Home / BOTIME / SEKRETET E NENES “Sytë e somnambulës”
loading...

SEKRETET E NENES “Sytë e somnambulës”

SEKRETET E NENES

“Sytë e somnambulës”

Sekret apo plagë në zemër te Nënës.
Vajza po rritej,me gjithe te mirat,si nuse e stolisur. Po ja pa pritur ndodh…
Vajza ngrihej natën ne gjumë ecte neper shtepi sikur te ishte zgjuar,pastaj binte serisht te flinte. C’ishte kjo alibi e keqe per Nenen..?!..Ajo e ndiqten fshehurazi si hije si fantazmë, me frikë,per çdo te papritur. Pa i thene asnje njeriu ,vetem syte,mendja dhe zemra e saj e dinte ,si ti thuash kete fatkeqesi.
U konsultua me nje mjek psikollog,dhe iu lut t’ia mbante sekret.
Ai veç keshillave te përkujdesjes prej saj ,mjeku nuk i tha asgje te re,ishte somnabulizem*
(-lexo me poshte ne postimet e mija ,per somnabulizmin).
Nata natës vajza i shtonte veprimet e saj te ecjes neper shtepi,hapte dhe televizorin,e pastaj kthehej serish ne dhome per te fjetur.
Cfare te bente Nëna,nga t’ja mbante. Nje dite Nenes nuk iu durua dhe e pyeti vajzën larg e larg.-Si fjete mbremë bijë?.Ajo i tha se fjeti shume mire,asnje ender nuk pa…(Nëna u sigurua qe ishte e përfjetur,somnabule)
Por ja ndodhi “aventura”e rezikshme..Vajza një natë hap deren dhe del nga shtepia,zbret shkallet e katit te dyte e mbahet direkt tek makina,vetura e saj.Nëna qe e ndiqte qendroi tek shkallet,ulur ne gjunje si kukulli tere ankth.
Vajza qetë -qetë,hyri ne makine e ndezi,hapi dritat e po e nnxirte nga parkingu.Nena u sul si shigjete deri tek vetura.Makina u nis me shpejtesi.
Ajo u shtri mbi makine si ndonje peme e rezuar,sikur desh ta ndalonte,pastaj u perplas perdhe ne asfalt,duke thirur me ze te ulet,se ishte mezi i nates.
-Zemër kthehu,kthehuuuuu…!
(-Vijon ne episodin e ardhshëm)

Luan Kalana

loading...

Komento!

loading...