Home / KULTURA / Shkolla e Vishocices,obelisk i gjalle kulture e i dijes
loading...

Shkolla e Vishocices,obelisk i gjalle kulture e i dijes

Shkolla e Vishocices,obelisk i gjalle kulture e i dijes dhe nxenesit pjedestali i saj!

E thene qe ne fillim ,cdo bir e bije e saj,e ka emrin me germa te arta te skalitur ne kete obelisk te gjalle kujtese,si dhe veten e tij ne pjedestal…
Shkolla e Vishocices,nje pjedestal,nje vater e ngrohte,djepi i dijes e i pagezimit ne rrugen e gjate te jetes.Vec bekimit te nenave,bijte e saj arsimdashes ,mernin dhe uraten e shkolles e mesuesve te saj te talentuar e te paharuar,per te qene nxenes e studente te urte,te shkelqyer,e per ta cuar ne vazhdimesi kete tradite te cmuar,si qytetare te vertete e atdhetare te flaket.Sa here qe lexojme per Vishocicen ndjehemi krenar,por me shume kami debulese,per shkollen tone,me mesuesit e saj edukatore te medhenj, per bijte e saj te shkelqyer e me talent.
Per martirin e saj,deshmorin e pare antifashist,ne devoll, mesuesin e paharuar te shkolles ne ato vite te zjarrte per liri,Raqi Grabocka,i cili u pushkatua nga bishat fashiste ne pranveren e vitit 1943,ne dalje te Vishocices,atje ku sot eshte ai lapidari i vogel e i vjeter anes rruges ne sellcat per ne Bilisht.

Per mesuesit e saj,pasi jam i lidhur ngushte me ta e kam njohje personale me disa breza prinder ,mesuesish e nxenesish, qe kur isha ne ate vater te paharuar,dhe tani qe jam prind me femije te ritur,per drejtorin e saj per disa gjenerata,e zotni burre,Pellumb Agollin, si dhe mesuesit e zemres , ata te gjuhes shqipe e te letersise,qe do te deshim t’i veconim,Remziun ,Luanin,Gaqon,Mirdashin,Engletinen,Pellumbin,midis tyre poetin e madh te Shqiperise, mesuesin e talentuar te letersise,”Nderin e Vishocices” Skender Rusin qe qe nje fati i madh per ato breza.,qe na frymezuan e na bene adhuruesit e aposionuar te letersise ,duke mos e ndare librin nga dora,si shok ne jete e ushqim shpiteror, cilesi qe ia kemi ngulitur ne gjak brezave e femijeve,qe tradita te ece shendetshme e ne te ardhmen.Nje nder shkollat e para shqipe ne vend pas asaj te Korces,bashke me ato si motra me shkollat e tjera te fshatrave te Devollit e me te dalluarat per rezultate e larta,e aritjet ne traditat me te mira te kultures e te dijes.Mesuesit e pare te saj,Zenel Shehun nga Bilishti,Sabri Mullaj nga Kapeshtica, Sami Bejlerin burin e vogel e inteligjent nga fshati yne e te tjere,duke rradhitur pastaj ,si me te vjeterit,Ziqiri Voci,Skender Topciu,Kimet Mulluxhiu,Beqir e Mazar Topciu,Skender e Jorgjije Subashi,Ismet Rusi,e nuk mud te harrohen mesuesit plejades me te shndriteshme te saj,te cilet u kthyen nga shtegetimi ne te gjithe Shqiperine, ne folene e shtrenjte te tyre,ne shkollen e dashur te femijerise ne fshat, per t’u bere edhe me te degjuar,nga rrethet e vendit, e nga fshatrat e rrethi te Korces,te malesise e fshatrat e tjere te devollit,si Ziqiri Voci ne Grapsh e Brandvice,Skender Topciu ne Leminot e Kuc,Agim e Drita Topciu ne Gramsh, Kimet Mulluxhiu ne Bitincke, Nefaret Voci e Manushaqe Mulluxhi ne Librazhd,Ismet Rusi ne Buzeliqenas e Tresenik,Fehmi Bejleri ne Pogradec e Bracanj, Luan Kalana ne Pogradec e ne Menkulas, Poloske, Trestenik; Remzi Muka ne Treske e Sul, Skender Rusi ne Librazhd e ne Rakicke, Lirije Bylyku ne Permet e Bilisht; Qazime e Muharrem Bejleri, ne Trebicke, Treske, Koshnice e ne Trestenik, Shega Hysi mesuesja edukimit fizik esportisatja e talentuar,Besim Bejleri ne Borsh, Feti Voci ne Verlen,Myfteren Bejleri, Sulejman Bejleri ne Panarit,Luljeta Bejleri ne Vidoheve, poetja e ish nxenesja e saj ne tetevjecare e ne shkollen e mesme bujqesore, poetja Englantina[ Lame] Rusi ne Maliq,e ne gjimnazin “R.Q.” ne Korces aktualisht.Sadete e Driton Goce ne Gramshe Hocisht,Guxim Bejleri ne Fitore, Edmond Lame ne Bracanj,mesuesja e muzikes,kengetarja popullore e devollit dhe e ansanblit te Bilishtit,Ana Goce ne Tresenik, , si dhe mesuesit e talentuar te epokes te demokracise qe jane te shumte, si Fabiola Pasholi ne Menkulas,Aurela Goce ne Bilisht,Deshira Kalana ne Miras, Alban Bejleri ne Bilisht,Rudi Voci ne Proger,Ilda Pasholli ne Bilisht,e te tjere…..si dhe i talentuari ish nxenesi I shkelqyer,Celik Voci ne disa shkolla e drejtori i gjimnazit te Bilishtit si dhe ish nxenesi i saj mesuesi poet ,drejtori aktualisht sot i shkolles nente vjecare te Vishocices , poeti Pellumb Pasholli. Mesuesit punetore te palodhur, nga Kapeshtica ,Medehat Kutrolli,Mendar Mulla, Skender Alickolli ,Nazmi Fetolli, Rami e Fitret Kutrolli,Drita e Bujar Jazexhi, Habib Kutrolli me gruan e tij,Setali Mane,Alban Fetolli, e te tjer.,pjesetare te te njejtit kolektiv,bashke nxenesit e saj te zellshem, te ciklit te larte.

Te nderuar do te mbeten mesuesit me te mire te Bilishtit,si Gezim Begolli,Petraq Xega, Llazi Shano, Myfit Cane,Muhamet Mulla,Fiqeri Miza,Sulejman Galo,Luan Malushi, Gjergji Karakosta,Gjergji Gjylameti,……..dhe mesueset Dana Raco,Pranvera Agolli,Nete Petrovski,Lirie Cuko,Donika Karakosta, ……,Edije Spaho,Dylbere Bilishta ,Laura Mulla,Dona Gjiza,e te tjere si dhe mesuesit e tjere nga fshatrat perreth Pellumb Bushka nga Piluri,,Niko Naumi nga Hocishti,Nigjare Pepi nga Poloska, nga fshatrat perreth nga Bitincka ,Babani,Poloska e te tj.
Nuk mund te harohen ata e ato mesuese me te miret e ajkes te qytetit te Korces,Vaske e Dhimitra Gogo,Frida Cili,Dhimitra Prifti,Vasilika e Hilmie Ombashi, Sotiraq Katro,Sotiraq Ziu, ,Llazi Pandazi, Mirdash e Engjell Pupa, e nder me te miret si biri I fshatit Gjergji Vangjeli……
Edukatoret e kopeshtit parashkollor,jane te vecanta per punen me pasion qe ka bere me femijet si Mendurija e Korces, Roza Mancka nga Babani,Shpresa Pasholli,si dhe ato nga fshati Myzafet Lame, Zhuljeta ,Ferzilet Lame,si dhe spesialiste e kualifikuara,Jorgjie Subashi ,Qazime Bejlari e deri me te rejat,ne epoken e demokracise,qe jane te nderuara e te respektuara e tere talent.Vend te vecante zene e merite te padikutuaeshme kane drejtoret e saj te zotet me te miret ne rreth,si disa prej tyre ,Nysret Qeska,Mesues i merituar,nga Korca,Vangjo Petro nga Korca,Fiqeri Serjani,nga Babani,Njazi Mulla nga Poloska me gruan e tij, Adelinen vajzen inteligjente te Vernikut,i gjithaneshmi i talentuari ,muzikanti i grupeve artistike,Llambro Shemko,nga Verniku, e deri tek i urti Llazi Nestori,nga Verniku,e te tjere te nderuar…
Drejtori jo vetem me me stazhin me te gjate,por artitekt e edukator i talentuar,drejtues me cilesi te rralle e me pervoje, qe e ngriti me lart nivelin cilesor te arsimit e te shkolles bilishtari Pellumb Agolli, si dhe drejtori i pare i shkolles se mesme bujqesore te Vishocices,te mbremjes ,pa shkeputje nga pune per disa vite.
Ne pjedestal qendron ,mesuesi i saj i letersise,poeti Skender Rusi,ku e ka te lidhur ngushte jeten e tij me fshatin,me kete shkolle te dashur, si nxenes dhe si mesues,ku shume nga krijmet e tij e marin frymezimin nga kjo vater e madhe dijesh ,nga mesuesit inteligjente,nga keta nxenes brilant.
Jane nxenesit e studentet e shkelqyer te saj qe do te bejne emer ne tere Shqiperine ne shkollat e saj ,ne univeritetet e vendit e jashte tij,duke mbushur rradhet e ajkes te intelektualeve me te mire te vendit ,nga te gjitha llojet e profesioneve e specialiteteve te larte, ushtarake,artiste e sportist, e drejtues te mencur. Mesuesit e nxenesit e saj jane nder me te miret ne emigracion ne Greqi,Itali,Gjermani,Angli,e gjetke neper bote, e vecanerisht ne SHBA.duke ai ngritur lart famen e emrin e shkolles por edhe te vishocareve..
Ky djep dijesh do te behet iniciatori e promotori i levizjeve te medha per revolucinarizimin e jetes e te emancipimit te shoqerise ,duke qene fshati me nje nivel me te larte kulturor e qytetar nder me te civilizuarit e arsimdashes ne Devoll e ne Korce.
Por krenaria e nderi i saj mbeten nxenesit e saj te shkelqyer por edhe fenomene,do te thoshja ,nuk do ta ekxagjeroja.Ata jane te shumte per ta duhet shkruar ne vecanti,se perbejne brumin e ajken e diturise se brezave e te intelektualizmit ne vend e ne bote.
Vetem per nje nxenes do te tregoja nje moshatarin tone,si pergjithesimi i qindrave e qindrave te tille te shkelqyer.Atehere jepnin provim edhe nxenesit e ciklit te ulet ne klasen e katert,,ne gjuhe shqipe me goje e me shkrim,Diktimin dhe Aritmetiken me goje e me shkrim.Ishte provimi i matemetikes me goje.U ngrit shoku im i banges te merte tezen.Mesues Ziqiriu ,priti deri sa erdhi drejtori,i nderuari Llambro.Por drejtori ,pa i thene nxenesit nxori nje teze tjeter e i tha shokut tone ,se kesaj do t’i pergjigjesh.Me vone e morem vesh se ajo ishte teze provimi e matematikes se klasi te shtate se dhe ata ne ate dite benin provimin.
Nxenesi e zgjidhi problemen qe ishte me e veshtira., por ne rrugen matematike,se ajo ishte nga ato te algjebres e duhet ta shtroje ne ekuacion.Aty per aty e moren vesh se mesuesi yne kish vene bast me drejtorin,me nga nje kg sheqerka,nqs nxenesi yne e zgjidhte problemin.
Ky eshte vetem nje rast simbolik,por sa e sa nxenes te shkelqyer kane dale nga bangat e kesa shkolle jane te panumurte,per t’i vene te gjithe me emra..
Krenoheshin mesuesit tane me nxenesit e tyre ,por edhe se ishte dhe fryti i punes se tyre te palodhshme e te apasionuar,qe punonin me mish e me shpit si thone fjales ne detyren e tyre fisnike por shume te nderuar..
Shkolla shtate vjecare,pastaj tete vjecare e tani nente vjecare ka levizur ne disa ndertesa.Fillimisht ne hyrje te fshatit atje ku sot eshte ambulanca e fshatit dhe pjesa tjeter e privatizuar, pastaj ne dhomat e Pallatit te kultures,qe sot ka mbetur si germadhe e me vone shkolla e re qe eshte sot .
Shkolla,mesuesit e nxenesit ishin dhje jane pishtare te demokracise ne Devoll,burim frymezimi e optimizmi per te ardhmen.
Prandaj kemi mendimin e do te deshironim qe ajo ndertese e shkolles se vjeter, ,e vjetra tek kunja, qe eshte simboli i saj, edhe sot i thone vendit tek shkolla e vjeter,te behet nje si muze i thjeshte e modest per shkollen por edhe per fshatin me disa regullime te vogela,thjesht si nje deshire,kuptohet brenda regullave e ligjeve e kushteve.
Ne fund nderi i takon banoreve te saj ,arsimdashes e prinderve me kulture e edukatore te medhenj, bujq e ndertues mjeshtra e intelektuale,qe jane krenaria jone, qe bashke me mesuesit e saj mesuan gjenerata te tera, bij e bija te mencur e punetore.
Me shkollen e Vishocices krenohen edhe bijte e bijat e fshatrave Kapeshtice e Trestenik qe qene nxenesit e talentuar te saj,qe u edukuan me fryme patriotike,atdhetare,liridashese e demokracie, ne Devoll,por edhe pishtare te se ardhmes .
Per te thelluar me tej traditen,qe emri i shkolles dhe i nxenesve te saj te qendroj,brez pas brezi,nga me te shtrenjtet e me te nderuarit ne vend. I kerkojme ndjese te gjithe atyre mesuesve ,drejtoreve dhe edukatoreve qe nuk i kemi permendur emrat per arsye mungese njohje te te gjitha brezave ne vite.

Le te mbetet Shkolla e Vishocices nje obelisk i gjalle per te gjithe brezat ,ku nxenesit e saj qendrojne ne pjedestial, kjo vater e ngrohte, djepi i dijes e i diturise,per te shkuaren,te sotmen e te ardhmen.
Le ta ndjeje veten secili krenar qe eshte nxenesi i saj i talentuar dhe bir i denje i Vishocices tone te shenjte e madheshtore.

“VISHOCICA JONE” – Qershor 2011.

loading...

Komento!

loading...