Home / BOTIME / Refleksion i Portretit
loading...

Refleksion i Portretit

Refleksion i Portretit

” Sjelljet e nje Njeriu jane nje Pasqyre,ku ai sheh portretin e tij,..-Gëtte

Njeriu ka shpikur pasqyrën per te pare fytyren,ka shpikur makina elektronike te lexoje trurin,ben refimet biblike,te ndreqe veten, kur do te shpiket ajo Gjëja që Njeriu ,te shohe cdo mengjes portretin.,mbase si ” pis meker ” qe futet brenda ne trup ,per te ritmuar zemrën,kur do behet shprehi

-Kush jam Unë..?!!!!..

Mbase eshte ne gene,duhen mijevjecare te tretet, qe sic lajme fytyren ,te pastrojme sjelljen ,bakteret,…
Kur do te persosemi si njeres?!,,,,

E sa do te vuajme nga virusi i egos,semundje kanceri,kur do te gjendet vaksina te luftoje “Unin “,si te semurin..plage qe po mundon shoqerine, jeten,,,????
Thelbi i gjithe bisedave,pa le i thshethemeve,rrotullohet si kali ne leme pas strumbullarit,mblidhet e leshohet gjer sa e shin vrahun,klasifikojme njerezit,i marrim te gjithe me radhe,
si delet ne vathe,mos na mungoje si çobani,vetem e vetem qe t’i gjejme nje kleçe ,qofte e një të paqënë e të pabërë,e t’i vemë epitetin ,t’i themi qe s’eshte i mirëeee…harojme,s’na shkon ne mendje , as mua e as shokut,te kujtohemi, :

-Po kush jam une?…,,,

Na mbyten opinionet,shikojne gunen,historia po perseritet,,shikojne ofiqet,mbizoterojne politizimet “-istët,”,
shteti sundon shoqerine,kombi po percahet,si rete ne qiell,here here vertiten shtellunga me stuhi,shtrengate,rrebeshi..

S’guxon njeri te te thote hapur,- Kush je Ti.???

Sa me lart te njgjitesh aq me shume mbyllen shtigjet,
Nje fjala jotja,behet ligj si mbret ,harron nuk je profet !!!
–Mesuesit sikur kane lindur te bejne vetem ata te bejne vërejtje,i preken nxenesit thelle ne seder e personalitet,harojne qe nxenesit i ka xjerre ne gazete,
pavaresisht se s’ka vene tellall,s’me vjen mire po e kam provuar vete,nje jete,eshte semundje profesionale,…
Kur do te dale nje teori ne psikologji,pedgogji e ne didaktike,te shpike te rene ,edukate jo sepate,….

Pse s’i thote Ai ,Mesuesi, ” i rëni nga qielli “,…. njomezakeve, pellumbave:
– Si jam une ?..
-Kush jam Une ?….ne sjellje ,ne pune,ne jete,ne shtepi e shoqeri….
Nuk po prekim shpirtin,nuk po hyjme ne zemer,,,eshte e veshtire,ajo qe eshte ne dukje,ate s’e di njeri,,,,
Jeta ,puna e tregon, koha reflekton…

Kush jam une??..

Nje parantese ,desha te sqaroj ,kush jam une,ne sensin e mire ,pozitiv, te fjales,jo ne ate negativ e te keq,nuk dua te lendoj njeri,as ti preke ne seder,nuk dua qe asnjerit ti hyj gjemb ne thembër..
Andej nga anet tona,nga Devolli,perdoret nje shprehje popullore e vjeter,

“- Na shpëtofte e mira, mire qe ujku s’e di kusht eshte, se po ta njihte veten,do te çante tere tufen ( kopenë ),,,ha,ha,ha,aaaa
Ta nisim nga vetja,ne krijimtari,ne rrethin e letrave,pa perkur ne ndjenje e ne seder,jo me kunje e me zili,por me mire kuptim e me vellazeri,ne sofren e krijuesve,,ne oden e poeteve,…
-Jam i vete deklaruar, nuk kam grada apo tituj, shkrimtar apo poet,nje njeri modest i letrave,nuk e kam per turp e quaj per nder te them “Kushin ” , te vereteten,packa se tille me quajne, ne komentet…
Jam nje prozator i thjeshte,heret kam nisur te shkruaj,mund te them kam qene e filozof,nuk i duhet njeri,shiko cfare po gatuaj,…
Sic thone amerikanet nje shprehje inkurajuse ,e kulturuar e shoqerise te qyteteruar,…”I’m try ..”…
-Tere jetes, provoj te shkruaj,…per pasion ,per qejf,ashtu sic lexoj, dua ,dhe te shkruaj,eshte ushqim eshte jete,keshtu e mendoj,…

”I think so,… ” nje shprehje e moderuar ne anglisht,thelbi i debatit, që ne na mungon,me falni flas per veten,qe lejon hapesire e kohe per te kuvenduar,debatuar nuk prek njeri……
E di qe vjershat e mija nuk jane poezi klasike,ato jane proza poetike tregimtare,refime poetike…..,
me pelqen vjersherimi popullore,por nuk kam talent per bejte,duan qe vargjet te kendojne,me pelqen rima e brendshme,packa dhe ndonjehere s’e gjej viranene,me fshihet pas letres,,,
Por kjo nuk do te thote qe une nuk jam me ndjene ,te mos dale ne rruge,e di qe nuk i arrij te hyj ne kullen e fildishte te poezise,ndonje me shikon verger,c’eshte ky qe na ndjek,per te mos thene qe po t’i shkosh afer te bien me pyrtekë,…me lejohet e nje shaka….

Andaj te gjitha i quaj vjersha,apo vjershetore per femije,..

.”E di qe te gjithe me lavderojne,por brenda saj ,ka dhe nje butesi, ciltersi,qe s’ta thone,per kortezi,..s’me vjen mire,…por ti duhet ta kuptosh,,,,
Nuk shkruaj per fame e lavdi,as te thyej rekorde ne botimin e librave,nuk jam ziliqar ,jam admirrues,jam krenar ku nje koleg boton, me behet qejfi mal,…si tani Enkejledia, dhe Kostaqi, e te tjere,,
Shkruaj te ushqej trurin e zemren,te mbaj gjalle shpirtin,te preke ndjenjat njerezore,t’i dua me shume njerezit se me duan,e ndjej veten te privilegjuar,qe jam ne mes JUSH Botare, kolege te nderuar,,,,
Dua ti tregoj femiijve e mbesave,ne breza,kush jemi Ne,pa mburje e nostalgji,me modesti, nga vijme ne, (ndonjehere e teprojme nga malli i kurbetliut shkruajme si te perveluar ),ne cilin burim kemi pire uje,nga rjedh gjaku yne,ku i kemi rrenjet,,,,

Ne qofte se me lejohet,perfitoj nga rasti,nje here vjen ne jete,do te desha te falenderoj perzemersisht te gjithe ata qe me inkurajojne, shoket,koleget,miqte e nderuar ne BOTARE,per komentet e sinqerta,,,ashtu si te poeteve ,pedagogeve,profesorevete mij,te nderuarit Dritero Agolli,Agim Shehu,Vangjush Ziko,Ligor Prifti,Vullnet Mato, e te tjere pambarim,te moshatareve kolege poetet Skender Rusi, Kostaq Duka,Agim Bacelli ,Luan Xhuli,Thani Naqo,, Hyqmet Hasko, Koco Sterjo, Fation Pajo,,Hysen Cifligu,Josif Gegeprifti,James Ww Pandeli,Kujtim Agalli, Ilir Kadia,Kastriot Kambo, e shume te tjere,te me falin qe nuk po i ve ne liste ,njane te nderuar ne sofer, u kerkoj ndjese,…si dhe te zonjave e zonjushave te nderuara, Jorgjeta Gjançi , Merita Bajraktari, Raimonda Moisiu,Alili Dase,, Bardha Mance, Aida Bode ,Lida Lazaj ,Luljeta Proko, Janulla Rapi, Flora Kopella, Katerin Morumandue, Nancy Kerr, Bukurije Bushati,Tatajana Hamzallari, Deshira Haxhi,Enkejleda Kondi- Massboeut, Ph.Dr. Ermira Bababmusta,,e shume te tjera shkrimtare , poete,studjuese, artiste te talentuara,si dhe me te rinjte te talentuar e brilante, shkencetarin ish nxenesin tim, Pr.Dr Leonard Barolli,Oltjon Neibaj, Bledar Agastra , Miri Metolli,,Brunilda Hoxha Xhemo, Met Fidani, Gezim Manelli, e shume te tjere,ne vecanti koleget shkrimtare,poete studjuse te talentuar ,vellezerit e dashur kosovare,qe nga Jusuf Buxhovi,e deri me i riu , studenti Valmir Gashi,e te tjere, Falenderoj nxenesit e studente e mij per komente e tyre,disa prej tyre jane poete te nderuar,uroj si gjithnje t’ia kalojne mesuesit e profesorit te arrijne kulmet letrare..
Kenaqesne me te madhe ndjej ,pa me hyre vetja ne qejf,se eshte me zarar ne kete moshe,kur shkrimet lexohen e ndiqen me intersim , krijimet e mija modeste,nga shume postime e botime ne websitet letrare,ne grupet letraere ne facebook,ne gazeta e tjera.

Per kete dua t’i dergoj nje falenderim te perzemert.kordinatoreve dhe menaxhereve te tyre,qe shumicen nuk i kam takuar e nuk i njoh personalisht,,,, te stafit te tyre si te Brilan.net,Albapoem, Zemer shqiptare, Prishtina .press,Libri shqip, Gjuha shqipe, Krijime letrare,Njerezit e ajrit ,Devolli.net , Vishocica jone, si dhe kryredaktoret e talentuar e te perkushtuar,te gazetave shqiptare,Ervehe Baruti dhe Kosta Nake.

E pas te gjithave ketyre, dua ta perseris,

-Kush jam Une,,,,,

Duke perfunduar,mendoj se me shume se kurre ,Refimi i krijuesit eshte nje gjest i natyrshem,i mencur,, qytetar i kulturuar,ndoshta jo ne publik,por ne mevetesi :

-Kush jam Une,..???…

Per ke shkrujaj , kujt sherbejne,,,,,sa lexohen krijimet e mija e kush i lexon,,,e te tjera,,
Nuk eshte shenje dobesie,keshtu e mendoj, perkundrazi nje obligim kurajoz dhe intelektual,nje rinjgjallje per nje startim te ri ,ne krijmtarine letrare,per te cilen jane te interesuar lexuesit dhe dashamiresit tane duke i pritur ato me kureshtje dhe me respekt si nje ushqim shpirteror i perditshem,Mbase disa e bejne ,te falni nuk e kam recete,e kam bashkebisedim ne sofer, Shpresoj se do te me kuptoni me sinqeritet ,nuk dua te shes moral te bej teori,te tjeret e kane bere ate para nesh,por vetem nje mendim, vellazeror, si nje kafe mes shokesh mes vellezerve, pas nje pauze shkurter te penes tuaj te arte e te pareshtur,….per ta pasur me pyetjen e progresit e ambcioze ,njerezore e miresise,neser..

-Kush do te jem Une ????,,

Duke perfunduar ,nuk pretendoj se kam bere ndonje zbulime apo kam thene nje gje te re,jane teparathena e tejet te perseritura,mund te duken e si sllogane,por deshiroj nga zemra,- t’ju dergoj nje mesazh kujtese e falenderim,..ashtu siç lajme fytyren ne mengjes,te zbukurojme imazhin e portretit,…dhe as t’u shkoj ne mendje te ul veten,qe te lyp komente kortezie, te me vleresojne te tjeret,

Uroj kapjen majave me te larta,por gjithmone te mbetemi Njeres…,

Edhe kur nuk bej komente per krijimet tuaja ,apo dhe nje like,diheni se ato i kam lexuar me inters,por mendoj qe komnenti im eshte nivel me i ulet se krijimi juaj ,keni besim mos dyshoni ,nuk i delete…

Mbaresi dhe prodhimtari te begate ne botimin e librave te reja letrare.
Me nderime dhe respekt per te te gjithe ju Botare brilante.

S’jam askush,vetem gjendem ne mes Jush,

Sinqerisht…

Luan Kalana,

New York ,SHBA

loading...

Komento!

loading...