Home / REPORTAZH / Tresteniku,Shqiperi,,,bijte mencur te tij
loading...

Tresteniku,Shqiperi,,,bijte mencur te tij

Portrete njeres te thjeshte
TRESTENIKU ,Shqiperi ,,,bijte e mencur  te tij…..
Sa hyn ne Devoll, dhe le pas qytetin e bukur te Bilishtit, syte pa dashur te shkojne ne horizont,pasi mbulojne si nje qilim te arte fushen e saj e malet perreth,.ndalen ne lindje,ne kufij te Shqiperise, ne kodrat e Trestenikut.  

Pasi merr rrugen e asfaltuar per ne Vishocice,e le pas ate fillon e njgjitesh kodrave te qeramices,ne nje rruge te shtruar  me zhavor,deri sa njgjitesh ne maje,syte te ndalen ne nje horizont te gjelber,Llabanica me kodrat e Oshanjit ne shtetin Grek.Ku radhiten me radhe, dymbedhjete fshatrat ish shqiptare te Devollite te siperme,qe nga  Oshanj, Kercishti,Shagu e deri  ne Revan,…
shkolla-e-trestenikutMe qindra e qindra refugjate, nga cdo skaj i Shqiperise, cdo dite e kane bere kete ruge,nje ure lidhes ilegale me Greqine dhe me europen ne vitet e demokracise.,ruga e mundishme e emigrimit per nje jete me te mire por me sakrifica,te dhimbeshme.    Nen koder  eshte vendosur fshati,me te njejtin emer, qe shikon ne lindje, e zbret deri ne nje perua nga ku fillon pastaj,Fusha e Llabanices,nje nga rafshnaltat me te larte te vendit nje fushe pjellore,e cila mbaron me lumin me te njjetin emer, me kufirin e shtetit fqinj GrekTresteniku, nje tuall etnik,nje emer i lashte e ri shqiptar,ka nje histori te pasur,ne lufterat per liri,
per pavaresi,ne clirim e vendit,ne provokacionet te 2 gushtit ’49,per rindertimin e vendit si dhe
ne proceset e reja demokratike sot.,
Ku shquhen bijte e bijat me te mira te tij,trima,punetore e bujk te mencur,
qe nga plaku patriot Rakip Barolli,ish pjesetar ne ngiritjen e Flamurit ne Vlore, me 28 Nentor 1912 me Ismail Qemalin,ish mulluxhi i fshatit.
Pasi mblodhi ndihmat e fshatareve ne te holla,bleu me to ne Kostur, disa revolver,i futi ne hebet me miell te maskuara dhe me dy kuaj u nis per ne Vlore per t’ia shpene luftetarev te lirise dhe ashtu beri..Kish dale i gjithe fshati e percolli deri ne leminjte,maje kodrave qe zbresin ne fushen e Vishocicese te lugines te bukur te Devollit.Nje gjest i vogel material ,por i madh e patriotik per ate kohe,as qe mund te harrohet ,….
….me deshmoret partizanet e luftes per liri,me heroizmin e kufitareve, deshmorete fshtatit Suruli Hoxhalli
dhe Ramadan Medolli, dhe Tefik Lipe,i riu antifashist nga fshati Shen Kollas ,Fitore,i ritur ne trestenik ne familjen e Nijat Barollit,i ciliu vra ne te dale te fshatit ne fushe e sportit, rruges te bllatishtit..
….. e deri ne deshmori me i ri i demokracise,
ish oficeri i polocise qe ra ne krye te detyres ,
Drini Hoxhalli nga nje familje me tradita patriotike.
Tresteniku,ka dhe nje drame te vecante teritoriale,deri sa perfundimisht ne percaktimin e kufijve
te viteve trembedhjete e me ne fund ne vitet ’20 mbeti ne shtetin shqiptar,
ne kufijte e sotem ekzistues,pasi ishte si placke tregu ku behej pazar nga fuqite e medha te europes,
per te plotesuar oreksin e shtetve megallomane shoveniste,ashtu sic mbeten jashte kufijve tane teritoriale,
shume trualle shqiptare e shume fshatra te devollitte siperme ne teritorin e shtetit grek.
Nje njgjarje e madhe historike per banoret e fshatit mbetet dita e clirimit te fshatit , nga pushtuestit naziste gjermane ,ne Luften e Dyte boterore, ne veren e vitit 1944,kur ne fshat mbriten partizanet trima te Brigades te 2 -te ,te cilet i detyruan pushtuesit te terhiqen, me gjithe armatimin dhe autoblindat, ne drejtim te Greqise, nga dogana e Kapeshtices, deri ne clirimin e plote te Devollit,ne tetor 1944.
Po thuajse te gjithe burat e fshatit dhe djemte e rritur,u rradhiten partizane ne kete Brigade,ashtu si djemte e burat e tjere me pare,qe ishin partizane ne Brigadat e IV.,te IX,te XV te XXV e te tjera.
Te paharuara do te mbeten per historine e ketij fshati trimerite dhe heroizmat e kufitareve,
te postave te kufirit te Gurit e te Bllatishtit e te ushtareve e te banorevete saj ,
ne provokacionet e gushtit ’49 ,,pervec heroizmave te kufitareve shuhet dhe trimeria e komadantit te postes te kufirit Besim Agolli, biri i trestenikut i cili luftoi me trimeri te ralle me pak ushtare per mbrojtjen e postes si dhe historirat e shpernguljes se banoreve gjate tyre ne fshatrat e fushes se korces.
Nje nga djemte intelektuale me te shquar ,eshte figura e patriotit dhe nacionalistit me te degjuar ne Shqiperi ,i cili studjoi ne France, Ytbi Kulla, komnandat i ballit,i cili u vra gjate luftes ne nje perpekje vellavrasese ne Devoll. Te tille mund te permndim emrat e paharruar te nacionaliste,Veli Barollit dhe te te Njazi Hoxhallit.
Tresteniku,ky fshat me banoret e saj u bene te degjuar ne vitet e demokracise,si dogane e hyrje dhe daljes ilegale
te mijreave refugjteve shqipetare nga te gjitha viset e vendit, qe shkonin ne greqi per buken e gojes,me plot dhimbje,
plage e historira nga me te ndyrshme,te cilet shoqeroheshin nga bijte e saj duke rexikur gjithcka,lodhjen torturat e deri jeten.
Por ne do te shkruajme pak rreshta,grimca te shkeputure, per ate emer te madh qe i kane dhenee qe po japin sot bijte me te mire te saj ,intelektuale te degjuar e te nderuaur ne gjithe vendin,ne kufijte e dy shekujve,
jo vetem punetore e inteligjente te medhenj,te dalluar ne gjithe vendin,duke shtegetuar edhe jashte ne emigrim,por edhe bij te zgjuar e gjithe talent.
Nuk mud te harrojme gjithe ato kuadro e specialiste te talentuar qe mbaruan universitete shkollat e larta e qe ishin e jane nderi e krenaria e fshatit dhe devollit qe do te behej je liste e gjate me emra,duke theksuar te paharurin spesialistin ,agranomin e Moglices te Progrit te urtin e te thjeshtin, Asip Repa.
Ata jane te shumte ne breza,por ne do te vecojme ne menyre simbolike disa prej tyre si pergjithesimi i ajkes inteligjente,punetore e trima bij te denje te fshatit Trestenik. Ata jane te thjeshte te cilter e bujar, ,te pranishem kudo ne fshat por edhe te shperndare ne tere vendin e ne bote,por edhe famoze me emra te medhenje te degjuar.
Do te permend vetem emrat e mesuesve te shkolle se pare tetvjecare qe dhane nje ndihmese modeste ne edukimin e ketyre brezave te ditur e plot talent,duke qene edukatore te talentuar ,mesues punetore , drejtore te talentuar dhe edukatore prinder te mire,si. Xhafer Agollin, Esat Barollin, Mendar Mulla, Medehat  Kutrolli , Nijaz Repa, Sulejman Hoxhallin, Neshet Barollin,Hena Barollin, Qamil LLeci, Hekuran Repa ,Enver e Xhixhe Berberin, Bejadin Hoxha , Irfan  Hoxha, Ana Goce,Petrit Bylykbashin,Tina Muzha,Manushaqe Hoxhallin,Liljana Hoxha,Sadete Kutrolli,Hava Repa, Setali Mane,Ismet Rusi, Muharem Bejlerin,Sabajdin Hoxha,Brunilda Bejleri  Mulluxhiu,Adelina Hoxhalli ,Anjeza Hyska,, te tjere

Mendari i kishte me vete e dy femijet ,dy nxenes te mencur e shume te edukuar,Lilin e dashur dhe Hektorin gjithe talent qe vinin cdo dite nga Kapeshtica.
Me nje shkolle te bukur qe fatkeqesisht u dogj,e ne vend te saj eshte ngritur shkolla me e re dhe bukur me te gjtha pajisjet e orendite.
Per ke te shkruash me pare,, Do te ishte privilegj,duhen shkruar per te gjithe me emra,por eshte veshtire megjthate le te permendim disa ne brezat,duke kerkuar ndjese te gjthe atyre qe pavasisht s’esht i shkruar emri,emri i tyre eshte me germa te arta ne mendjet e zemrat tona gjithnje mes nesh…….Do te shkruaj per ca portete te thjeshte, sa per ti kujtuar,si pergjithesim i qindarave emrave te nderuar e te respektuar,jashte ndikimeve dhe ideve partiake, qe i kam te pashlyer nga shenimet e kujtesa ime……
Teki Bylyku, ish partizan, nje bujk mjeshter i vjeter i shartimeve ,vecanerisht shartimet ne hardhite,duke krijuar varitette mikse te rushite te frutave,speialist i rritjes te bleteve, por edhe kovac,nallbat,marangoz,..Nje shofer kerkonte neper dhomat e artizanatit te fshatit me nje vegel ne dore te motorit te makines qe e kish lene ne rruge , me shprese se mos e ndreqte.E gjeti,e drejtuan tek kovaci..Tekiu pasi e pa veglen ne vend te motori e rregulloi ,me ato veglat e thjeshta te tij me nje gur zmeril,e shoferi u largua ,me nje mbrese se dhe ne fshat ishte nje mekanik,..Tekiu mbetet i paharuar ,nje nga ata burrat e mencur te Trestenikut,edhe per dijet e tij popullore filozofike te mencurise popullore. E tradita vazhdon,i biri Bakiu edhe ai eshte duar arte,i ka njgjare te atit.
Fejzi Barolli, specialisti, mjeshteri profesionist i ndertimit, te gjithe e njohin ne devoll e ne amerike..Kudo ne fshat,ne te gjithe devollin,ne bilisht e ne Korce,ka s’ lene gjurme dora e tij e arte,
me punimet artistike ,te suvatimeve,me granil,qe do tja lalonte nje pllake mermeri nga me te bukurat. Ai ishte nje nga spesialiste me te mire te ndertimit te ndermarjeve te korces,duke punuar atje ku ishte me veshtire,atje ku duhej te beheshin ndertime artistike.Enderra e tij u be realitet ne demokraci,tani ai isht i lire te punonte ku te deshironte ai ,jo atje ku ta diktonin,duke marre fryme lirisht e duke qene krenare per punen e tij.
Ruaj kujtimet me te mira per te kudo qe kam takuar duke punuar. Si pllaka meremeri qendrojne plot lluster ato kornizat e shtimet e tij me granil,nje specilitet i vecante i tij .
Kur na doli llotaria per ne amerike,ishte Fejziu ai ,pasi kishte erdhur me pare ketu ne njeriu i tij, Fari Barolli,nje emigrant i respektuar, i hershem politik,punonjes ne emigreshen ne Hartford te CT,qe s’la shqiptar pa ndihmuar per t’u bere me letra, me foli mua me optimizem per ameriken dhe per qytetin e Wateburyrit,ku do te me priste kunati im,Sulejmani. Ai nuk rresht se punuari edhe sot ne amerike,megjithese vitet po e lene pas,ai vazhdon si dikur i ri,por me shume duke ia dhene mjeshterine te rinjeve ,bijeve te tij.Edhe pse i moshuar punon ne bisnesin e te birit ,edhe ky nje mjeshter spesialit ndertimi.Ai mbete nje njeri model ne maredhenijet me njerezit,prandaj e duan dhe respektojne qe te gjithe edhe ketu ne amerike.
Ja si mos e permendesh Ahmet Hoxhallin ,nje djale te urte,tani prind,por gjithe talent,i biri i Fuat,nje buri i zgjuar,punetor i mbaruar.Dardha ne dardhe do te bjere.Ahmetit cfare i shohin syte i ze dora,cfare se do,bujk,blegtor,murator specialist,,zduktar,kovac,tornitor,,mekanik,traktorist specialist,,bleterrites
Nje specilist i aposionuar dhe studjues bleteritesi i ri Ahmeti eshte bere shume ei degjuar jo vtem ne devollo e por e me larg dhe me botimet e tij dhe qe tani mendon ta zgjeroj kete biznes te madh si nje ferme e mirefillte.. Qe te gjitha i ka provuar.Ishte talent qe i vogel ,pastaj mbaroi nje shkolle mekamike profesionale e jeta e mesoi per shume gjera.E si ky jane pothuajse te gjithe djemte ne Trestenik.
– Doktori i kafsheve, i paharuari Zydi Byluku ,biri i Iljazit ish partizan, , apo mjeshtri traktorist,rrobaqepsi i mbaruar apo bleteritesi imencur, nje njeri i gjithaneshem,..
Mbaroi shlollen e mesme veteriner,por ai ja kalonte edhe nje te larti ,bente dhe operacione ne kafshet.Ishte i thjeshte ,popullor,e hynte ne cdo bisede me nje horizonte te gjithanshem ,ne art,ne letersi ,mjekesi ,teknike ,ne shkence,pasi ishte dhe tip studjuesi.Kur ishte veteriner ku se gjeje ne fshat,ne fshatrat e devollit,kudo qe e therrisnin dhe kerkonin.Ishte i papertuar.Kembet dhe s’i zinin,qe heret ne mengjes e deri nate vone mblidhej ne shtepi,se dikush e priste per t’i qepur nj pale pantallona apo kish bagetine e semure.Ne vitet e demokracise iu vu me qejf,bleu nje zejtor e bashke me djalin u bene me te kerkuarit per lerime e per mbjelljet ne te gjithe fshatrat e zones.Berti,i vellai me i vogel nje nga gjeologet me te vjeter e qe ku s’ka qene me sondat gjeologjike ne gjithe Korcen e ne Devoll,,e kujton me respekt duke thene se ai ishte edhe nje prind edukator i madh me femijet e tij,por edhe me keshila na rinte edhe ne te riturve njesoj si babaj. Iljazi e Ganimeja,e ema qe e ka plage te madhe humbjen para kohe te djalit te saj ,aq te dashur me prinderit.Emri i tij i madh s’do te harrohet kure jo vetem nga fshataret por per gjthe banoret e devollit.
– Mjeku specialiste popullor i Librazhdit e tani i Prenjasit, Dr.Sami Agolli , i biri i mesuesit vetran Xhafer Agollit,vellai i madh i dy vellezeve intelektuale,Agimit e Hamdiut.Pasi mbaroi shkelqyer studimet per mjekesi ne universitetin e Tiranese e caktojne mjek ne malesite e Librazhdit e me vone ne qytet,bashke me kolegen
e tij te grupit Liza nje vajze qytetare korcare,,qe do te behet shoqja e jetes e qe do te plotesojne portretin e njeri tjetrit.E quante per nder qe punonte ne librazhd,mbase mund te tishte edhe ne tirane,por c’ti besh asaj plage agurzeza qe te ndiqte si nje fere neper kembe, “autobiografise ” e perse !!! ??.. gjera koti. vetem per ta penguar..Nuk e ka qejf t’ia permendesh,pasi i ati mbeti tere jete nje mesues i nderuar ,punetor i madh e i respekruar.Vete ai cau ,megjithe veshteresite e punes te mjeteve e veglave mjekesore,por dija ben te pamunduren,mposht cdogje ,sfidon edhe teknologjine e ai ja del mbane ne pune e tij si nj mjek i zoti e i talentuar ,nje specialist i ralle.Jo vetem paciente e shumte te tij qe i ka kuruar e sheruar ,por qe te gjithe te moshuar e te rinj e respktojne pa mase.Ata punojne e jetojne sot te lumtur ne qytetin e Prenjasit,mes nje rjeti te madh shoqeror nga te kater anet e atdheut. Ai mbetet nje intelektual per tu mare shembull,nje prind ,nje bashkeshort,,nje edukator,nje njeri thjeshte e goje embel,me nje buzeqeshje natyrore e miqesore per t’u admiruar.
Nje mjek tjeter i talentuar,ish nje nga nxenesit e mij me te dashur,Hekuran Hoxhalli,qe u rit jetim nga prinder te thjeshte e blegtore,ish nje nxenes e student i shkelqyer,mbaroi me sakrifica dhe me veshtiresi te medha ekonomike universitetin per mjekesi duke sherbyer si mjek i nderuar ne zonen e Maliqit e tani eshte me familje ne greqi,keshtu i percolli fati bijte me te mire intelektuale te shqiperise neper bote.
Nje shkrim te vecante i kam kushtuar infermjerit te fshatatit,doktorit te fshatit, sic e therisnin ne fshat ,Izet Barollin,qe per nga zanati ia kalonte e mjekve me shkolle,pa le sa njeri i mire qe ishye i qeshur ,shakator ,te sheronte me fjale.
Ashtu sic deshirojme te kujtojme,bijen e talentuar e humane, ndihmes mjeken Dita Medolli, dhe gruan tropojane, mamine e fshatit Bardha Barolli qe punuan me mish e me shpirt ne sherbim te shendetit te nenave e te grave ne fshat e qe kujtohen me respekt nga te gjithe..
Deshiroj te permend edhe disa emra te tjere, nxenesit e mij, per te cilet kam jo vetem kam respekt te madh per ta, si nxenes inteligjente e me edukate, por qe kam edhe nje debulese te vecante pasi ruaj kujtimet dhe mbresat me te mira per afro dhjete vjet ne ata fshat,,te cilet mbaruan universitetet e shkollat e larta, e u bene intelektuale te devotshem per vete ,per fshatin, por eshe per vendin,agranome e specilite bujqesie te talentuar e famoze me aritjet e e prodhimet etyrrene bujqesi,si Lirim Lleci,Vasfi Barolli, Bedri Repa, Fuat Bylyku,Sali Barolli, Bujar Hoxhalli,Kudret Hoxhallin, Perparim Repa,Ruhi Buylykun, e te tjere si dhe intelektualet e specialiste e profesinve te ndryshme si Zaim Barolli,Remzi Barolli,Halili Agolli,Agim Agolli,Xhevair Medolli,Almiri Barolli ,Florens Shpuzen,Musa Barollin,Shpendi Bylykbashi,Nizami Medolli,Kasem Shpuzen,Hytbi Hoxhallin,Destan Medolli,Kastroit Barolli,Ladi Repa,Gazi Barolli ,Robert Hoxhallin,,Hekuran Meleqi,Njazi Llecin,Edison Repa,Barjam Barolli,Faik Bylykbashi,Urim Medolli,Bledi Barollin,Sybi Perona,e shume te tjere,
si dhe ushtarket e pare Selim Ruci, Halit Medolli,Xhevat Ruci,e te tjere …..
…… dhe deri me te rinjte oficere e police te demokracise,Shefki Barolli, Maliq Repa,Fatos Baroolli, Kasem Berberi,Agron Lleci,Mazllem Meleqi,Fiqo Barolli,Ziqiri Lleci,Myfit Medolli,Hytbi Agolli,Agolli,Perparim Barolli, Saimir Hoxhalli , dhe Qershit Barolli , Bilbil Agolli, Alban Repa u vra aksidentalisht me traktor,djemte me te mire te fshatit, te cilet nderuan jete pa pritur keto vite , nga nje semundje e rende dhe gjate…
Sikur te bej nje perjashtim , per shoket tim qe te feminise,ne shkolla e ne ushri e ne punet, nga tresteniku qe jane te shumte…. duke permendur disa ,Hekuran Repa ,nje nxenes i shkelqyer i bangos , ne gjthe shkollat e deri sa doli mesues, ku u ndame me pas, une mesues ne Pogradec e ai ne Gramsh mesues e drejtor i talentuar, e atje ai u be familjar deri sa doli ne pension,;..dhe i vellai qe e permenda me lart, i paharuari Asip Repa,nje agranom specialisti,intelektuali i shqur dhe nje njeri i perkryer,..i ndershem, i drejte e,punetor i madh,i dashur per fshataret qe nga moglica e deri ne proger, me te cilin punova bashke disa kohe, i cili gezonte nje respekt te madh nga banoret e tyre.
Shoku me i ngushte i ushtrise,pa tjeter qe shoqeria ushtarake dhe e shkolles megjithese te shkurtra por nuk harrohen tere jeten,megjithese ishim dhe pothuajse fshatare te nje zone,me Demir Merollin kur ishim ne Kep te Rodonit,Durres.
Nje djale i qeshur goje flori,inteligjent,por,si shume te tjere edhe atij iu privua e drejta e vazhdimit te shkollave ,per ate plagen e madhe te biografise te atij sistemi,e megjitheate ai shume kurajos lexonte e studionte pa pushim.Edhe ku u lirua nga ushtria me pare se une [dy vjet ai] me dergonte letra me mall si vella.
Fati e solli qe u bashkuam ,prap kur punova mesues ne trestenik,takoheshim per dite ,e kish shtepine para shkolles,punonte fort ,te gjitha punet ne bujqesi e blegtor,te gjithe e deshin e respektonin .vellezerit e tij dhe te motern i kisha nxenes edhe ata si Demiri, shume te sjellshem e me kulture prinderore.Kur pyes tani per andej nga tresteniku do te interesohem edhe per Demirin, gojeemblin e inteligjent,,per familjen e tij dhe femijet qe tani i jane ritur..Niperit e mbesat mburen me dajon e tyre.
Me respekti do te permendim dhe kudrot te pare e te vjeter te paharuar per te gjithe fshataret si Batjar Lleci,Feim Bereberi ,Isa Medolli,Irfan Meleqi,Irjat Hoxhalli, Kurtali Medoll,Saliko Medolli,Mynyr Medolli,Muamer Medolli,Haxhi Barolli.Qenam Barolli,Zyrap Medolli,Jashar Lleci,Gure Meleqi,Hekuran Hoxhalli,Jashar Merolli,Nafis Bylykbashi,Gure Meleqi, Nysret Barolli, e te tjere qe shumica ishin dhe partizane,……
….. e me vone ,Hamdi Shpuza ,Enver Bylykbashi,Qani Barolli,Vasfi Medolli,Hamit Medolli,Avni Barolli,Myslim Rucin , Nijat Barolli,Bujar Hoxhalli,Latif Merolli,Shpetim Merolli,Shaban Medolli,Isa M. Medolli,Asim Agolli,Petrit Barolli,Hiqmet Hoxhalli,Aliriza Agolli,Meti Hoxhalli,Enjgjellush Hoxhalli,,Bidush Agolli,Xhevo Medolli,e shume te tjere te rinj.

……. Kur isha mesues ne rrethin e Pogradecit,sa here njgjitesha , per te shkuar ne fshatrat ku isha mesues ne Homezh,ne Rodokal ,ne anen tjetere te Mokres buze lugines se Shkumbinit,qe nga maja e malit te Cervenakes te minierse se hekur -nikelt ku minerali ishte gati i gjithi ne siperfaqe,kisha qejf te soditja horizontin ne ditet qe shikimi ishte i paster ne ane e liqenit..
Shikoja me rradhe majat e kreshtes te malit te Thate,pas asaj bukurie pikitoreske te liqenit te Pogradecit,,fushen e madhe te Korces dhe tutje thelle ne horizont dalloja qafen e Cangonjit,me gryken midis dy maja malesh te Ivanit e te Moraves,e me larg mbyllej shikimi me kodreat e tresteniku,me kunjen e Kuriles. Me pas kur isha mesues ne Trestenik pas disa vjetesh shquaja qe andej te kunderten majen e Cervenakes me antenen e TV .

Foto nga KurilaKurila ,nje fshat kufitar njgjitur me Trestenikun,nen kunjen e Kuriles ajo i ndan, me fushen e tij shume pjellore ne jugejindje te lugines se Devollit.

Kurila ,nje fshat kufitar njgjitur me Trestenikun,nen kunjen e Kuriles ajo i ndan, me fushen e tij shume pjellore ne jugejindje te lugines se Devollit.
Kam deshire te bej nje shtese organike ne kete shkrim duke permendur dhe bijte e mencur inteligjente te fshatit Kurile,qe si nje lagje te njeri tjetrin plotesojne kete emer te degjuar.Bijte esaj ishin inteligjente e te shkelqyer ne mesime edalloheshin ne shkolat tetevjecare te Trestenikut,ne gjimnazin e Bilishtit dhe ne universitetet e shqiperise,si Qamil Hoxha ,Enver Zarifi,Zija Hoxha ,Fredi Hoxhen,Gjergji Hoxha, Ylli Hoxha,Lindita Hoxhen,Jetnor Hoxhen,Arber Hoxhen e te tjere..
si dhe ushtaraket e larte te ushtrise shqiptare si Gani Hoxha,Avzi Hoxha,Agim Hoxha,Vjollca Hoxha dhe poligloti i gjuheve te huaja, ushtaraku Sami Hoxha. ,e te tjere.

Gjthnje pa haruar ish partizanet dhe kudrot e vjetra si Zarif Hoxha,Hasan Hoxha,Qenam Hoxha,Kurtali Hoxha,Nazmi Hoxha,Zydi Hoxha,Gure Hoxha,Ahmet Hoxha,Neshet Hoxha,Shezai Hoxha,Xhemil Hoxha e te tjere,..
Bariq Hoxha nje agranomet e pare te Shqiperise dhe i gjimnazit te Bilishtit, e deri me te rinjte Isa Hoxha,Refik Hoxha,Pajazit Hoxha,Seri Hoxha dhe Vexhi Hoxha, ete tjere,Meleq Hoxhen,karocierin e palodhur te bukes se fshatit qe i sillte nga Vishocica,….
Nje arsye me shume qe nxenesit e kuriles ishin te shkelqyer ne mesime vec tradites arsimdashese te prinderve,ishte se mesuesit e ciklit te ulet te Kuriles ,
kane qene mesues me emre ne devool,speciliste te kualifikuar e te aposionuar si Skender Topciu nga Vishocica, Skender Alickolli nga Kapeshtica,Gexim Xheka
nga Poloska,Besim Bejleri nga vishocica e deri tek Liljana e Bejadini.
Si gjithnje nxenesit tim te paharuar,qe vinin ne shkollen tone te Tresenikut, dua te permend qe te gjithe me emra,por s’mundem do te vecoj disa si e talentuara mesuesja e fshatit Liljana Hoxha,muzikante ,fisarmoniciste dhe kengetare nje vajze capkene dhe inteligjente; Mehmet Hoxhen,mjekun talentuar e popullor te spitalit te Tirane dhe deputet …
… si dhe te paharuarin Robert Hoxhen qe u nda nga ne ne moshe te re duke lene femijete tij te vegjel., poetin e talentuar ,muzikantin e aposionuar ,kompozitorin e ri i cili nuk arriti te perfundoje sinfonite e tija lirike te shkruara me pasion e talent ,ndoshta nje muzikant i madh i te ardhmes,..
Duke dashur te kujtoj nxenesit tim inteligjnete,te Kuriles,do te citoja nje moment ,..ne nje kohe ishin nxenesit e mij nje familje i ati Avniu ne klasen e peste te mbremjes( pasi ne trestenik hapem shkollen 8-vjecare te mbremjes pas pune tre here ne jave ku mbaron tetevjecaren po thuajsete gjithe te rinjte ) dhe i biri i vogel Mehmeti ne klasen e peste te dites ,ndersa ne klasen e tete kisha Gjergjin,tani mesues ne gjimnazin eBilishtit,sa kenaqesi ndjeja,..pastaj Avniun e pataserish nxenes ne shkollen e mesme bujqesore te mbremjes pas ca vitesh kur isha mesues ne Vishocice dhe jepja letersi …..
Me te drejte nje djale nga fshati Kurile, sugjeronte tek Devolli.net per te pare dhe foto edhe nga fshati i tij i vogel ,por me emer te madh per bijte e saj inteligjente. ……….

Sa e sa djem inteligjente, aktiviste te shquar te rinise ,qe kam punuar bashke me ne organizimin e aksioneve dhe aktiviteteve kulturole e artistike ne fshat, te tille jane Adem Medolli,Lavderim Ruci,Adriatik Medolli,Petrit Bylykbashi,Petrit Hoxhalli e shume te tjere.
Te pandare nga keta mbeten te paharuar si bijte e fshatit ,kudrot dhe intelektualet e huaj qe kane punuar ne Trestenik,
te cilet jaane te shumte per ti mpermendur ,do te theksoja agranomin dhe specialistin e bujqesise,Agim Mulluxhiu, mjeku i palodhur e shume i dashur me fshataretPandi , djali i Korces;.punonjesen e kultures dhe vajazen inteligjente Zenihat Goce nga Vishocica , veterinerin e palodhur Fejzi Kambolli nga Poloska,si dhe ekonomistin specialist Myfterem Duci nga Kapeshtica, …
dhe muzikantet e Kuriles,intrumentistin popullor,fyellistin mjeshte baritor te ansamblit Devollit e te Korces,druvarin mjeshter,Avni Hoxha,;fisarmonicistin e aposionuar Aliqemal Hoxha , e te tjere..
S’ka si ta lesh pa e permendur shitesat dyqanit te fshatit, si te pahruarin Remzi Repa,qe vdiq parakohe i la femijet te vegjel jetim si pocka e qe u riten e u bene te mbare, Alush Meleqi, nje ekonomist e llogaritar i zoti,cili diti te kullandrise si nje nikoqire te gjithe fshataret barbar me ato ushqime te pakta qe vini nga fshati,,,.
Dy fjale dhe karocierin e bukes te fshatit Myzafer Barollin ,me djalin e tij, qe shkonin cdo dite me karocen e tyre ne vishocice, ne dimer e ne vere, ne shi e ne tufan,ne balte e debore ,qe me shume e shtynin karocen me trupin e tyre te fuqishem se sa e terhiqte kali ,ne ato prepjeta te forta te kodrave te Trestenikut e nuk e la fshatin asnje dite pabuke me karocen e tij si makine.
Nuk do ti haroj midis shume kujtimeve dhe emrave te shumta qe kam ne shenimet e ne kujtesen time per Trestenikun,dy vellezeri sakate ,te dy me nga nje kembe te prere ,me paterica ne dore ,te aksidentuar nga minat e shumta ne kufi te vena nga ushtrite italo -greke,gjate luftes se dyte boterore ku zhvilluan betejat me te ashpra midis tyre,te paharuarit Vebiu (Kicua ) me Hakiun ,vetereane te luftes dhe te aksionve kombetare te Shqiperise.Te dy ashtu vdiqen beqare te stazhionuar,me nje kembe qe ishin i benin te tera punet e te fushes e te shtepise ,pa le sa te mire qe ishin, te zgjuar e shakatore te medhenj.
Vebiu ja ashtu me paterica kulloste lopen e races ,se me ate ktheheshin dhe bente pazaret,…Ndersa femijet e fshatit e kishin per nder ti ndihmonin,i mbushnin uje ne cezme,i blinin ndonje paqete ne dyqanin e Alushit ,ia shkembenin me dy veze,e te tjera .. Hakiu me punet e shtepise laj e thaj,qep e arno ,ballome mbi ballome ,por te paster, si grate e me gatimet.Pa le qe benin ca fshsa prej fasharashke qe fshinin grate ne shtepite tona ,qe Vebiut ia blinin qe ne Vishocice, pa vajtur ne pazar Bilisht.
Jane te shumte per ti pemendur ne kete shkrim si dhe punetoret e ndermarjes s e gjeologjise Robet Bylyku ,Sefedin Barolli,Seri Repa e te tjere,po ashtu dhe punetoret e ndertimit te shumte nga ky fshat,qe edhe keta jane te shumte deri tek vinçieri Teki Medolli,mjeshtri i ndertimit Selim Barolli e shume te tjere ne ndermarjet e kantieret e ndeertimit ne Shqiperi.
Me emer e te paharuar mbeten traktoristet e fshatit ,me te vjeterit e SMT Bilishtit,si Estref Hoxhalli,Zini Shpuza,Fevri Barolli,Ymer Shpuza,Hamdi Hoxha,Skender Hoxha, mekaniku Seri Bylyku, e deri me te rinjte,mjeshtrat traktoriste Teki Berberi dhe Fidai Shpuza e me te rinjte Ahmet Hoxhalli,Bariq Barolli ,Shpetim Hoxhalli,Namik Shpuza,Ibrahim Medolli,Zydiu e te tjere sot,per ta cilit kam bere nje shkrim te vecante..
Po sa e sa kujtime kemi per shoferet e fshatit, Alber Barollin,nje djale i gjalle e punetor,si dhe per Bardhyl Medollin,shoferin trim te venës- taxi, Trestenik -Tirane,per te cilin ruajme kujtimet me te mira te atyre diteve te veshtira te largimt tone nga Shqiperia ne vitin”97 ne mes te trazirave ” imagjinare “
Nuk do te harroj pa vene emrin ,topografin e rrethit te korces,Avzi Meleqi,i cili s’lane pellembe te Korces e te Devollit pa e shkelur,,bashke me topografin me pervoje te rrethit ,specialistin Bashkim Kanina, pa e pare e niveluar me aparatin e topografit,ne rezervuare ,kanale e vepra bonifikuese dhe ato te ujrave,..Ai sot eshte nje mjeshter ndertimi ne Amerike.
Sa e sa te rinj punuan vullnetare nga fshati ne veprat industriale te vendit , ne hidrocentralet e vendit,ne metalurgjine e Elbasanit e te tjera, qe jane te shumte ne dy brezat ,deri me i riu ,sic ishte djali i vetem, Besnik Hoxhalli, nje djale inteligjent qe vazhdoi shkollat e u specializua nje teknik i kulifiuar,specialisti me i dalluar ne furnaltat e shkrirjes se mineralit te hekurnikelt ,djali me i mire i urte i ,sjellshem e shume me edukate,qe gjithmone vinte ne fshat e sa haronte te takonte e te shmallej me shoket e fshataret.
Gjate nje bisede ne telefon me agranomin,specilistin e fruti-vitikultures ,Bujar Hoxhalli, me banim ne New York te SHBA,ai fliste e permendte me krenari e respekt bashkefshataret e tij te mencur,trima e punetore te medhenj,mjeshtra te shquar bujq,blegtore,ndertues,zanacinj,artiste te talentuar,duke mos haruar,se ata edhe mjeshtra e specialiste te ritjes ,kultivimit e te prodhimt te pemetarise,te frutave dhe te perimeve.
Duke kujtuar pemishte e shumta anembane fshatitit nga lumi,kodrat, si plantaconet frutore nga bollocezmat,kunja e kuriles me molle e kumbulla e me qershi.Apo perimet e tyre qe ishin te degjuar ne gjithe devollin,si piperkat gogozhare qe konkuronin me ato te Cangonjit,qe riteshin natyral me plehra organike te dheneve,prandaj duronin gjate neper turshite qe vinin grate devolesha si dhe shumica e prodhimt shkonte per eksport si dhe mollet.
Banoret e Trestenikut kufitar si devollnj ,jane dhe bujare te medhenj,Ata kishin respekt te madh per te gjithe kuadrot e huaj qe punonin ne fshatin e tyre,si per mesuesit,agranomet,doktoret si dhe per ushtaraket,kufitare familjete tyre ishin mete respekturat,sic do te permend familjen e ushtarkut Zydi Mullaj,me femijet etij nxenes te shkelqyer ne shkolle sc ishte djali i madh Neshet Mullaj,cili m flet me respekt e me mall per trestenikun, qe nga Astrualia ku banon tani me familje .
Nje kujtim i paharuar do te mbetet ne zemrat tona ,poeti Gezim Medolli,inteligjenti e talenti poetik i gjimnazisti te Bilishtit,qe e kaloi jeten ne kalvarin e gjate te burgjeve,deri sa erdhi demokracia ,por edhe atehere me sakrifica te panumurta bashke me gruan Yrmeten dhe vajzen e tij te vetme,deri sa nderoi jeten pa ju gezuar asj,por per ne, mbeten te pashlyera , vepra e krijimet e tij ne poezi.
Te paperseritshme jane vlerat e pasura te traditave shoqerore,kulturore e artistike te banoreve te saj me shpirt artisti,ne guren popullore,valltaret e Devollices,qe neper mbremjet e ne dasma e kercente i gjithe fshati,te medhenje te vegjel,e ku nje merite ka mesuesi e kereografi popullor Medehat Kutrolli,
i cili i mesonte femijet qe ne shkolle,ku ruaj nje foto me nxenesit e mij dhe leonardi ne mes,me kostumet popullore,qe zune vend te pare ne festivalin e rrethit me Devollicen.Muzikantet e fshatit,fisamoniciste,klarinitiste,xhesbandistin e orkestres te devollit , kengetarin popullor Fiten,Myfit Barollin e te tjere.
Si mos permendesh futbollistet e talentuar e ambicioze e me shpirt energjik ne garen sporite,me ekipin e kompletuar me gjenerat te reja,qe nga veterani Qani Barolli me djemte, Shyqeri Medolli,nje mjeshter ndertimi,Selami Berberin djalinin me inteligjen te fshatitit dhe nje nga berberet me te mire, ….e deri sot me te rinjte, duke shenuar dhe emrin e te riut te talentuar e teknik , Ajri Agolli ,futbollistin e ekipit te skuadres te degjuar “Albania ” ne Waterbury te Connecticut ne SHBA .
Si gjithnje mendja me shkon tek nxenesit e mij,qe dua ti permend te gjithe me emra e te shkruaj per ta, por eshte e pamundur,si per Perparim Medollin ,nje atlet e sportist i talentuar, i vellai i tij Agroni postjeri i fshatit ,por mora vesh me dhimbje se shenja te verberimit te syve te tij qe gjithnje i shkelqenin bashke me fytyren e qeshur te tij,.

Per “tersin “Avni Medolli si e therisni shoket,por ai qe inteligjent ,packa se i mungonte zelli per te mesuar ne shkolle,dhe ema e tij nje grua e ndershme qe i riti femijet me fukarallek,Fatimja e xha Tajarit,vinte per dite ne shkole e kujdesei per shkollimin e tij.Por nje dite ai ,kaperxeu telat,u be “i padeshirueshem ‘ ne thonjeza ,e kur erdhi demokracia u kthye ne fshat per te vzhduar biznesi e tij ne Greqi.
Nuk harroj bisedat qe me benin kur shkonim ne bibloteke “Berns e Nobel ” ne Waterbury te CT,,per te lexuar libra e per te shkembere ndonje fjale te shoqeruar me kafe, me Manin,dhe me nje nga ish nxenesat e mij inteligjente,njerit nga djemte e infermierit te fshatit ,Izet Barollin,me ish Pofesorin e shkencave bujqesore te Universitetit te Tiranes,spesialistin agranomin Sali Barolli, duke kujtuar vec te tjeret dhe bijte inteligjente te Tresnikut.E pyesja e ngacmoja,ne kofidence e me shaka :-P se nga Tresteniku kane dale kaq agranome famoze,..?! Ai e kuptonte pyetjen time dhe me intuite perforconte pergjigjen :
” -Profesror,me drejtohej me respekt se ai ishte profesor ,une nje mesues i thjshte,mos me ngacmo ,mos me provoko te lutem,…e vazhdonte…
– derisa te vinin bursat,nga Korca ne Trestenik mbaroni,ndonje per agrenom mbetej,kush i merte, se do te veje te punoje ne fshat e ne balte,nejse, ne na mbeteshin,..
pastaj genin e te mesuarit e kishim ne tru ne shpirt,nga vuajtjete e mundimet, bark pa ngopur,..fshati e bente qumeshtin,e hante qyteti,ne na mbetej persheshi me dhalle,,,pastaj ne vinim nga opinga, ti e di,s’kishim cizma llastiku te blinim ,e me kembe qull vinim ne shkolle neper debore e shi e deri sa mbaruam gjimnazin ne Bilisht perdite nga kater ore ruge,e te tjera,…”
E mbi te gjitha jane nenat ,grate e Trestenikut,te mencura e puntore te medhaja sa ne fushe e ne shtepi,qe hynin ne mengjes ne kloni ne fushen e Llabanices e delnin ne mbremje,per te filluar punen tjete te mundishme ne shtepi,per mirembajtjen e shtepise dhe gatiminper te nesermen duke e gdhire naten,…
vec asaj qe ato qene arsimdashes edukatore te talentuara per femijete tyre.
Do te vecoj ,Shefen Bylykbashi,mamane e Petritit e te Pellumbit,qe e kishin guzhinjere ne menxen e fshatit ,qe bente ca gatime te shijshme, si nenat tona,dhe ne nuk i ndjeme mungesen e ushqimit , ato vite rreth dhjete vjete qe punova ne shkollen eTrestenikut .Te shumta jane ishnxeneset e mija qe sot jane gra e nena inteligjente e qe degjoj fjalet me te mira per to,si Shpres Ruci, Firdes Bylyku , Elvira Barolli,Qefsere Hoxhalli ,Adelina Repa,Liljana Hoxhalli,Qanie Bereberi ,Alide Merolli,Dezi Barolli,Lavdie Ruci,Kades Medolli,Merita Barolli ,Liljana Barolli, Arurora Babani ,,Monda Medolli,Antoneta Hoxhalli,Gezime Meleqi,Merita Hoxhalli,,Rina Barolli,Safie Bylykbashi ,Sulltana Medolli,Stolie Shpuza,Donika Hoxholli,,Merita Merolli,Majlinda Hoxhalli,Dhurata Repa,Lumturie Ruci,..e shume e shume te tjera,qe padyshim qe do ti mbetej hateri e bashke me djemte e do thone :”- Se si me ke haruar dhe mua” profesor “,….se keshtu me tharasin e sot qe jane bere burnesha te zonjat,kudo qe jane neper bote,,,,
Me qe eshte vendi ketu do te permend dhe nje vajze te urte te brishte,inteligjente, Dianen e Trestenikut, keshtu e therasin dhe e njohin te gjithe,ne Waterbury ,Diana Agolli, e cila edhe me familje e me femije,krahas punes ndoqi shkollen me sakrifica dhe e mbaroi ,per infermjer e sot punon ne nje klinike mjekesore amerikane.Nje grua e pa pertuar per te ndimuar devollinjte dhe shqiptaret se ishte nder te parat e erdhur ne amerike.Aq u kujdes per prinderit e saj duke i sjelle disa here ne amerike e per te atin Eminin , qe e operoi ne sy ,nga nje aksident ne pune ne shqiperi.si dhe vajzen inteligjente dhe nje punetore e madhe Perparime Repa, sic e kishte emrin e tille i shte e emacipuar ,akiviste e gruas,qe te gjithe e mbajne ne goje e ne fshatin ku u martua ne Zagradec me mesuesin e talentuar e te aposionuar te fshatit Gazmor Salillarin, ,e cila qe nje grua kapedane e nikoqire e madhe,por u nda nga ne nga nje semundje e pasherueshme
Do te desha te shkruaj me shume,por per me gjate eshte historiku i fshatit ,neqofte se gjendet eshte me shume interes dhe vlera te pasura qe do ti sherbenin gjenerates se ardhshme,,per te cilen isha ne krye te nje grupi mesuesish,intelektuale dhe fshatare te vjeter e te moshuar, shkruam dhe evidentuam gjerat me te mira e me te bukura per bijte e bijat e mencur te shkelqyer e shume bujare,vellezer e motra te Trestenikut kufitar ne Shqiperi..
E paharuar eshte per ne te moshuarit trimeria e djalit trim te Trsenikut kufitar,Federik Hoxhalli ,qe u ndesh me banden monarko-fashiste greke ne kufi ,ne lumin Llabanices,qe gazetat e kohes s’lane gje pa shkrar per te ne ato kohe te njgjarjes.Ishte duke kullotur dhente e tija,prane mullirit te Demirit ne llabanice ,i ati ishte mulluxhi,prane vijes se kufirit.Ushtaret greke pasi e pane vetedeshin ta rembenin ,por ai me zgjuarsi e trimeri i shpetoi atyr. Ai sot punon ne fshat si nje mjeshter i madh artist te punimit te drurit.
Deshiroj te permend dhe ata gjuhetare te fshatit,qe i kisha zili qe megjthese me moshe te thyer e ndiqnin gjahun me zagaret e tyre teper te mesuar,dhe te racave te pastra,si nje nder veteranet e pare e te vjeter te luftes, familjen e patriotit Hasan Hoxhallit ,bashke me gjuhetarin mjeshter Selami Kanina,ish nje ushtarak i vjeter i polocise rrugore te qytetit te Korces e te tjere.
Nuk mund te haroj ata te moshuar,si plakun e mencur enciklopedist,Jashar Repa ,nje thesar nje enclopedist popullor,vellezerit e moshuar Ramis,Shahin ,Zija,Qenam, Barolli e shume te tjere.qe nuk rreshtnin se treguaru historite per fshatin e tyre te shtrenjte.
Dhe ja nje histori thjeshte e atyre diteve kur pergatisnim muzemin e fshatit. Na mungonte fotoja per deshmorin Ramadan Medolli.S’lame arkive e dokumete pa kerkuar e remuar.
Me lindi nje ide.Te gjithe thoshin se i njgjiste shume i nipi,nxenesi im Urimi. E thira nje pasdite dhe i bera portretin e tij me laps me hije,pa i thene asgje.E mora e shpura poretrtin e vizatuar,ne studion ne Bilisht dhe e beme fotografi me Micon.Pastaj i thashe grupit te punes se e gjeta foton e deshmorit ,…Sa u gezuan…..
Dhe sot kesaj dite asnje s’e di sekretin e asaj fotografije.Kur mbaroi shkollen e mesme Urimi, vinte shpesh ne shkolle ei thoshte shokeve te tij “se ajo fotua,e deshmorit ,e xhaxhit,, ishte e imja, e kishte vizatuar profesor Luani “
.Asnje s’e besonte.I thoshin se nuk te shkojne keto genjeshtra,ai vetem se te njgjet ty.
Atehere beja e vizatoja portetet e heronjve te popllullit, nje dhunti e talent qe me pas e vazhdoi djali im ne pikture e skulpture.
Rreshta e fundit ia kam rezervuar,te paharuartit,heroit te pashkruar,fillerojtesit te palodhu te postes telegrafe te Bilishtit,nder me te vjeterit,pse jo Deda i filmit “Ruge te bardha ”, edhe me shume,nje bure i shkurter energik,me nje bishiklete e me baullen e receptoreve te telefonit ne kuris,shtylle me shtylle te telefonit njgjitej si mace e do te lidhte zerat tona ,neper telat ,ne shi ne debore ,ne tufan,..e ku pershkruhen sakrificat e tija,,,Kur doli ne pensin erdhi ne i biri ne Ameriken bashke me Skenderien nje bilishtare trime,ne djali i tij i ,muzikanti Gezska i Devollit,…
Por semundja e rendoi dhe ai u nda para kohe nga ne,,,Kam kujtimet me te shkelqyera per te si ne shqiperi por edhe ketu ne Amerike,dilnim shpesh bashke ,por asnjeher e nuk fliste per vete .”Ashtun ishte ai sistem ,- thoshte,-punuam me mish e me shpirt e s’pyesnim per veten dhe per familjen,punam pa u kursyer,–dhe ja tani pasojat shtoj une,,,,Qe te gjithe e kujtojme me respekt te madh ,burin e vogel nga shtati,por te madh nga herizmi i tij.
Si gjithnje ne fund njerezit me te afert komshinjte emij te prefruar,familja Shpuza,qe u shperngulen nga Tresteniku ,dhe blene shtepi ne Vishocice.
Xha Zarifi,nje mjeshter sharrexhi dhe sepatar i madh qe kishte te drejte qe brenda disa oreve te bente nga trungu i ahut shekullor, qe mezi e krapullonin dy veta,korita druri per larjene teshave dhe te femijve te vegjel,apo sa e sa govata druri si tuba,per kalimine ujrave ne ura e ne kanale neper fushe deri sa dolen tubat e hekurit e plastike,bashke me Muhamet Hoxhalli,,Demirin Hoxhalli,Xhihan Agollin,,Medehat Hoxhalli, e deri mete rinjte tresteniklinj te tjere, sepatare mjeshtra, qe e kalonin beharin ne malin e Kuq te Gramozit, duke prere e sharur trunjgje .
Por tragjedia e djemeve bura te martuar,i krijoi plage te medha dhimbje kesaj familje te nderuar.Tre djem njeri pas tjetrit,iken ne moshe te re nga e njejta semundje e pa sherueshme.Kasemi ,agronomi i fshtit tren,artisti,sportisti,djali me inteligjent qe kam njohur.Perparimi,piktori artist i ndrmarjes Migjeni ne Tirane dhe pastj i ikonave dhe apustuve ne ishat greke,dhe se fundi ,Aliu ,vjet nderoi jte pa pritur me djemte e rritur ne angli e ne itali,ish portieri i talentuar i ekipit te fotbollit te Vishocices ,nje djale shume punetor,fjale pak e shume i edukuar,..
Se findi Xhibja e ema qe plasi ne dere ne nje dite ,kur ia sollen djalin,Perparimin te vdekur nga Greqia.Tragjedi e madhe ne familje,dhimbje, nene e bir i mbuluan te dy ne nje dite.
Por s’do te mjaftohej me kaq,..nje drame tjeter pasoi ne familje,arratiset nipi Osmani ,i ndjekur me nje alibi fjalesh per zhdukjen e tij sepse mushkat erdhen vete ne shtepi, duke bere dru ne kufi,…Ai sot jeton me familje ne Kanada, e gezon respekt nder emigrantet shqiptare…
….por per ate kohe ishte shume gje e rende,,,tere jeten me koke te ulur e te shtypur, derisa trokiti demokracia e pane dy dite te bardha,pa le pasojat ,internimet e deri kusuret i paguante tere fisi, pa le te afermit.
Tani kur bisedojme me djalin tjeter me Fejziu ,ai me lot ne sy kujton te vellezerit ,ashtu sic i kujtojne niperit e mbesat e tyre, Dori me Eniden,qe i banin gjithnje ne goje…- Xhaxhi ,- u beshe goja,….u zgjata ca por ndjej dhimbje , dhe krenari per kete familje te nderuar e shume te dashur per ne vishocaret,pa le ne qe i kishim komshinj, aq mire shkonim me shume se komshinj,, e ne cdo sebep e ne dasma ata ishin te paret ne tavolinat tona si vellezer te pa ndare….

Leonard-Esat-Barolli Leonard Barolli,shkencetari me i ri i Shqiperise  ne Japoni,…

Nderi e repekti i veçante i takon, shkencetarit me te ri te Shqiperise,Pr.Dr. Leonard Barolli,
me banim ne Japoni, ,biri i Trstenikut i dy prinderve edukatore te talentuar,, i mesuesit e drejtorit veteran Esat Barolli dhe i edukatores Hena [mullaj] nder te parat ne devoll. Sapo mbaroi shkollen 8-vjecare ne fshat,do te startonte me lart ne shkollat ushtarake,ne universitetin e Tiranes,ku do te mbaronte studimet shkelqyer ne elektronike e per kompjutur si dege te reja te shkenses ne shqiperi.Ixhinjeri elektronik ,por ushtarak.
Pasi mbaroi shkelqyer universitetin,ne nje dege te re e shume te kerkuar,si nje provincial,ne vend qe ta mbanin pedagog,e caktojne ne nje pike te vogel ushtarake ne bregdet ne Sarande,ixhinjer ushtarak per radiollokacion e e te tjera.
por ai vete vashdon studimet,ben specializimin e…duke pare talentin e tij ,punon ,baskepunetor me nje profesor japones.Me pas vazhdon studimet ne Japoni,e ku atje e mbajne pedagog ne nje nga Universitet famoze te japonise.
Nuk do te bejme outobiografine e tij e as te shkruajme per zbulimet apo studimet e tij me vlera te medhaja
shkencore,por vetem vetem sa te permendim emrin ,mencurine e zotesine tij, sic mund te themi e per nje talent te tij,duke zoteruar ne menyre te persosur japonishte e gjuhe te tjera.Ai sot eshte i kudo ndodhur jo vetem ne Universitet e Japonise por edhe te Europes,ne te gjithe kontinentet,edhe si nje profesor qe jep leksione edhe ne internet,ne online.Ai ke mare disa tituj e cmime per studimet e tij,sic eshte i fundit ai i honores te europes.
Leonardi , ka qene nje nxenes e student i gjithanshem,artist futbollist,per cfare se deshe.Ruaj si kujtimet me te bukura per te, si ish nxenesi im,midis fotografive,nje qe kam dale me te me nxenesit e mij te dashur me kostume kombetare,valltaret e rinj te Devollices te Trestenikut qe ishin nder me te miret ne korce.Ai eshte i thjeshte shume popullor e i kudo ndodhur ne japoni ,ne shqiperi,e ne te gjitha kontinentet,ate mund ta gjesh e ta takosh e ne internet e ne websajde e shumte ,ne facebook ,ne libra ,ne revista e te tjera.
Asnjehere nuk do te haroje duke gjetur kohe e folur me mua qe nga Japonia ,duke ngacmuar kujtimet e duke mos me haruar e kur thote,qe jeni :
-” Ju mesues, me nxtet interesin per letersine e leximin e librit,e kur fituam konkursin ne Bilisht,diplomen ” Miku i vogel i Librit ” ,jeni ju qe na mesuat te recitoja me mjeshtri artistike,ishit ju bashke me mesues Medehatin qe na i mesuat te kercenim bukur devollicen,ishit Ju tranjeri im i pare qe me stervtini ne futboll qe ne te luanim ,bukur,
Nuk e haroj ate interpretimin ne teatrin e shkolles ku ju me dhate rolin kryesor e ne zume vend te pare ne festivalin e amatore te shkollave,ku ne liajtem pjen teatrale qe kishit shkuar ju e qe me vone e botuat ne revisten “Pionieri ” sa kenaqesi ndjenim, ..Ju nder te paret bashke mesueset e tjere na kultivuat dashurine per vendlindjen, per Trestenikun tone te dashur e te paharuar,…. e te tjera,…” ………se si me duket se sikur shkruaj per vete,Jo … por per bijte e mencur te Trestenikut qe jane te shkelqyer,
Le te mbtet krenaria jone,duke i uruar suksese ne rugen e tij si nje shkencetar i ri,por ne rradhe te pare nje shkencetar shqiptar,sic e pohon ai vete.Rrugen e tij po e ndjek i vellai Amir Barolli ,i cili keto kohe mbroi maxhestraturen ne Univesitet e Japonise.
Shpresojme qe rugen e tij ta ndjekin e bij te tjere te Trestenikut e te Devollite e te behen me famoze per Shqiperine.
Veç obligimit tim intelektual,me kete shkrim te thjeshte e modest,duke i kerkuar njehkohesisht ndjese te gjithe atyre qe nuk do te lexojne emrin ketu,ata me emra e tyre jane te ngulitur thelle ne mendjet e ne zemrat tone e do te kujtohen nga brezat,…..
…. dua te plotesoj dhe kerkesen e menaxherit te talentuar te facebookut,te Devolli .net , Inxh .Emberjet Metolli , si nip i denje i Trestenikut,,per nje informacion me te gjere per kete fshat shume te degjuar ne Shqiperi ,
…… duke shkruar me nje sens human, duke qendruar larg politizimeve ndikime partiake, pasi per ne te gjithe, ata jane te gjithe bij e bija te mrekullueshem te kesaj toke te shtrenjte e te ketij populli te shenjte e krenar ne bashkesine europine te qyteteruar e te civilizuar.

Le te mbetet ky shkrim i shkurter, prolog per nje liber  te hapur e te madh me kujtime e mbresa, qe do te hedhe secili  shenimet per Tresteniku e Shqiperise.
E si mos ndjehesh krenar me keta bij te mencur,devollinj nga Treseniku,qe po ia ngrene lart emrin Shqiperise tone te shtrenjte ne bote.

Nderim dhe respekt.
Janar 2012 
Luan Kalana
Florida , SHBA  ish mesues i Gjuhe shqipe,  ne Trestenik,

Devolli.net 26-02-2012

loading...

Komento!

loading...