Home / KULTURA / Takim letrar Tirane, në Akadenine Shkencave
loading...

Takim letrar Tirane, në Akadenine Shkencave

Takim letrar Tirane,ne Akademine e Shkencave…
promovimi i Librit “Devoll Albania,sprove” i Luan Kalana

Ne kuadrin e aktiviteve te ditelindjes te poetit kombetar devolli, Dritero Agolli, nje mbasdite Tetori ,ne Akademia e Shkencave ne Tiane,me iniciativen e shoqates “Devolli” dega Trane u organizua takimi letrar, promovimi i librit “Devoll Albania” i publiçistit Luan Kalana nga Vishocica ,me banim ne SH.B.A.

Moren pjese shume devollinj dhe te ftuar, miq te Shkrimtarit nga vendi dhe nga Kosova, salla e Akademise ishte plot me te pranishem. Gjithashtu mori pjese dhe Deputeti i zones z.Ylli Zicishti,gazetarja e mirenjohur ikona e Televizionit Shqiptar znj.Tefta Radi etj.
Fjalen e hapjes e mbajti z. Guri Seferi antar i kryesise se deges Tirane i cili beri nje ekspoze te figures se z. Luan Kalana si dhe nje pasqyrim te librit dhe rendesise se tij ne pasqyrimin e histirise se krahines se Devollit.
Mes duartrokitjeve, ish nxenesja e tij,Keta Hysenaj ,ne emer te pjesmaresve i dhuroi nje buqete me lule te fresketa nga devolli,vendlindja e shkrimtarit.

Me pas diskutuan e pershendeten shoke dhe miq,kolege te Luanit, intelektuale, poete shkrimtare, studjues z.Hysen Kocillari,znj.Ervehe Baruti,z.Pr.Ismet Larti,z.Fatos Hoxha,poeti Hyqmet Hasko,Tana si dhe Deputeti z.Ylli Zicishti.
Te pranishmit i pershendeti dhe z.Luan Kalana i cili mes loteve te mallit per vendlindjen falenderoi organizatoret e ketij eventi dhe i uroi gjithe te pranishmit suksese ne familje dhe sa me shume kontribute per Devollin.

Ne fund pershendeti dhe z.Irfan Lulo kryetar i shoqates “Devolli” i cili falenderoi autorin per kontributin qe ka dhene duke ekspozuar vlerat e Devollit dhe devollinjve dhe i uroi qe te mos lodhet kure per te shkruar per kete krahine,duke premtuar per botim,librin e dyte “Thesaret e Devollit”i cili eshte gati ne projekt .

Ne fund te pranishmeve autori z.Luan Kalana i dhuroi librin falas me autografin e tij, si kujtim nga ky eveniment te gjithe pjesmarreseve. Mes emocioneve te pranishmit i uruan rruge te mbare per ne kontinentin e larget dhe asnjehere te mos e haroje vendlindjen dhe te mos reshte se shkruari per Devollin e Shaqiperine ne Amerike e per ne..
Ne mungese, per arsye shendetsore poeti Dritero Agolli,e ftoi per vizite ne familjen e tij.Takimi ishte nje bisede vellazerore,emocionuese e cilter dhe familjare,me kujtime mbresa midis tyre nga njohje prej nje gjysem shekulli ne Shqiperi.

Edhe une i uroj rugen e mbare kunatit tim Luan, bashke me familjen te kete shendet dhe deshire per te kontribuar jo vetem per Devollin por dhe per Atdheun tone Shqiperine.

Suksese, suksese gjithmone i dashur Luan. Faleminderit per gjithcka qe ti ke bere dhe do besh per Devollin. Urime…

Guri Seferi,
Sekretar Bashkie,Tirane…
tetor 2013

FOTO GALERI

loading...

Komento!

loading...