Home / SOCIALE / Trifon Bejleri:Ne moshen 70-vjecare,vazhdon te luaje futboll
loading...

Trifon Bejleri:Ne moshen 70-vjecare,vazhdon te luaje futboll

Trifon Bejleri:Ne moshen 70-vjecare,vazhdon te luaje futboll

Drejt nje… Recordi te ri Boteror, ne librin ” Guinness “

Ne moshen 70-vjecare,[ me 4 shtator ka ditelindjen ]vazhdon te luaje futboll,soccer, i federuar me ekipet shqiptare ” Iliria ” e tani me ‘ Albania united ” te qytetit te Waterburyt te liges te shtetit te Connecticut ne SHBA..

E vecante e moshes se tij te madhe per sportin amator,eshte se Trifoni punon fort, si mjeshter ne ndertim, e cdo dite ai stervitet pas pune me ekipin,duke luajtur cdo te djele ne cdo ndeshje zyrtare. Ai eshte energjik,i palodhur e teper ambicioz me moshen e me pasionin e tij, per ta vazhduar futbollin,kete gare te bukur sportive, me gjate pa ndalim….Thinjet e rudhat trgojne fisnikeri,e optimizem tek ky njeri i thjeshte, me talent e artist.

Ka luajtur futboll me ekipet e te rriturve qe ne moshen dymbedhjete vjec,ne Devoll,Bilisht e me pas me ekipin kombetar te spartiakadave bujqesore. Talenti dhe shpirti i tij prej artisti, ka spikatur edhe si regjizor e aktor i shquar, me grupin famoz te teatri te Vishocices. Eshte nje dencer e nje valltar si profesionist. Ka punuar agranom ne Shqiperi,si nje spesialist i zoti ne frutivitikulture.

Me vone ne Greqi si murator,derisa emigroi familisht ne amerike.Edhe ketu ne amerike vleresohet puna e tij artistike me talent ne ndertim. Ai eshte i martuar,me kater femije,tre vajza te martuara e djalin,nje pasardhes i talentit te tij ne futboll.Ben nje jete te gjalle e akive ne familje e ne shoqeri.Cdo dite ne bllokun e tij te telefonit shenon numra dhe emra te rinj.Gezon nje repskt e popullaritet te madh ne qytetin e tij,e per kete eshte i zgjedhur Kryetar i shoqates shqiptare-amerkane ” Devolli “, ne shtetin e Connecticut. Urojme jete te gjate …edhe ne futboll,…shendet e lumturi familjare !

Respekt e krenari.
Luan Kalana SHBA , 09/01/2011

loading...

Komento!

loading...