DEVOLL Vidhte shtëpitë e bashkefshatarve kapet “hajduti” i Devollit

DEVOLL Vidhte shtëpitë e bashkefshatarve kapet “hajduti” i Devollit Një 36 vjeçar ka rënë në prangat e policisë pas vjedhjeve të shumta që ky i fundit kryente në fshatrat përreth Devollit. Në pranga ka rënë…

26 Likes Comment

Dimër Arzzë 2017

Dimër. Fotografi nga Fshati Arzzë 2017 #devolldimer2017

33 Likes Comment

Devoll, Vranishtit qendra shëndetësore e në gjendje të mjeruar (VIDEO)

Devoll, Vranishtit qendra shëndetësore e në gjendje të mjeruar Tavane të shkatërruara dhe suva të rëna është pamja që të ofron godina e qendrës shëndetësore në fshatin Vranisht të rrethit të Devollit. Dikur funksiononte si…

31 Likes Comment

Kapështica me Doganën e saj,një tokë e magjishme ne Devoll

Kapështica me Doganën e saj,Portale e Shqipërise,… një toke e magjishme ne Devoll,Shqiperi Kapeshtica ,nje fshat kufitar, i lashte Shqiptar ,Ilir , etnik e me histor te vjeter e te re,me tradita te pasura e…

27 Likes Comment

Bijte e mencur te Trestenikut kufitar, të Devollit

Bijte e mencur te Trestenikut kufitar, të Devollit Albania. Sa hyn ne Devoll, dhe le pas qytetin e bukur te Bilishtit,syte pa dashur te shkojne ne horizont,pasi mbulojne si nje qilim te arte fushen e…

25 Likes Comment

Mësues humanist i palodhur dhe historian i apasionuar i Devollit (Andrea Palloj)

Mësues humanist i palodhur dhe historian i apasionuar i Devollit. Andrea Palloj ”Duaje jeten ashtu siç eshte, duaje kur te duan apo te urrejne…. Mother Tereza: Mund te shkruhen e te flitet per secilin patriot…

26 Likes 1 Comment

Toponimet e toponimia, Devoll

Toponimet e toponimia, Devoll Studim historiko-gjuhësor Toponimet e toponimia e Devollit (pjese nga studimi i plotë) Hyrje Vishocica Fshati Vishocicë Komuna Qendër-Bilisht Rrethi i Devollit Qarku i Korçë Në Ballkan ka disa vendbanime me emrin…

21 Likes Comment

Cigania Poezi nga Luan Lumeka Kalana

CIGANIA -Shaminë lule-lule me hoja mbi ballë, esmerkë Cigane sa lezet gagaçisje fjalë, mendjen na i merrje, na sillje vërdallë, besonim fjalët,të na gjeje Ne hallë. -Ulur këmbëkryq,mbuluar me peshtemallë, me gishtat plot unaza,shndrisje fajalët,…

27 Likes 1 Comment

Ankohet gjyshja Poezi nga Almir Becolli

Ankohet gjyshja Qyqia! vajza burrë s’ka u bë me 3 kalama njëri i bardhë,tjetëri i zi mi la ti rrit në shtëpi Sapo ngrihet në mëngjes poshtë e pret 1 mercedes herë me brekë,herë pa…

26 Likes Comment

Do heq e breçkat në stadium për Interin Devollesha Blerina Shaho (FOTO)

Do heq e breçkat në stadium për Interin, Devollesha Blerina Shaho Blerina e cila ka lindur në Devoll tregon si ka lindur pasioni për Interin dhe çmendurinë që do bënte për këtë skuadër. Në intervistën…

26 Likes Comment