonës së Devollit me aparat fotografik në krah që nxirrte…

23 Likes 1 Comment

Devollinjtë mbrojtën me gjak kufirin nga grekrit

Devollinjte mbrojten me gjak kufirin nga grekrit Jemi në vitin 1914. Shovinistët grekë, duke përfituar nga zallamahia që kishte përfshirë botën (kujtojmë se sapo kishte filluar Lufta e Parë Botërore), tentuan disa herë të ndryshonin…

25 Likes Comment

Aktori Nazif Talelli (Tale) – Madhështia që tronditi mediokritetin e kohës

Aktori Nazif Talelli (Tale) – Madhështia që tronditi mediokritetin e kohës- Nga Vepror Hasani Korçë-  “Para pak ditësh isha në shtëpinë e aktorit të madh Nazif Talelli. Në momentin që troktita në derë  nga brenda…

23 Likes 1 Comment

Korça u themelua nga 26 familje myslimane

Korça u themelua nga 26 familje myslimane nga Vepror Hasani Mes dokumenteve që flasin për krijimin e qytetit të Korçës ekziston edhe një letër-ankesë, shkruar 500 vjet më parë në emër të Dizdarit të kalasë,…

14 Likes Comment

Qyteti i Korçës nuk ekzistonte në kohën e Muzakajve, vendi quhej Devoll i Madh

Qyteti i Korçës nuk ekzistonte në kohën e Muzakajve, vendi quhej Devoll i Madh Vepror Hasani Deri para ardhjes së Mirahorit, as Korça dhe as krahina e Korçës nuk ekzistonin. Vendi ku ngrihet qyteti i…

16 Likes Comment

Qamkë Devolliu, si e kaloi kontrollin e emigrantëve në Nju Jork

Historia e njė njeriu qė qante nga gėzimi dhe qeshte prej dėshpėrimit Qamkė Devolliu, New York- Ishte nëntor dhe kishte filluar të bënte ftohtë. Më të vjetrit parashikonin një dimër të ashpër me shumë dëborë…

13 Likes Comment