Home / KULTURA / Sporti dhe futbolli i Vishocicës,hobi dhe fama i rinisë vishocare
loading...
Sport Vishocice
Sport Vishocice

Sporti dhe futbolli i Vishocicës,hobi dhe fama i rinisë vishocare

Sporti dhe fotbolli i Vishocices, hobi dhe fama i rinise vishocare

Mbresa dhe krenari

Trifon Bejleri

Trifon Bejleri

…. Nga futbolli, legjende ne breza…
… Duke pare ne facebook Vishocicen ,me lindi nje deshireper te shkruar,per djemte me te mire te fshatit,Vishocicen,e mendova te
shkruaj edhe disa reshta per sportiste e futbollistet e saj legjendare.
U ndjeva krenar per fotbollin e u emocionova.
Futbolli ka qene shpirti e zemra jone e djalerise dhe e burerise vishocare.Jo vetem qe gjenim argetimin tone ,ne mbremje pas asaj pune
terende qe benim ne bujqesi,pasi s’ndjenim lodhje, por futboli na shlodhte,na jepte kenaqesi shpirterore.
Sporti,futbolli e futbollistet,fusha e sportit qene gjerat me te shtrenjte per shume breza te rinjsh.Ato jo vetem na burreruan,por edhe na edukuan me frymen e kolektivit,me ate fryme e edukte te shendoshe kulturore -sportive,qe ka lene gjurme ne jeten tone.
Pasioni per futbollin,shpirti gares,ndershmeria ne loje qene qene tiparet qe filtronin ne jeten tone,duke qene shembull si lojtere,si ekip,qe te gjithe deshironinte ndesheshin me ne,nje ekip model si profesionist dhe me figure te paster morale ,le te jete nje shembull per brezat e ardhshem.
Ndeshjet e futbollit ktheheshin ne festa popullore te te gjithe fshatit,e te moshuareve e grave dhe evajzave pa le e te vegjelve.,pa le spartakiadat e shumta qe zhviloheshin,qe mezi prisnin.
Por me shume rezultat fitoret e ekipt te fshatit na gezonin pa mase,sidomos me ate te Kapeshtices qe hashim shume,por edhe bashkoheshim se krijonim ekipe te e perbashket,; me ate te Trestenikut, te Kucit, te Poloskes,e te fshatrave perrethe e me ato te zones , si me
Bitincken,Progerin,Bracanjit.Babanit,Vranishtit,Cangonjit,Vernikut,Hocishtit,e me ato te ndermarjeve te qytetit te bilishtit.
Mbreselenese e te paharuar qene spartakiadat e bere ne rreth ,ne Korce, ku ekipi yne merrte pjese po thuaj se cdo vit,e delte fitimtare e merte kupen ne shume vite, duke mundur ekipe te forta me emer ate te Rembecit,Pojanit,te Cifligut,Mborjes e te tje.Pa le ndeshjet me ekipin e qytetit te Bilishtin,qe gjithmone ishte ne kategorine e pare, e mundnin ne fushen tone .
Pa le sa e sa ndeshja qe zhvillheshin per cdo mbremje midis ekipeve te fshatit,te te Rinjeve,te Riutrve e te Vetereneve,midis brigadave e ato me
lagjet qe ishte nje tradite e vjeter,duke shkuar zinxhir si i thone ne futbol,futbolli ne breza e ne vite.
Vec te tjerave eshte fusha e bukur dhe e gjelbert spotive e drenazhuar,si te thuash e bera e gjtha vete dhe kujdesur me aksione ,me pune vullnetare,me ato mollet e rrethuar nga te gjitha anet e me vone me plepat e gjate qe jane edhe tani, e qe bejne hije ne vere e qe duket si fushe sportive e mbuluar me deget e gjate .Pale ajo terhiqte me pare, por edhe tani ,si ekipin e devollit tani Bilisht sport te Bilishtit,por edhe ate te Skenderbeut,e me lart ne disa vite edhe te Dinamos,Partizanit e te tje, ku zhviloni me to ndeshje miqesore dhe me disa nga ekipet me te degjuara.
Historia e futbolit eshte vjeter si kudo ,por edhe ne Vishocice,me shume si nje fshat dashamires me me talente ne futbol,ajo kanisur me topat prej lecke ne lagje,me ato te mbushur me kashte, duket pak si qesharake dhe pa besueshme per brezat e sotem,midis lagjeve ,apo mehallave si i thoshim me pare e pastj vone topi prej llastiku apo topet e sotem te futbollit.
Tani le t’i kthehemi emrave te shumte,qe do te duhet libri i gjendjas civile qe t’i maresh me radhet emrat e djalerise vishocare e mos gabosh per te mos lene asnje pa ja vene emrin,por do te shenoj disa aq sa me mban kujtesa ime.

Sport Vishocice

Sport Vishocice

Trifon Bejleri,nje genius i ri

Simboli, lideri,veterani i futbollisteve ne Shqiperi e ne Amerike.

Nder veteranet me te vjeter eshte Trifon Bejleri simboli i futbollit te Vishocices per disa breza.Ai ka filluar te luaje me ekipin e te riturve qe kur ishte trembedhjete vjet nje rekord i padegjuar.
Rekordi me i madh eshte qe edhe sot ne moshen shtatedhjete vjecare qe mbush kete shtator,luan fuboll,me ekipin e federuar te shtetit te Kenerikes,SHBA, me Ilirian e tani me Albania junajti ,pas punes te rende qe ben duke punuar ne ndertim si nje mjeshter artist e specialist i madh.
Eshte per tu admiruar e manihtur e per tu cuditur,eshte disi e pabesueshme po ti thuash dikuj qe se njeh ate.
Ai perben nje rekord te ri ne librin e Genius,per t’u shenuar si futbollist i federeuar por edhe qe luan ne moshe ’70 vjecare.Ai ka qene trajneri dhe kapiteni i ekipeve te rituve per shume vite,por edhe trinjerii ekipeve te rinjeve.
Me ate talentin etij teknik te perdorimit te topit si nje profesionist i ralle,si nje sulmues e golashenues i ralle te shumte por edhe spektakulare,u be shembull e model per futboliste e te rinj.Ai mbetet jo vetem ideatori por dhe lideri i ketij sporti shume popullor ne Vishocice e ne Devoll.
Ai ka qene dhe organizatori i te gjithave aktiviteteve e njgjarjeve sportive qe permendem me lart.Vete ky shkrimeshte si te thuash nje portret i
plote per te,ku do te ishte emri,mendja e kemba e tij.Qe moshen katermbedhjetecvjecare filloi te luaje me ekiin e te riureve te “Divave “
te Vishocices,si ithoshin pasi ishin te gjithe trupa medhenj.
Per Trifonin kedo qe te pyesesh do te thote kujtimet me te mira per te.,vishocaret po e po por nga egjithe zona e fshatrat e Devollit.
Alban Dauti qe tani luan me ekipin Ilria ne amerike,dikur me librazhdin ne shqiperi,e cileson ate nje fubollist te kompletuar si njeri e si lojater qe perdor te dy kembet ,nje xhongler i topit,e qe di te luaje ne cdo pozicion ,ne sulm si i mirefillte ne mesfushe e ne mbrojtje,me koncepte teorikee profesioniste.Me gjithese edhe tani qe eshte shtatedhjete vjet ,eshte fenomenale ai eshte i ralle.
Futbollisti i ri Denis Bejleri nga Vishocica qe kete sezion luajan me ekipin e Pogradecit ne super lige,krahas gezimit te fitores ,kampione ne kategorine e pare e qe kete vit do te luajne ne superlige,ne nje takim me trifonin qe ishte edhe ky keto kohe ne Pogradec,vec te tjerave u shpreh se xhaxhi Trifoni[eshte nipi i tij] eshte idhulli im,ashtu sic kam edhe Mesin.
Nje nga futbollistet me te mire te vishocices qe ka luajtur bashke me te ,Emin Topciu,me nje dhunti te cudtishme te memorjes se tij pasi mban mend emra te tere te ekipeve te botes qe kane luajtur ne vite, shok i ngushte me te te duke qene edhe agranome spaesialite te mbaruar ne bujqesi ,por Trifoni ne frutikulture, formulon frazat e fjalet me te mira per Trifonin,duke e quajtur si Pele i Vishocices.
Pasionin traditen e tij po e vazhdojne breeztat e rinj,qe nga i biri Sandri qe po behet nje futbollist i talentuar e deri niperit e kushurinjte e tij.
Por edhe Trifoni vete,duke qene nje modest,ruan kujtimet e mbresat me te mira per djemte e burat e vishocices qe kane luajtur futbollne breza duke permendur edhe te rinjte Nuk haron edhe ekipin Devolli te bilishtit qe luajti shume vite me te,duke ruajtur mbresat me te mira per gjeneratate para por e per ata qe ka luajtur bashke duke i permndur te gjithe me emra.
Do te veconin ne Boris Muzhon ,nje nder trainjeret me te vjeetr,Myfit Canen, Vasil,,LLaqken,e te tjer…….
por edhe futbolliste e vishocices qe kane luajtur me Bilishtin si Drago Bellerin,Melek Meckollin,Mysret Vocin,Dashi Hysi,Alfons Pashollin, Artur Subashi,Tomi Pashollin e te tjere.
Sic thashe me siper le te kujtojme disa mga emrat e vetraneve, Musret e Nexhat Meckolli, Nebi topciun,Agron e Fevri Pasholi,Remzi e Bujar
Pashollin,Andiler Vocin,FiqeVocin,Nadir Muka,Gurkazi e Xhezmi Rusi,Skender e Pellumb Subashin ,Zenel e Agim Mulluxhiun.,Nderim Bejlerin,Rakip Topciu, Arif Mulaj,Astrit Rusin,Hyesn Muken,,KasemHysin,Nesim e Gezim Gocen,Luan e Fatmir Rusin,Adriatik e Mirat Pashollin,Sinan Topciun,Syrja Topciun,,Feti Vocin ,Bexhet Gocen,e shume te tjere,.
Eshte per tu shenuar emri i te paharuarit lojtarit e mbrojtesit e fuqishem te ekipit te veteranve,Azis Sharxhiu,i cili u vra nga rufeja gjate sherbimt ushtarak.

…. Brezat e rinj te futbollisteve..

Futbolliste e tjere te talentuar ,ekipin me te mire ne breza,si Emin Topciun Bardhyl Bejlerin,Remzi Muka,Bardhi Bejlerin,Barjam Topciu, Hysen Bejleri,Agim Goce,Sabajdin Vocin,Hiqmet Topciun,Zydi Sharxhiun,Kasem Shpuza, Reshat Rusin,Muamer Vocin,Agim Rusin,Bariq Topciu,Muharem e Besim Bejlerin,Kujtim e Sulejman Bejlerin,Agron Topciun,Alfred e Guxim Bejlerin,Sejtar Topciu, Muamer Vocin,Ali Shpuzen,Festim Bejlerin, si edhe futbollistet por edhe gjyqtaret e aposionuar Tedin Bejlerin e Petrit Subashin.
Gjejme rastin te permendim dhe mesuesin dhe poetin tone te madh,Skender Rusin,si nje sulmues i shpejte i ekipt te te riturve, qe lujti per shume vite qe kur ishte student e deri sa qe mesues ne fshat.
Ndihmese te madhe dhane per ngritjen e niveit cilesor te sporteve ne fshat por edhe te futbollit,e arritjeve te sukseshme, si gjithnje mesuesit e shkolles,por ata te edukimit fizike,ne vecanti,nder me te vjeterit,i paharuari Myfit Cane,kapiteni e mbrojtesi me i mire i devolit e me pas me te rinjte qe kishim mbaruar institutin e larte te sporteve”Vojo Kushi”,si Donika e Gjrgji Karakosta,Seri Mancka, Besnik Baci qe me vone te behet, trainjeri i ekipit te futbollit te “Skenderbeut”dhe e talentuara ,atletja efshatit,mesuese e trainjere e atletikes dhe ekipit te volejboolit te femrave,Shega Hysi Bajraktari.
Mire do te ishte te permendnim edhe sportetiste e tjere ,atlete e atlete si ka qene Jeta e Xhefkes[Hysi],nje vrapuese e shpejte qe dilte e para ne rreth.e te tjere.
Per aritjen e rezultave te larta ne sport e ne futboll,kane merite te gjithe banoret e fshatit ,bura e gra jo si fansa te vertete qe na mbeshtesnin e na shoqeronin ne cdo ndeshje ,por ata na ndihmonin,duke na i plotesuar normen ne fushe,duke na lejuar neve te largoheshim me pare e qe te petgatiteshim per ndeshje,megjithese disa here ,shkoni direkt nga puna,nga ara ne ndeshje,por asnjehere nuk u mposhtem por ja dolem me ne fund fitimtare.
Kemi shume kujtime te bukura e mbresa qe mund te refehen gjate vetem ne netet e dimrit. Ne konfidence po tregoj nje cast nga ato te shumtat,Ishte vere,e do te benim nje ndeshje miqesore me ekipin e futbollit te fshatit Bracanj,pasi u nisen me kembe ndonje ore rruge,te na nis nje shi rebesh si me gjym e na beri kocomi,.Ne qe ishim me bicikleta i lame ne are,se smund t’i levizje ne balte terende te ruges e gjithe gropa me uje.
Shumica ishin te mendimit te ktheheshi,ku te vinim,jo per ne se shi behari ishte e dote thasheshim ,po ku ta beje ndeshjen.pale ku kish edhe cellulare,qe t’i lajmeronje qe smund te vijme ishin futbollistet e vjeter qe kembengulem,qe dote veme,se ata na prisnin.
Vajtem e filluam ndeshjen,nje tifozllek i cmendur sidomos grate e vajzat qe kishin rrethuar fushen e sporit qe dukej me shume nje liqen se sa ..Ata te ekipit vendas kishin shenuar vete fitore ne fushen e tyre.por me e lezecmja ishte se me vune mua si gjyqtar.
Hajde c’te shara kem grene,nga grate me shume ,eshte per te qeshur s’e harroj kure.
Topi nuk kecente por hiqej zvare me gjithe futbolliste,pashe c’pashe e perfundova ndeshjen nje me nje ne barazim,se ece e degjo keta tonet po te mundeshin,megjithese lojten me mire ne batak si rosat.
C’te tregosh me pare por le ta mbyllim ketu refimin tone pre futbollin dhe te vazhdojme…

Per Spartakiadat ne Vishocice,festa popullore
jo vetem te fshatit por te tere zones

Kemi shume mall te shikojme nje spartakiade sic zhvillohej me pare.Ekipi i Vishocices ishte i kompletuar ne te gjitha llojet e sporteve qe behej konkurimi si ne futboll, volejboll(djem e vajza) dhe atletike(djem dhe vajza).Moshat me te reja mbajne mend me shume spartakiadat qe u zhvilluan ne fundin e viteve ’70 dhe komplet vitet ’80 vashdojne ne futboll ne keto vite kane luajtur futbolliste cilesore sic vazhdojne te ishin:Trifon Bejleri,Meleq Meckolli,Zydi Sharxhi,Reshat Rusi(portier),Ali Shpuza(portier),Agim Goce,Sabajdin Voci,Mysret Voci,Drado Bejleri,Hiqmet e Hysen Topciu,Shpetim Pasholli,Dashi Hysi,Artur Subashi,Arben Reshat Goce,Kujtim e Sulejman Bejleri,Tomor Hysolli,Bujar Voci,Tomor Rusi,Sami Bejleri,Agim Ismail Topciu(portier),Arben Agim Topciu(portier),Agim Bariq Rusi,Shpendi Rusi,Tomor Pasholli,Alfons Pasholli,Ilir Pasholli,Astrit Topciu,Miri Voci,Fari Pasholli,Zeqir Topciu,Pellumb Serezi,Andri Rusi,Genci Hysi,Agim Voci,Arti Goce,Endri dhe Driton Pasholli,Artur Topciu,Edmond Muka,Arenti Hysolli(Nuho),Mirel Topciu,Aleksander Bejleri,Aurel Topciu,Armandi Bejleri,Geni Mulluxhi,Festim Hysi,e shume e shume te tjere qe erdhen nga pas deri tek talenti i brezit te sotem Denis Bejleri, i cili me kontributin e tij te madh ka nxjerre ne super lige ekipin e Pogradecit.
Po ashtu dhe ne volejboll ne keto vite kujtojme volejbollistet e talentuar si: Agim Goce,Shpetim Pasholli,Tomor Rusi,Tomor Pasholli,Shpendi Rusi,Alfons Pasholli, e shume te tjere.Nga mesi i viteve ’80 ne ekipin e volejbollit te Vishocices “huazoheshin” nga gjimnazi i Bilishtit (gje qe nuk lejohej pasi skualifikohej ekipi)) edhe dy shytere cilesore si Andri Rusi dhe Genci Hysi,te cilet se bashku me Tomor dhe Alfons Pashollin,ishin baza e ekipit te futbollit,volejbollit dhe atletikes se gjimnazit te Bilishtit ne vitet ’80 Ekipi i volejbollit te femrave korte vetem fitore me volejboliste te klasit te pare, duke filluar qe nga Shega Hysolli(Bajraktari) dhe deri tek Vergjina Topciu (volejbolliste dhe sprintjere e fuqishme).Atletika e djemve perfaqesohej nga sprintjeri Dashi Hysi dhe ne distanca te gjata Tomor Pasholli dhe Selajdin Heto.
Nga vajzat atletika perfaqesohej nga Shega Hysolli,Lina Goce,Samije Hysi, e deri tek Vergjina Topciu.Nuk mund te le pa permendur edhe njehere dhe gjyqtaret sportive te fshatit tone Alfred Bejleri dhe Petrit Subashi,te cilet kane arbitruar shume ndeshje te ketyre spartakiadave.Ne perfundim i kerkoj ndjese te madhe bashkefshatareve te cileve nuk ju permend emri per shkak te kujteses sime ose duke i persitur disa edhe me shume,por.

Ne si vishocare krenohemi per te gjithe kete plejade sportistesh dhe i jemi mirenjohes te gjitheve per kontributin e tyre te shquar qe kane dhene ne fushen e sportit e ne te gjitha aktivitet sportive kudo qe perfaqesoheshim,por njekohesisht le te sherbeje si nje frymezim i madh per brezat e rdhshem , per nje ngritje me cilesore e masive te sportit ne Vishocice.

Luan Kalana

loading...

Komento!

loading...