Home / KULTURA / Sofra Shqiptare e Anekdotave Baban,Devoll
loading...

Sofra Shqiptare e Anekdotave Baban,Devoll

Humor me kripe
Sofra Shqiptare e Anekdotave Baban,Devoll..

A eshte e vertete qe ju babanaret i kini vene Samarin Lopes ?! ..
S’e mos erdhet Ju ,e s’jua vume Samarin…
Babanari

Eshte bere tradite qe cdo fund viti ne Devoll,Shqiperi pas mbylljeve te puneve te vjeshtes,,te organizohet ne fshatin Baban, ne shtepine e barsoletave,, Festivali Kombetar Anekdotave shqiptare, te degjuara jo vetem ne Devoll por edhe me larg,aq sa edhe ne Amerike, humoristi korcar Arben Dervishi,ne nje party ne Boston,i shkuli se qeshuri me ate barcolete e Lopes me Samar,kur tha:-Se mos ardhet ju e s’ja vume samarin…
Ne mbremje ne fshatin Baban rreze mali te Moraves, atje ku hapet si qilim i argjende lugina e bukur e Devollit,, si per pasdarke,duke ruajtur traditen,ne sallen e madhe te fshatit me nje dekor festiv,, mes babareve te shumte, kishte shume te ftuar nga devolli,nga vendi e nga diaspora.
Organizatori,regjizori dhe hosti ,ishte poeti i talentuar babanar,Luan Xhuli me banim ne Athine,Greqi.Permes valleve e kengeve,mbremjen e hapi poeti duke ia dhen fjalen te zotit te shtepise,Esat Mançkes per te treguar barsoleten tipike te Babanit, por te rinovuar.
…………..”-Haka vajti ne i Zoti,-e nisi fjalen humoristi popullor.
-Na erdhen refugjate greket ne Baban per pune,se e din atje jane ne krize ekonomike,refugjatet greke mbushin rradhet ne doganen e Kapeshtice per te hyre ne Shqiperi per pune,.
Si e pranoi nje familje,,e mbajten tere behare me gjithe te shoqen duke ia njgjeshur koken ne punet e dites te bujqesise ,te shtepise,me bagetit edhe ato te malit per dru e per dushk ..,megjithese prap u vinte keq,se u kujtoheshin ato qei kishin punuar qindin shqiptareve, kur shkuan para njezet vjetve ne greqi, ne nuk jemi buke shkelur,..
Nejse,kur u kthye ne Greqi greku ,vete pa te shoqen e la ne fshat se i mbeti me bare ” me viçe “,….. me nje thes ngarkuar ne kuris,.,, ne qytetin e tij,ne lagje. Gjitonet e pane dhe i thiren ne emer :
-Qirje Mavraqis,ku ishe,..si dole,?!..Ai vazhdonte,… koke ulur pa ia marre fjalen..Njerit nga greket s’iu durua e i doli perpara e i thirri:- Qirje Mavraqis,degjon apo te kane lene veshet,?!…
pas dy -tre hapave ,ai koke ulur iu pergjigj,..
“- Nuk jam me Mavraqis,jam Babanari,ma ndruan emrin,.. – Po ate thes me Dhrakmi, me Evro,.. e ke plot ??,..-e ia preken me dore,…
Ne thes kish futur samrin e gomarit.
-Qe te t’i japim parate,hajde prape per mot,e per nishan merre samarin,,- me thane,….,Se e dini Shqiperine s’e pranio BE .shkoi me USA ën,.. u treguan me te meçem prej neve, se ne vetem e shanim ameriken,harruam historine,..,..
..dhe… Paraja,”LEKU ” shqiptar e shnderuan me dollar…e me thane :
–Hajde prap ne behar,por me samar,te marresh dollar…
-Po pse me samar ????,- e pyeten te gjithe,..
-Se ate pune beja,i zoti shtepise s’kishte gomar,me bleu mua samar,qe t’ia sillja drute nga mali ne fshat..
Ha .. ha po qeshnin gjitonet,..
-Qeshni ju qeshni,- me turp fjalen ia ktheu,- qirje babanari
–Se mos vajtet dhe ju ne Baban, e s’ju vune samarin,
…ga,ga … u kerdisen se qeshuri njerezia….
Pastaj c’ju desh atij te vinte ne Baban ,le te vinte ne nje fshat tjeter,.. ” …………….
Mbaroi se treguari me nje humor te mrpehte e serioz, Esati..
Salla gumzhiu nga te qeshurat, sa degjohesh deri poshte fushes nga merraja,..
Nga fundi i salles ,ne nje vend te dukshem,neper ca stenda ishin ekspozuar, disa pktura saterike,ne akuarel,nga piktori artist devolli , Lefer Babi, qe shoqeronin barsoletat me figura,isht humor i vecante,nje stoli tjeter e devollinjeve.
Midis te ftuareve,poeti Bashkim Gjoza,lexoi ne mungese,barsoleten pershendetese te derguar nga Dritero Agolli,e cila u nderpre disa here me te qeshura gajasje te gjata nga te pranishmit dhe nga vete Bashimi.
Poeti vishocar Skender Rusi,nga arkiv i Bibloteke se Korçes “Thimi Mitko ” ku punon si drejtor,lexoi nje barsolete nga nje liber i vjeter me barcoleta korçare. Ndersa poeti Thani Naqo,kish derguar me e-mail nje serenate ziçishtare me metafora nga barsoletat ,per te pershendetur pjesmaresit me nje shenim qe mundesisht te kendohet e shoqeruar me kitare,e ka debulese,kete intrument modern muzikore .
Kete deshire ia plotesoi shkrimtari Petraq Zoto,i cili shoqeroi me kitare serenatente kenduar nga kengetarja popullore tashme e njohur Sofika Babliku e martuar ne Shkoder,,se bashku me nje grup dhe kengetarin popullor te Ansamblit” Devolli ” ,Endri Fifo , i cili pas cdo kenge tregonte nga nje barsolete te shkurter nga ato te xhelos te Kucit.
Supriza e mbremjes ishte kenga “iso devollite” me bejte, kenduar, nga grupi i fshatit me gerneten e palodhur te Shyqos ( Lulo ) te Babani,e cila pritej po me bejte nga grupet iso ne salle.,ishte nje humor i ralle,i kenges devollite.
I ftuar ishte dhe imituesi Safet Shirka,finalist i shout “Albania got talent ” nga Tirana, i biri i xha Arifit te Pilurit,satiristit popullor aq i degjuar ne devoll, qe ia kish hedhur me bejtet e tij te mencura edhe Mbretit edhe Komadantit.E vecanta ishte se ai imtoi nje barsolete ne disa gjuhe te ndryshme te Botes,si greqisht ,kinezçe,turqisht,rusisht kirkizance,dhe nje gjuhe indianomajmunçe nga nje fis nga afrika…Ec e ndaloje te qeshuren te shkluje brinjet,, qe njgjalli imitimi i lezecem dhe artistik i Safetit.
Ne mbremje mernin pjese te ftuar poeti i shquar,Vullnet Mato,dhender devolli, si dhe aktorja e talentuar e Teatri Kpmbetar,Elida Topciu Janushi nga Vishocica e degjuar per interpretimin dinjitos te rolit te Marjetes ne Komedine “Pallati176 ” me aritistin e madh te himorit Roland Trebicka,shkrimtari dhe poeti çam Namik Selmani studjues i aposionuar i traditave kulturore artistike te treves te Devollit.
Gjate mbremjes u shfaq nje vidioklip ne muret e salles,ne kujtim te paharuarit, humoristi devolli te estrades se Korçes,Nazif Piluri,ne nje interpretim te nje parodie te shkruar nga dramaturgut dhe humoristin Pellumb Kulla te titulluar “Pandi Nje “, qe ngriti ne kembe sallen me te qeshura, sikur te ieshte ai gjalle.
Juria e perbere nga poete e shkrimtare te rinj devollinj,me kryetar,poetin humorist Skender Demolli nga Poncara,me banim ne greqi,nje nga autoret shquar e te talentuar te mbledhjes e te krijimit te gures popullre e te humorit, e pasuroi kete eveniment tradicional e popullor te mencurise devollite ,duke recituar edhe ai nje nga barsoletat e tij origjinale,nga ato te devollit te siperm,ne qender kishte figuren e zaimit te Menkulasit.
Ne juri benin pjese edhe publiçstet e shkrimtare te talentuar devollinj,si z. Ervehe Baruti,kryredaktore e gazetes DEVOLLI ,Kosta Nake kryeredaktori i gazetes BILISHTI,te cilet kishin sjelle dhe ata barsoleten me te mire te vitit botuar ne gazetat e tyre.
Nga diaspora ishte e ftuar nga shoqata ” Miqte e Driteroit ” poetja korcare Raimonda Moisiu,te ciles dhe asaj i erdhi radha e dollise.Tregoi dhe ajo barcoleten e babanareve ne amerike. Ajo e filloi barsoleten duke kerkuar te falur pjesmarresve, se ajo ishte pak vulgare, por popullore.
………..-Shkoi gruaja me makine ne nje garazh ,per te rregulluar makinen,se atje ne Amerike , ju e dini grate i ngasin makinat me mire se burat, – tregonte me delikatese me ate trupin e saj te gjate filidan, ,me fjale te zgjedhura barsoleten,poetja–
E ajo foli ne anglisht, ustait amerikan :
–Usta ,erdha te më ndrosh brekët, please,se me jane holluar ,jane bere cope-cope,…
Ustai,mekaniku, shtangu ,nga ajo e folura gjysem anglisht e gjysem shqip.
E mendoi me vete,…..” e moj shqiptarke ta dije amerikani se ti c’perrallis,..do te ngaterroje me ato te rrugeve qe dalin neper semaforet,…
-Hajde ,hajde,- i foli ne shqip ustai,..dhe e perqafoi si vellai motren,..
-Hajde pa ti ndron shqiptari breket ty, me te qeshur,… frenat e makines .. ,moj t’u befsha,…. e te dy u shkulen se qeshuri ………….
Shperthyen te qeshura te fuqishme ne salle,dhe grate qeshen me lot ,qe deri atehere kishin ulur koken si disi te turperuara,,kur nisi te tregoje amerikania.
…Ca te moshuar u ngriten nga stolat dhe e perqafiuan poeten, si vajzen e tyre,per barcoleten e bukur por me shume per delikatesen e saj te treguarit,se duhet te jesh mjeshter qe te percjellesh mesazhin dhe humorin e barsoletes.
Ajo kishte e nje mision tjeter ,se here pas here rregjistronte me nje manjetofonke xhepi,pasi i qe lutur,shkrimtari nga Bulgareci Agim Bacelli,ne New York,te zgjidhte ato me te mirat per t’i botuar ne Klubi i poeteve korcare ne Amerike ,BOTAERE,pasi t’i reduktonin poetet Kostaq Duka dhe profesori Vangjush Ziko,si gjithmone me ate penen e mprehe te tij.
Nje gjimnaziste nga Cangonji,recitoi nje poezi-barcolete te derguar nga poetja Merita Bajraktari nga New Yorku.
Gjithashtu, midis kamerave profesiniste te televizionit kombetar dhe ato private qe po regjistronin per ti transmetuar ne programet e vitit te ri, sa ne nje vend ne nje tjetrin, i papertuari, regjistronte me kamera, shkrimtari sinicar Fuat Memeli,ish kameramani i TV shqiptar,pasi kish dhe ai nje porosi ,nga K.Zylo dhe nga kryetari i shoqates DEVOLLI , Neritan Bejleri ne Brooklyn SHBA,per te bere nje kronike,e qe ta trasmentonin ne TV 34 te New Yorkut,Alba Life,…
Juria ne fund shpalli fituest, shkrimtari Luan Palla i dorezoi flamurin,duke u shpallur barsolenta me te mire, ajo e fshatit Bitincke,e treguar me mjeshteri popullore nga Dashamir Mersuli,duke i lene babanaret kesaj rradhe me gisht ne goje.
( Juria kishte, nje sekret, per vleresim e tyre krahas fabules,permbajtjes ,humorit,vlerat letrare-artistike, ndiqte kohezgjatjen e te qeshurave e te duartrokitje me minuta, per te dhene piket maksimale )
Ndersa cmim nderi iu dha dhe medias me te mire ne botimin e barsoletave,website, ‘” Devolli.net ” ne facebook ,me adminisrator inxhinjerin e ri e te talentuar, Emberjet Metollit, nga Dobranji ,me banim ne Greqi.
Gjate mbremjes u bene shume foto,blixat,shkrepetinin si fishekzjare ne salle .
Luani bashke me letraren Brunilda Xhemo Hoxha i mblodhen dhe ata ne disa foto, shkrimtaret e poete e devollit qe ishin te pranishem,nje kujtim jo lokalist,por simbolik,te vjeter e te rinj ,…tradita merr rrugen e trashegimise,..
Si per ta mbyllur ne menyre festive kete mbremje soleme te humorit , ne fund ca komike babanare improvizuan nje skec me Nastradini babanar, ne retrospektive ,nje barcolete origjinale,ne qender te fabules ishte Nastradini duke futur dhe nje gomar pa samar ne salle,i cili deklaronte ” se kam lindur ne Turqi,por jam ritur ne Baban,..ha..ha…ha.aaaa.. shperthyen te qeshurat.
Se babanaret jo vetem barsoletat e botes, por edhe ato te mijat , (te Nastradinit ),i tregojne sikur jane bere ne Baban,i kane bere pronesi te tyren… “
Gjate mbremjes vec valltareve te fshatit qe kercyen si profesioniste vallen ” Devolliçe ” ne tre brezat,duke i hedhur e perdredhur kembet ne tavan e qe ngriten sallen ne kembe,,kenduan kenge te vjetra devollite “iso ” nje grup shqiptaresh arvanitas nga ishujt e Athines, qe i kish sponsorizuar Luan Xhuli.
Ishte nje ndjesi e vecante por dhe krenari, t’i degjoje ata qe tek belbezonin ne nje shipe te vjeter ,kenget e e stregjyshereve . Kur i pyesnin prej nga jeni ju ,ata pergjigjeshin prerazi : “- Jemi, o gjaderit, pe Devoli ,o derka i derit . “, -kishe qejf t’i degjoje kur flisnin.
Barsoleta tregoheshim me radhe si ne sofer dasme, duke ia bere “Bromb ” njeri tjetrit,kush s’ishte gati per te treguar barsoleten, perjashtohej nga “loja “.
Si per fat te devollinjeve ,ne mbremje mbajten e Deden e Shkodres qe e takuan ne dogane ,kthehej nga Greqia dhe ai e priti ftesen me kenaqesi e duke treguar ate nate barsoletat me te bukra qytetare shkodrane,sikur plotesoi nje boshllek shpiteror,vellazeror e kombetar me humorin e tij grotesk,aq qeshnnin sambanin ihjet me dore.
Ne fund iu dha cmim inkurajus,nderi,barsoletes me te re, rekordmenes,te shkruar nga nje shkollar,nxenes i klase se gjashte,me finese e me humor e permbajtje filozofike,qe ma merr mendja ai s’e kish idene.
E kish titulluar ‘ Baloni me pordha ” ne Baban ,te cilen e lexoi i ati ,se ai kishte turp se ishte pak banale.I ati e lexoi me ndrprerje se ai qeshte sa ulej perdhe nga te qeshurat.Nga salla degjoheshin zera ,_ Mja,! Mja ,..se na dhem barku, ….
Te ishit ta shikonit ate skene,se vetem nga pamja do te qeshnit ,pa le nga fjalet.E pabesueshme ta kete shkruar femija,talent i madh do te behet,..
Ne mes te qeshurave pa mbarim te kesaj skene te papare,..Siparin e mbylljes e beri poeti Luan Xhuli,i cili shfaqi talentin e tij si nje ciceron ,orator me fjale poetike por devollite,,falenderoi pjesmarresit, dhe ,sipas tradites dhe ai tregoi barsoleten tij,e cila u shoqerua me te qeshura te gjata, me lot,aq sa s’mbeti oshkur pa u keputur ate nate.
Sa mire e e kishin organizuar ,mbas çdo anekdote kendonin kegetaret lirike te korces qe ishin te ftuar ,me ato kenge korcare, qe ne te shumten e tyre shoqeroheshin e kendoheshin bashke me pjesmarresit ne salle,se ne te kunderten po te tregoheshin pa pushim baesoletate do te zaliseshin njerezia se qeshuri.
S’mbeti njeri pa i lagur te mbathurat,nga e qeshura, ( …- sidomos grate, se kuptoheshi se fjaloseshin vesh me vesh … )
Barsoleten s’po e tregojme se autori,na u lut, se do ta perpunonte dhe me shprese se shume shpejt ,ne vend te komentit do ta dergoje per botim.
Pastaj mnbremja vazhdoi e lire me kenge e valle.
Barsoletat ate nate s’mbaruan se treguri,keshtu thoshin , duhet vellime te tera per t’i treguar,derisa shkuan per te fjetur..
I zuri gjumi ate nate te gjithe duke qeshur.
shkronjesi

Luan Kalana
SHBA

P.s.
Vazhdim…

loading...

Komento!

loading...