Home / SOCIALE / Qëndresa Halili: Një thënje,një shpëtim
loading...

Qëndresa Halili: Një thënje,një shpëtim

Qëndresa Halili: Një thënje,një shpëtim

Ferizaj 2012

– Per ju te dashur lexues:Une per ju shkruaj,ngaqe nuk mundem pa shkruar…
-Me pasuroni mua me vlersim,jo me para
-Me permiresoni me nje kritike,jo me nje nenqmim
-Me ndihmoni me nje fjale te mire,jo me nje te keqe
-Me perkrahni me vullnetin qe me jepni,jo me nje tjeter gjesend
-Me besoni mua ,vetem atehere kur e bindeni veten per te me besuar
-Me falni nese ju bej te qani,por ate qka ndjej e shkruaj
-Me pyetni pa hezitim,dhe une do tu pergjigjem pa hezitim
-Me tregoni per gabimet,gabimet jane qe te permiresohen
-Jam ketu per ju,shkruaj per ju dhe do te krijoj vetem e vetem per ju…sepse jam njeri,jetoj me njeriun,dhe do te krijoj vetem per qenjen njeri!
-Me kerkoni…vetem nese ju me kerkoni,mund te shkruaj perseri!

Qëndresa Halili

Qëndresa Halili

-Me rrespekt :Qendresa Halili

  1. Një thënje, një shpëtim
  2. Qëndresa Halili
  3. Biograf:
  4. Lektor:
  5. Korrektor
  6. Biografine e punuan:
  7. Lindja

*Faza e pare e jetes quhet LINDJA
*Kam lindur,kam per te vdekur
*Pa lindur ,nuk do te kisha mundesi te njihja ty o jete
*Na deshti jeta,prandaj lindem
*Lindim pa asgje,vdesim pa asgje
*Atje dikush e filloi,dikush e mbaroi
*Lindim te forte dhe vdesim te dobet
*Nga zero,fillon gjithqka
*Qdo dite eshte e re,dhe sjelle diqka te re
*Qe nga lindja,une egzistoj
*Edhe ai apo ajo linden si une,edhe pse nuk jetojne si une
*Te gjithe e kemi te perbashket:Lindjen,jeten dhe vdekjen!
*Asgje pa ia filluar,nuk ia ka nisur
*Per jeten eshte fillimi I quajtur Lindje
*Qe nga lindja ,kam mesuar nje te vertete:Jam,do jetoj ,dhe do vdes…
*Qdo dite eshte e re,edhe qdo dite lind diqka e re
*Lindem pa kujtime dhe vdesim me to
*Vete lindja paraqet diqka te re,te panjohur,çuditese!
*Linda duke qajtur,do vdes po ashtu
*Linda pa e njohur jeten,vazhdoj pa e njohur…do vdes pa e njohur!

Femijeria

*Femije,pa halle ,pa derte
*Pa u rrezuar ,pa ecur…askush nuk ka vrapuar
*Ate kohe femijerie doja problemet,pa e ditur se do te kem te tille gjithe jeten…
*Dikur isha nje vogelushe,enderroja vetem si te rritesha e madhe…
*Ahe sikur te isha perseri femije…por s`mundem me…
*Kur je femije deshiron te behesh I rritur,e kur je I rritur deshiron te behesh femije!
*Vetem kur je femije qan pa arsye…
*Jam femije,qka flas sdi
*Pa qene femije,asnjeri nga ne su rrit
*Sikur hapat e femijeve eshte edhe jeta
*Te gjithe kemi qene femije…
*Qka shoh tregoj,qka degjoj flas,qka di them
*Thoja si do te rritem,tash po them…si u plaka
*Me mungojne lojerat e femijerise…me ato dikur une luaja,tash ato po luajn me mua,jam loder e jetes!
*Po ta dija jeten e nje te rrituri,do te mbetesha gjithmone femije!
*Atehere doja te ecte koha me shpejte(te rritesha), tash dua te ndaloj(te mos plakem)
*Me kalimin e femijrise -mesova q`eshte ajo,me kalimin e saj e jetova edhe rinin,e me kohen kam filluar te kuptoje edhe pleqerine!
*Jeta eshte sikur hapat e femijes…
*Qe nga femijerisa,me nuk jam femije
*Kur je femije doemos te gjithe te dojne,kur rritesh te gjithe te lendojne
*Kur isha femije prêt vetem dashurine,afersi,perqafime…kur rritesh prêt vetem tradhetin,largesin,ikjen…

Shoqeria

*Shoku I mire e kupton si gezimin,si dhimbjen
*Shoku per shokun ben dhe jep gjithqka
*Kerkoje nje shok,sepse kam dy duar
*Ti zgjasim njeri-tjetrit doren dhe kur nuk kemi nevoje
*Mos ndjej keqardhje,eja e me ndihmo
*Me shokun shoh me shume sesa vetem
*Duhet te japesh per te marre
*Mund te kete armiqsi,kur nuk ka miqesi
*Njeriu pa shoqeri ,si zogu pa liri
*Mund te kesh shume shoqeri,por pak te shpirtit…
*Me mire pak shoqeri e te shpirtit,sesa shume e te hiqit
*Shokun e mire e ki nje krahe te forte,nje shtytje,nje ndihmes
*Nga nje gje e vogel prishet shoqeria,jo vetem nga gjerat e medhaja
*Behu I mire per shokun,por fillimisht me veten
*Po me kuptove pa folur,me ndihmove pa vepruar
*Shoku I vertete te njeh,edhe nese nuk te sheh
*Qe te kerkoshe ndihme ,duhet te japesh ndihme
*Por prap me mire pa shoqeri,sesa me shoqeri te keqe
*Largesia ne mes shoqerise se vertete nuk ndjehet ,sado qe te jete e madhe
*Shoku I mire vjen me ty edhe ne rrezikun me te madhe,ste le vetem
*Shokun mbaje si shoke,mos I jep titull tjeter
*Vetem dy shoke mund te jene te vertete,jo edhe I treti
*Vet njeriu eshte shoqeror,nuk munet te jeton pa shoqeri
*Shoku i mire te ben nje te mire,dhe nuk kerkon qe tia kthesh ate
*Te mire e nje shoku ,ktheje me te mire…nese nuk don qe te kthehet ndryshe!

Bukuria

*Për të bukuren egziston vetem bukuria
*Bukuria eshte ajo qe shihet,pjesa tjeter mbetet te shihet
*Bukuria jo rrall here, mashtron
*Bukuria kalon ,bukuria e shpirtit mbetete
*E bukura dhe e mira,ka dallim
*Bukuria terjek vemendjen
*Bukuria eshte ajo vet e krijuara
*Bukuria nganjehere te merr aty ku je ulur,dhe te dergon aty ku s`duhet
*Bukuria nuk te jep lumturine
*Ne pasqyre nuk shikohen vetem te bukurat
*Kam gruan e mire,jot e bukur
*E bukura te merr mendjen,e mira te merr zemren
*Bukurise se vertete nuk I duhet aq shume rregullimi
*Tek femra e bukur eshte gjithmone thjeshtesia
*Bukuris prij gjithmone me ndershmeri
*Kam degjuar se thuhet:Si jeni ,jeni mire,jo bukur
*Kush beson vetem ne bukurine,eshte gjithmone e tradhetuar
*E shemtuara kerkon vetem bukurine,ndersa e bukura te persosuren
*Dikush ka vetem bukurine,e dikush edhe me teper se kaq
*Rralle ka edhe te bukura edhe te mira!

Dashuria

*Sa me shume qe I iken,aq me shume I je afruar
*Kur dashurojme vertete, nuk shohim, nuk degjojme, nuk mendojme
*Ne dashuria s`ka rendesi se si dukemi ne, ka rendesi qe keta qe dukemi jemi ne…
*Nganjehere nje I panjohur, behet shume shpejte I njohur
*Ne zemeren time ka vend vetem per dashurine, sepse nuk e dua vujatjen
*Kur dua te kem pran,ti nuk je…
*Nese ne dashuri ka kushte, atehere ajo nuk eshte me dashuri
*Sikurse te gjithe dashurojme,te gjithe urrejme
*Disa thone se Lumturia eshte tek dashuria,e disa dashuria eshte vet lumturia
*Nje zemer eshte e varfer,vetem nese nuk ka dashuri
*Dashuria, ndryshon njeriun
*Mosha nuk e njeh dashurine,as dashuria moshen…
*Dashuria dhemb, por eshte dhimbje e bukur
*Truri kerkon,zemra zgjedhe
*Puna e dashuris I takon vetem zemres,e jo mendjes
*Dashurise nuk I nevojitet vetem fjala “Te dua” asaj I nevojiten gjera e gjera per tu plotsuar
*Dashuria eshte e verber,syte e saj nuk shohin…
*Dashuria eshte e mbaruar,kur mendohet ndarja
*Ndoshta nuk ke dashuruar, por do te dashurosh edhe ti
*Dashuris s`mund ti ik njeri
*Dashuria kerkon vetem pak kerkim dhe interesim
*U dashurova mu atehere kur mendova se ska dashuri
*Dashuria kerkon vetem dashuri…
*Kam ra ne dashuri,por se di saktesisht se q`eshte ajo
*Dashuris nuk I dihet fillimi,por jo mbarimi…
*Po e deshte dashurine e vertete , behu I vertet me te
*Ska dashuri kur tradhtohet ajo
*Edhe dashuria kerkon mbrojtje, sikurse qdo titull
*Jam dashuria ,trokita tek ti…me hape deren nese je per te dashuruar…
*Nese mendon se ajo s`eshte dashuri,atehere sdo te jete…
*Ne dashuri ndjehesh sikur fluturon,edhe pse pa krahe…
*Gjuha e dashurise eshte tek syt, te dashuruarit kuptohen me shikime…

Besimi

*Besimi jep fitoren
*Duhet të japësh,për te marre
*Mos u dorzo, edhe ense duhet ta besh
*Besimi I tepert, zgjenjen
*Ngrihu ne kemb, dhe ec
*Dikush u sherua ,vetem pse besoi
*Mos u dorzo,jepi vetes shume mundesi
*Eshte fortesi kur qan qdo nate,e qesh qdo dite
*Mos beso ne qdo gje qe sheh,sepse nganjehere pohojme dhe nuk besojme!
*Zhgenjehemi shume,sepse besojme shume
*Kush ka patur besim ,ka qene gjithmone I besuar
*Nuk dua te me levderoni,qeshni…kerkoje te me lejoni,te guxoj, te provoj…te kem besimin!
*Nuk I bleva kepucet e shtrenjeta ,sepse nuk kisha para, por aq shume qe I besova ato,saqe me erdhen dhurate…
*Por jo gjithkujte I besohet
*Dikush flet per besimin,e vet nuk eshte I besuar
*Pa e provuar ,asgje nuk besohet…

Nderi

*Preferoj te thjeshten,ngaqe dua te jetoj me nderin
*Eshte veshtire te jesh femer me nder
*Me mire te jesh e panjohur,sesa te therrasin si “ai” apo “ajo”
*Molla vetem kur piqet,ka shijen e molles
*Brendesia eshte me e madhe sesa fiziku
*Nderi eshte ai qe I duhet çdo femres
*Bukuria mashtron,nderi tregon
*Me vodhe parane, ska gje…me vodhe nderin, me more gjdo gje
*Me thirre ne darke ,jam I nderuar …jo I ngopur
*Lulet duhet te jene te fresketa e te pasterta per tu kerkuar
*Ajo qe thyhet,nuk ngjitet me
*Me mire buke e kryp e nder,sesa pasuri bukuri e tradheti
*Aty ku humb nderi,mbetet mjeri(mjerimi)
*Ku ska nder,ska dashuri,ska rrespekt
*Molla nuk haet aty,ku eshte krimbi
*Nderi nuk matet me asgje,as me peshe as me mase!
*Po e ke nderin,nuk ke humbur asgje
*Me para ndoshta blen gjithqka ,por jo edhe nderin
*Ku ka nder,ka besim
*Diku kam degjuar se lumturia vjen vetem nga nderi
*Nderi me perket mua,me tregon mua…
*Nderi fitohet per nje jete,po humb humb per nje jete
*Askush nuk te trgon ty me mire se nderi
*Kush nuk ka nder ,ska fytyre
*Kujt I ka ikur njehere nderi,si eshte kthyer me kurre
*Edhe nderi sikusese edhe jeta,sa te jep te merr
*Nderi nuk te le te gabosh
*Kur e ke nderin kerkon vetem pune te ndershme dhe jete te ndershme
*Kur e ke nderin,jeton me realitetin
*Jeta pa nder eshte e veshtire,me plote stuhi…

Dituria

*Dituria I vetmi burim qe ska fund deh qe nuk I dihet fundi…
*Talentit prij gjithmone me mesim
*Imagjinaten tende ,askush nuk mund te ta vjedhe
*Qdo tregim ka nej mesim,sikurse qdo kenge nje kuptim
*Sa me I rritur,aq me I ditur
*Nese nuk di diqka,prano…sepse vetem atehere mund te mesosh
*Sa me shume risi e teknologji,aq me shume ngecje e palodhsi
*Ska liber te keq,te pakten ka nej fjale te mire
*Sa jetojme -mesojme,sa dijme-thome, vetem sa mendojme-nuk veprojme
*Libri te largon nga rruga e keqe
*Mesimi askujt si beri keq kurre
*Librin-ku e le e gjej,qka I kerkoj me tregon,qka harroj me rikujton,qka nuk di me meson,qka I them me degjon…mbi te gjitha me ndihmon
*Ska me te mire si dituria dhe miku I ditur
*Libri te bene jeten me te mire,me te lehte
*Libri me mesoi,jeta eshte ajo qe me punsoi
*Jam I plakur,por ende mesoj
*Librin nuk ekam vetem shoke,ate e kam edhe familje
*Njeriu mund te jetoj edhe pa mesuar,por jot e jetoj si njeri I ditur
*Po te mos ishte libri I mire,askush sdo te kishte lexuar
*Kur je ne gjendjen me te keqe,merre nje liber e lexo aty…

Problemet

*Po nuk deshe probleme ,ateher mos u shoqero me askend,mos mos dil askund dhe mos bej asgje!
*Problemi nuk zgjidhet, pa perballje
*Problemt nuk zgjidhen duke I lene vetem si te mundura
*Pas qdo shiu,del dielli
*Se pari te mendojme se si eshte problemi e mandej te mendojme per zgjidhjen
*Qdo problem trajton nje ndodhi,sado e vogel qe te jete
*Problemi pa qen I vogel nuk behet asnjeher I madhe
*Per ate problem duhet menduar,sepse u be pa u menduar
*Problemet jane si lemshi te lidhura,nuk zgjidhen pa I gjetur fijen
*Ska probleme pa zgjidhje,I vetmi I tille eshte Vdekja
*Veta jeta lyp probleme,sepse si jetohet pa to
*Problemet pa qene te vogla,nuk behet te mdhaja
*Po te mos kishte probleme,sdo te kishte as zgjidhje
*Edhe gezimi,edhe hidherimi lypin probleme
*Nje vdes nje problem,tjetri lind
*Zgjidhet nje problem ka gezim,tjetri fillon ka hidherim…
*Nuk ka probleme te mira,ka vetem zgjidhje te mira
*Askush nuk I prit problemet,ato vine pa I pritur
*Problemet nuk te gjejne vetem ty,por te gjithe jemi dhe kemi probleme
*Edhe femijet kan probleme
*Po nuk egziston zgjidhja e nje problemi,nuk egziston as vet problemi
*Problemi thote:Nuk jetohet gjithmone me qetesi e lumturi,shikomeni pak mua
*Problemet zgjidhi nje nga nje,jo se bashku
*Problemet kujto pse dhe si ndodhi,qe te mos jete me problem
*Asnje problem nuk eshte I njejte,as nuk mban ngjarjen e njejte
*Ai qe eshte I rrespektuar,ka gjithmone koken larte
*Kush ka nder ,ka edhe rrespekt
*Pa patur per rrespekt,ske pse fol per rrespektin

Rrespekti

*Rrespekti fitohet per gjate,humbet per pak
*Rrespekto edhe nese nuk duhet,pra çdo here duhet
*Ska me mire se te jesh I rrespektuar
*Askush nuk eshte mbi askend
*Kush nuk ka rrespekt,nuk eshte njeri
*Pershdetja I behet edhe te panjohurit
*Kur dikush te rrespekton,pse te mos rrespektosh
*Beje njerzit te ndjehen mire,jo me para,jo me vepra,te pakten me nje fjale te mire…
*Behu I sjelleshem,por jo edhe aq saqe te dukesh I paduruar
*Qdo gje e tepert,eshte e tepert

*Asgjë nuk te kushton nje pershendetj…asgje
*Mua nuk me pasuron me nje rrobe te re,me nje darkee as me nje sheti…por me varferon me nje mos rrespektim e mos njohje!
*Kam rrespekt per te gjithe,sepse te gjithe kan ate per mua
*Mos me fal asgje ,nuk dua…me rrespekto,kete e dua me shume
*Nuk te duhet asgje shkolla,kur di per rrespektin

Dhimbja

*Nese smundesh te me ndihmosh,se paku mos me qesh
*Mund ta kuptosh dhimbjen time,por jo edhe ta ndjesh ate
*Ku e ki dhimbjen,shkon dora
*Une kur shoh lotin,qaj me lotin tim…kur shoh dhimbjen,ndjej po ate
*Une nuk di ndoshta te qahem,por di te permbahem
*Nje fjale e mire e sheron te semurin,te pakten ate moment
*Ilaqi me I madhe per nje dhimbjen eshte ngushllimi
*Me ngushllove,me sherove
*Nuk ndjen dhimbje vetem ai qe qan me lot

Gabimi

*Kush nuk gabon…s`ben asgje
*Frika se mos po gabon, e bene vete gabimin
*Edhe pse gabojme,kete rralle here e pranojme
*Mos gabo ,nese nuk don pendim
*Nese e pranojme gabimin, e pranojme vetem gjysmen e tij
*Edhe gabimi mund te permirsoheh
*Meso nga gabimet e te tjereve,nese nuk don te gabosh vet
*Gabimi I njejte nese nuk perseritet,nuk ndodh me
*Po te mendonim per turpin, askush nuk gabon
*Gabova sepse nuk mendova per gabimin

Une u pendova me vones,por prap u pendova

*Pendimi kerkim fajle nganjehere vetes nganjehere te tjereve
*Nese nuk don te pendohesh , atehere mos beje gabime
*Pendohu para se te besh gabimin tjeter
*Mos thuaj vetem u pendova,por pendohu me te vertete
*Kush u pendua ,vertete shpetoi
*Qdo here pasi gabojme, e shohim gabimin
*Pershtypja e pare munde te jete e gabuar,por jo gjithmone!
*Jam pjese e gabimeve,sepse kurre si permirsoj ato
*Pa fshire nje fjale e gabuar,s`mund te shkruhet ajo mire
*Gabimet e te tjereve ,jane te te tjereve,por me mesojne sit e jene te miat
*Nuk kam bere asgje per gabimet e mia,duke u kujdesur per te te tjereve
*Gabimi te gjen edhe nese vetem rri

Humbja

*Humbja dhe fitimi jane moter e vlla
*Humbes eshte vetem ai qe ska provuar
*Frika se mos po humbas,me beri humbes
*Aq sa ke humbur,aq do te fitosh
*Mos e lejo nje gje te vogel ,te te bej humbes
*Ke humbur dike,por edhe ty te ka humbur dikush
*Humba sepse nuk bera shume per fitore
*Humbja eshte fitore
*Ska fitore pa humbje,as humbje pa fitore
*Fitojme me shume force ,e humbim me pak
*Vlersoje qdo gje,nese nuk don ta humbasesh

Borgji

*Mund te mos I dalesh mban,kujdes sa kerkon
*Borgji I mbetur ,duhet te kthehet
*Borgji nuk paguhet vetem me fjale
*Borgjin e marre ktheje me kohe,po deshte borgj tjeter
*Ne borgj njeriu hyn vetem nga nevoja e jo nga deshira
*Sado large qe te ikesh,borgjin nuk duhet ta harrosh
*Kur kerkon borgj,kerko edhe kohe
*Me mire puno falas,sesa me borgje
*Pune e kryer me borgje,mbetet e pakryer
*Ai qe jep borgj,kerkon vetem borgj
*Nuk ka njeri pa borgje,sikurse njeri pa halle
*Ktheje borgjin me kohe,po deshte borgj tjeter

Enderrat

*Asnje enderr nuk u be realitet ,vetem duke fjetur
*Enderrat e bukura ndihesh bukur kur I enderron
*Pa u enderruar ,nuk u realizua
*Enderrat te dergoje kudo,ngado pa frike
*Enderra si enderr eshte vetem nje enderr
*Enderrat kerkojne:Mund,pune e perkushtim per realizim
*Kur enderrova behet realitet,ajo enderr me nuk enderrohet
*Kush esnderron ,realizon
*Nuk me le te enderroj relitetin,apo enderrat realitetin
*Enderrat e mia I di vetem une,ato I mendoj vetem une,dhe I shoh vetem une
*Mund te ma marresh mesimin, por jo edhe enderren
*Mos I komento enderrat,po deshte realizim
*Me mbyten enderrat, por jot e vertetat
*Dashuria te bent e enderrosh
*Qdo here enderrohet per te mire, asnjehere per te keqe
*Nganjehere edhe kur kemi realizim,themi se nuk kemi enderruar
*Deshiroj te fle,per te pare enderrat
*Ata qe enderrojne shume,mbeten gjithmone te enderruar
*Enderrat shihen naten,realiteti diten
*Kur nuk duam ta shohim realitetin, duam gjumin
*Gezoju kerti realiteti,sepse mund te ishte vetem nje enderr
*Enderrove,punove,realizove

Musafiri

*Te gjithe jemi musafire te dikujt
*Musafiret e vertete ne kete jete jemi vet ne ,njerzimi
*Kush ka musafir kemi miq e dashamire
*Nje shtepi pa musafire,nje shtepi pa njeri
*Kur kemi musafire jemi me gazmore,me te afert dhe me te gezuar
*Musafiri nuk vije per tu ngopur,por per te te nderuar
*Pritja e nje msafiri mire te nderon edhe ty edhet shtepin tende
*Kur shkoje diku musafir dua te kenaem ,sepse edhe mua kur me vien kenaqem
*Behu musafir ,qe te kesh musafir
*Nga nje musafir mos kerko pune,sepse ai ka ardhur si nje mik ,jo si nje puntor
*Priti musafiret si miq ,edhe pse mund te kesh edhe armiq
*Musafiri I mire kur shkon te falinderon, dhe kerkon qe edhe ti ti shkosh
*Musafir shko,por dije qe vetem ai rol te takon
*I lumi ai qe qet e prêt musafire
*Nje familje e mire,ka gjithmone miq e musafir
*Musafiri I mire vie sin e dasma si ne vdekje
*Edhe nese nuk eshte musafir I mire ,hapja deren me fytyre te qeshur
*Ku rune nuk dua musafir,as mua nuk me don dikush

Vuajtja

*Vuajtja jeton me lotin
*Vuajtja e don vetmine
*Vuajtja nuk e njeh lumturine
*Vuajtja te le pa gjume
*Ai qe nuk vuan, nuk eshte as I lumtur
*Ska lumturi pa vuajtur
*Vuajtja te bene te forte
*Njerzit e vujatur,kan nje fund te lumtur
*Vuan,vuan…edhe prap qesh
*Nuk mundesh qe net e njejten kohe te jesh edhe I lumtur edhe I vuajtur
*Pse te jemi te vuajtur, kur lumturia eshte me e mire
*Vetem kur jemi te lumtur e shohim se sa kemi humbur kur kemi vuajtur
*Vuajtja e prish bukurine dhe shendetin!
*Vuajtja sa te dobeson , aq te forcon
*Ska njeri qe ska vuajtur ne jete,sikur qe ska qe ska qene I lumtur
*Kur vuan nuk flet me njeri,pos me veten
*Vuajtja e heshtur te vret me shume sesa ajo e thena
*Mos vuaj per fundin e nje dashurie qe ka mbaruar
*Vuajtja ne dashuri eshte sikur shprese per lidhjen
*Asnje vuajtje nuk ka zgjatur tere jeten,sikurse asnje lumturi
*Pse te kam dashur ty…kam gabuar …sdu te beje tjeter gabim qe te vuaj
*E kuptova qe me vuajtjen nuk ishte shpetimi,por vetem ngushllimi
*Po e zgjedhe rrugen e dashuris, do ta lesh rrugen e vuajtjes patjeter
*Edhe vet vuajtja shpesh don te qesh,por smundet
*Kur vuan askush nuk te kupton ty,pos asaj
*Njerzit e vuajtur jane tacaruar,e nganjehere te heshtur
*Ska rendesi sa ke vuajtur,me rendesi tani je I lumtur
*Muzika eshte shoku me I mire I vuajtjes
*Kur njeriu vuan,edhe harron
*Vuajtja gjendet edhe ne fytyrat e te qeshurve
*Vuajtja te fut ne nje erresire mu ku gjendet edhe vet ajo,me apo pa dashje!

Lumturia

*Jo gjdo qift I martuar eshte I lumtur !
*Lumturia nuk vjen vetem nga dashuria !
*Lumturia qe shihet nuk besohet !
*Lumturia eshte me e vogel sesa vuajtja !
*Lumturia vjen ne shumicen e rasteve vetem nga nderi !
*Lumturia qe vjen shpejt , iken shpejt !
*Lumturia e shkurter, vuajtja e gjate !
*Lumturia nuk vjen net e njejten kohe te gjdo njeri !
*Lumturia nuk egziston pa te tjeret, sikurse edhe jeta!
*Te rralle ka qe nuk japin lumturi dhe jane te lumtur !
*Lumturia kujtohet me shume sesa vuajtja !
*Dikush nuk e don lumturine !
*Kur vjen lumturia e rrotullon edhe boten , po kur ajo iken bota te rrotullon ty !
*Lumturia nuk shihet , por ndjehet !
*Te gjithe e duam, pak e kemi !
*Lumturia nuk te ben njeri , por vetem kur je njeri e ke lumturine !
*Lumturia kerkon shum , sepse te jep shume !
*Lumturine kur e `ke -mbaje, mos e le te iken !
*S’ka lumturi pa vuajtje !
*Po kerkove te behesh I lumtur , behu I vuajtur !
*Asgje nuk kerkova nga ti , vetem lumturine, e ti me dhe te gjitha ,por nuk me beret te lumtur !
*Lumturia edhe parane e ben te lumtur !
*I kam te gjitha , po nuk jam I lumtur !
*Lumturia vjen si e ndjen ti, pak vjen si e mendon !
*Lumturia si le vend vuajtjes !
*Qastet e lumtura kujtohen, por te hidhurat nuk harrohen !
*Te gjithe deshirojne te jene te lumtur , po pak jane te tille !
*Bej te lumtur qe te jesh e lumtur
*Jeta nuk ka vetem lumturi
*Lumturia eshte sikur pranvera ,sa shi ,sa diell, sa re!
*Nganjehere qajme edhe nga lumturia
*Po qeshe sot,ke per te qar neser dhe po qave sot ke per te qar neser!

Puna

*Me pune ,arrihet çdo gje
*Qdo pune e ka nje pushim
*Qdo lodhje e ka nje qlodhje
*Lodhu duke punuar,po deshte te pushosh
*Puna te bene te pavarur
*Puna egzistoi, qe kur egzistoi njeriu
*Ta shfrytezojme :Natyren,token dhe ta bejme vet punen!
*Puna nga njeri largon veset e kqija ,mendimet e keqija, merzine…
*Nese ti nuk punon,nuk vlerson ,nuk meriton
*Puno sot ,qe te kesh neser
*Puno qe te mos I zgjasesh doren askujt
*Qdo pervoje,çdo pune eshte e mire,te meson diqka te re
*Qdo titull kerkon mbrojtje,sikur edhe qdo pune
*Asgje nuk flet ,me mire se puna
*Disa punen e tyre e bejne te huaj,e te huajen te tyre
*Kush nuk punon,mbetet I uritur!
*Per puntorin e mire dita eshte e shkurte e nata e gjate!
*Nga puna askush nuk humbi
*Nese nuk punon,nuk ke as buke
*Ska pune pa u lodhur e nese ka ajo s`eshte pune
*Me mire lodhu duke punuar,sesa duke ndenjur
*Ajo qe punohet me djerse,vlersohet me shume
*Mjer ai I mjeri qe nuk punon, e e qon kohen se koti
*Nuk punon,nuk fiton
*Naten flejme me mire,kur punojme diten
*Pa punuar ,nuk ia dime vleren punes
*Njeriu nuk ka jete pa pune,sepse gjithe jeta eshte me pune
*Puntorin e mire dhe punen e mire e deshiron çdo kush
*Mos nderro punet shpesh,sepse kjo tregon qe sje I mire ne pune
*Kush kerkon pune,nuk mbetet pa ate
*Puno me djerse e nder,po deshte pune te ndershme
*Pune nuk eshte ajo qe behet vetem me force
*Me mire pak,sesa aspak
*Punes prij me pune, jo vetem me fjale
*Puna kerkon vetem pune
*Puno ngadale e mire
*Puna nuk te le kurre,ti je ai qe e le
*Nese nuk ha,mos puno
*Po punove mire,ke per te ngrene mire
*Pa pune, nuk mbarohet puna
*Pa u mbjellur gruri,nuk korret
*Dita pa pune te ben me te lodhur,sesa vet puna
*Ara pa u punuar nuk ben bereqetin
*Ne shtepi vetem duke ndenjur,asgje nuk te vjen
*Dikush bene vepra te mira me vepra,dikush me fjale e dikush me pune!
*Nese don te jetosh,duhet te punosh

Genjeshtra, E verteta

*Kush genjen eshet I genjyer gjithmone
*Genjeshtra mund te zgjase,por jo edhe sa e verteta
*Po te genjej I njejti person dy apo tri here,kujdes me veten!
*E verteta dhe genjeshtra jane dy shoke te ngushte,por qe kurre nuk rrine se bashku
*Jo gjithmone nje genjeshter e vogel eshte me e lehte sesa ajo e madhe
*Nga nje genjeshter e vogel,vie edhe e madhja
*Ka edhe faj,pa faj
*Te verteten edhe nese e furim me litar,perseri flet
*E verteta asnjehere nuk mbytet ne uje
*Ne ate vend ku ka drejtesi,aty eshte edhe harmonia
*Ne ate shtepi ku nuk haet hudhura,nuk vie era
*Edhe genjeshtra e pergaditur me se miri,prap do te vertetohet
*Genjeshtari genjen,edhe kur duket se e flet te verteten
*Ai qe genjen I ka te gjitha veset e keqija
*Genjeshtra mund te kete kembe,por jo edhe rrenje!
*ik nga e verteta,por serish kthehesh te ajo
*Drejtesia gjithmone triumfon
*Te vertetat mbesin ,tjerat I merr era
*Genjeshtra vrapon shpejte,por edhe ndalon shpejte
*Heret a po vone e verteta tregohet
*Ku ka sinqeritet ,ka besim
*Genjeshtari jeton gjithmone,si I mosbesuar
*Mos genje,po deshe te mos jesh I genjyer
*Genjeshtra I shkatrron te gjitha
*Genjshtari ,genjej edhe veten,sepse vet jeton me te
*E verteta I qet ne pah te gjitha,ajo si duron genjeshtrat
*Egxiston genjeshtra,sepse te gjithe nuk e flasin te verteten
*Genjeshtra pa genjeshtarin nuk jeton
*Te gjithe nuk jan genjeshtar,te gjithe nuk jan te vertete
*Genjeshtari mban gjithmone koken ulur dhe eshte I
skuqur
*Me mire te pelqeje nje e vertete,sesa nje genjeshter
*Qdo fjale qe e flet,le te bej te krenohesh e jot e ulesh koken
*Lehte eshte te genjesh,por veshtir eshte kur ajo te vertetohe
*Me mire jeto me sinqeritetin tend,sesa me genjeshtrat e te tjereve
*Ata qe I iken te vertetes,jetuan me genjeshter

Tradhetia

*Me tradhetove per nje tjeter,pse kthehesh perseri tek une!
*Nuk ka rendesi sa me dashurove,me rendesi me tradhetove
*Ne zemrat e tradhetareve,nuk ka vend per dashuri
*Tradhetia eshte e mundur kur kujtohet ndarja
*Nese ishim,pse te mos jemi
*Nuk ka me aty dashuri,kur nej here ka patur tradheti
*Kush ka tradhetuar ,do te tradhetohet
*Te dashnoret e vertete,nuk ka tradheti
*Nese e kin e zemer tradhetin ,do te tradhetosh…nese e ke vetem ne mendje ,mund ta largosh
*Me tradhetove nje here,me tradheton gjithmone
*Tradhetia eshte si lloj semundje,po filloi nese nuk mjekohet vazhdon ,e vazhdon pa u ndalur
*Kur me tradhetove,harrova edhe dashurine me
*Dikush tradheton sepse eshte I pakenaqur me lidhjen,dikush sepse eshte teper I kenaqur
*Edhe nje shikim,vetem nje shikim mund te te tradhetoj
*Nga dashuria e vertete nuk del tradhetia
*Nga tradhetia lendohet jo vetem nje zemer
*Nuk lind tradhetar,por behesh tradhetar
*Tradhetari nuk ngopet kurre
*Nuk tradhetohen vetem te dashuruarit
* Tradhetia nganjehere fillon nga nje fjale e rende,nga nje keqkuptim,nje zenke …

Pasuria,Varferia

*I varferi di per varferine, e I pasuri per pasurine
*Lumturia nuk eshte gjithmone tek pasuria
*Vetem I varferi ia din te varferit
*I ngopuri nuk I beson te uriturit
*Nuk eshte I pasur gjithmone ai qe ka pasurine
*I varferi nuk zgjedh, por mbledh
*Te varferit sa ti jep,aq merr
*I varferi eshte sherbetor I te pasurit, e I pasuri nuk behet kurre sherbetor I te verferit
*I varferi thote:Jam I kenaqur me kete qe kam ,I pasuri thote:Nuk kam aq sa dua…
*Jam I varfer ,por me shpirte I paster
*I varferi fle qete,ndersa I pasuri me roje
*I pasur nuk eshte vetem ai qe ka ,por ai qe ka dhe din te ndaje me te tjeret
*I pasuri mendon vetem per te pasurit, e I varferi edhe per te pasurin
*Po te mendonte I pasuri per varferine,atehere nuk do te kishte varferi
*Eshte me mire qe nga varferia te vie pasuria,sesa nga pasuria varferia
*Te pasurit si ze gjumi nga deshirat e tepruara,e te varferit nga mjerimi
*I varferi di te vlersoje pasurine ngase se ka,e I pasuri nga jovlersimi mund ta humbas edhe ate qe e ka
*I varferi e ruan kafshaten, e I pasuri dollapin!
*Jam I varfer pork am shendetin ,kjo me pasuron mua!
*Paraja ska Zot,sot aty ,neser aty
*Dikush kerkon,dikujt I tepron
*Xhepin thate,por zemren plote
*Pasuria me nder,pasuri e vertete
*Kush u pasurua nga djersa,zgjati I pasuruar gjithe jeten
* I pasuri nese e bene nje ndihme te varferit nuk varferohet,e as I varferi nuk behet I pasur
*Shendeti nuk blihet me para
*Miresia nuk behet vetem me para
*Kishte pasurine,por nuk dinte te fliste
*Kur kasha pasurine kisha me shume shoqeri,kur humbi pasuria me humbi shoqeria
*Rrudhat ne balle I tregojne vitet
*Koha e humbur kot,harrohet dhe nuk ka si te kujtohet
*Koha e humbur eshte dhe mbetete vetem nje e humbur
*E sotmja mbetet e sotme
*Jeto me te rejat, pa I harruar te vjetrat
*Koha iken,s`prêt njeri
*Kohes smund ti ik asgje
*Kur ke kohe,pse kerkon afat?
*Po dite te menagjosh kohen,di edhe jeten
*Koha me vepra,sjell edhe kohe me vepra
*E djeshmja iki,e sotmja iki…e nesermja…sa e sa dite do ikin keshtu
*Qdo dite me shume e jetes,qdo dite e me afer vdekjes
*Koha e mosha te meson per gjera e gjera ,qe ndoshta ki menduar qe kurre sdi ti mesoje

Dembeli

*Nuk punoj ngase pertoj
*Diten fle, e naten pa gjume
*Per demelin, dite nuk ka
*Nuk dua te punoj, por nuk dua te jem I uritur
*Dembeli nuk perton te flase, por te punoj
*Dembeli prêt se do ti vie nga qielli pasuria
*I vetmi qe thote:Me la puna,jo une punen
*Dembeli nuk I ben keq askujt,vetem vetes
*Dembeli rri kot, e nuk punon kot
*Skam kohe per pune, ngaqe me flihet
*Nuk dua te luaj as doren as kemben ,vetem dhembet
*Dua te jetoj ,por jo te punoj
*Dembeli punon pa luajtur vendin
*Mjer e mjer ai qe perton,asgje ska per ti shkuar mbar
*Duhet rrjedhur uji,per tu pire
*Dembeli as nuk fillon, as nuk mbaron
*Me mre thote te rri ne rini,e te punoj ne pleqeri
*Dembeli pushon ,pa u lodhur
*Per dembeli dhe dita edhe nata e gjate
*Dembeli perton edhe te vishet
*Dembelit nuk I pritit kurre puna e hajri
*Dembeli mendon se punes askush nuk ia pa hajrin
*Demeli flet per punen,di punen ,por nuk ben per punen
*Dembelit edhe femija I kerkon qe te punoj
*Me dembelin most e rafte puna,sepse ai se njeh punen
*Dembelit mos I fol per punen e punetorin
*Dembeli edhe nese punon,aty I hargjon
*Dembeli nuk do te ishte dembel po te punonte aq sa flet
*Te gjithe nuk jane punetor,te gjithe nuk jane dembel
*Dembelit edhe nese I del gjumi,rri ne shtrat

Jeta

*Dhurata me e madhe eshte kjo:Une egzistoj,jetoj dhe dua te vazhdoj…
*Jeta eshte nje rruge e gjate,por jo gjithmone e drejte
*Gezoju jetes,ke mundur te mos jetoje
*Kur jeta te godet,godite edhe ti…kur ajo luan,luaj edhe ti…kur ajo te bent e lumtur,beje edhe ti!
*Une kam jeten,ashtu si e mendoj
*Jeta eshte ajo e verteta,edhe e vetmja e vertete
*Jeta ka plote konbinime,plot rastesi,plot befasi
*Ne jete ,kujtoje edhe vdekjen…
*Jeta ndryshon ne nje moment,sikur nje moment jeten
*Jeta sa te jep,aq te merr…
*Jetes si dihet,sot ketu e neser atje
*Ne jete nuk na vjene gjithmone qka presim, sepse gjithmone si kemi japur asaj qka na kerkoi
*Po kerkove jeten e mire,jepi asaj vepra te mira
*Jeta eshte sikur shendeti,po jape asaj ushqimin,rahatin,gjumin…por po pak si ofrove semuresh!
*Ne jete as nuk do fitosh,as nuk do te humbesh gjithmone!
*Jeta me dha shendetin,parane, dhe dashurine, por edhe une I dhurova asaj ushqimin,punen dhe zemren!
*Perderisa po jetoj,nuk dua ti ankohem jetes
*Jeta ime u be e veshtire,sepse gjithmone I ofrova vetem te veshtirat
*Vete jeta eshte kerkim…
*Eshte turp ti kerkosh jetes qe te te ofron ate qe ti kurre si dhurove asaj!
*Tere jeten time ia kushtova nje nejriu,duke e harruar timen!
*Jetojme gjithmone,por rrall ndjejme se po jetojme
*Ne jete ska kthim,sikurse ska nxitim
*Orari I nje dite eshte ky:Mengjes ,mesdite dhe mbremje ,asnjera nuk te prêt ty,po si prite ti!
*Jeten gexoje qdo dite,qe çdo dite te gexoj jeten tende
*Kur te humba ty ,mendova se me sdo te jetoja…por perkundrazi ,perseri vazhdova
*Qdo gje ne jete kalon,sikurse edhe vete jeta
*Jeta te bene te forte,mu ne ate moment kur ti asaj I duhesh me se shumti
*Jeta nuk eshte e lehte,as te jetuarit
*Jeta sa te fal ,aq te merr
*Jeten e kin e duar,shtrengoje forte…mos e le te te ik
*Ne jete mos I le tjeret te vendosin per ty,sepse pasojat do ti bartesh vetem ti
*Kush vendos per jeten e te tjereve,nuk e don te veten
*Askush si ti ,nuk e njeh as jeten as veten
*Jeta eshte sikur nje lule e re,e vogel e fresket…dikur piqet e qele e dikur vyshket…e dikur edhe thahet,e nga ajo mbine tjera ne toke!
*Jeta kalon si lume,e ne lundrojme pandalur ne te,pa e ditur drejtimin!
*Jeta te don ty besoje,pot e mos te donte nuk do te jetoje!
*Jeta me ka borgj shume,sepse dikur I dhash asaj shume…
*Askush nuk I ka ikur jetes,qe ti iken vdekjes!
*Lufto per jeten,veten tende…per ate qe te takon ty!
*Ne vete jemi ata qe e jetojme jeten,edhe pse nganjehere se kuptojme ate!
*Jeta eshte dhurata me e mire qe I eshte bere njeriut,mundesia per te egzistuar…
*Jeta te fal nganjehere,por nuk te bene te harrosh
*Jeta me rrezoi ,mu atehere kur nuk e prisja
*Vetja ime,jeta ime
*Qeshi jetes…do e shohesh edhe ajo do te qesh ty
*Jeta mi japi te gjitha,ajo qe I humba isha vetem une
*Sot mos le asgje per jeten e te tjereve,kujto:Askush per ty sdo le asgje neser
*Smundem askujt te ia fal jeten,sepse atehere sdo te mundem te jetoj
*Jeta jote eshte e jotja,dhe vetem e jotja
*Shijoje qdo gje qe ajo te sjelle,qe te te mos shijoj vetem ajo ty!
*Te ecesh neper jete eshte veshtire ,hase ne shume pengesa…mundou ti kalosh
*Askush nga ju njerez nuk me fail jeten,prandaj askush nga ju mos me gjykoni!
*Shpresojme,prandaj jetojme
*Ne jete nga ndodhite e zakonshme,nuk duhet habitur
*Ne jete shpesh dera troket,kujdes se si e hape dhe kujt ia hape
*Ne jete qdohere duhet te sakrifikosh,sepse qdo here duhet te zgjedhesh
*Ne jete premtimet duhet mbajtur,kujdes kujt,qka,ku?
*Jeto te sotmen,neser nuk I dihet
*Ne jete ska plane
*Te gjitha gjerat jane te vogla…
*Ska gjera me te medha ne jete,sesa vete jeta!

Njeriu, Vetja

*Te krijojsh diqka te re per njerzimin eshte gjeja me e mire qe mund te beje njeriu…
*Askush nga njerezit nuk mendon njejte,sepse askush nuk eshte I njejte!
*Askush nuk sheh naten,me shume sesa diten
*Ai qe mendoi se do te kete sukses,edhe pati!
*Ka gjera qe vete njeriu I krijon,edhe nuk mund me ti ndryshon
*Te gjithe na mbane e njejta toke,dhe na mbulon I njejti qiell!
*Tek vetja, ki gjithqka
*Sa I forte qe je,je edhe aq I dobet
*Nisu gjithmone nga vetja,dhe ke per ta kuptuar veten
*Njeriu ndertues,njeriu shkaterrues
*Kur jemi te bashkuar e kemi veshtire te ndahemi, kur jemi te ndare e kemi veshtire te bashkohemi
*Njeri fal,por nuk harron
*Nje fytyre e buzeqeshur,eshte me e mire sesa nje e merrolur
*Njeriun e bejne te mire ,vetem veprat e mira
*Ndrysho per veten,jo per te tjeret
*Me ate qe njeriu e krijon,me ate edhe jeton
*Po deshte ndryshimin, fillo nga vetja
*Njeriu çdo dite ndryshon
*Njeriu sado qe eshte i plotesuar,kurre nuk eshte I kenaqur
*Njeriu kerkon ate,kur e merre ate ,kerkon prape…
*Njeriu jeton ne kerkim…
*Perdor veten,jo te tjeret
*Jeto o njeri,jeto çdo dite …sikur te ishte dita jote e fundit,sepse kur te vie e fundit ske per te jetuar me
*Qdo njeri ka nje bote,te cilen vetem ai e din
*Njeriu I sheh gabimet e te tjereve,sepse te vetat edhe po I pa…nuk I sheh si gabime
*Ka disa njerez qe jetojne per te tjeret,duke e harruar te veten
*Tek njeriu nese nuk ka dobi,ka dobsi
*Asnje njeri nuk eshte perfekt,as kurre sdo te jete
*Njeriu qgatuan,nuk mund te haje
*Asnje njeri nuk e ka prekur qiellin,sado large qe ka arritur
*Qdo gje shprehet me fjale,sepse zemren smund ta shohim
*Njeriu si njeri,nuk eshte me I mire se kafshet
*Njeriu po nuk ka interes,as nuk te flet
*Jam njeri,shoh edhe ate qe nuk dua te shoh
*Ne jete njeriu peson shume e shume goditje,por nuk thehet
*Aty ku nje njeri flet me fakte,aty eshte biseda me e mire
*E drejta e fjales,mundesi komunikimi
*Nje njeri qe te ka njohur dikur do te te njeh gjithmone,por ai qe te ka njohur gjithmone,dikur ndoshta sdo te njeh!
*Mbi te gjitha qe ke,mbi te gjitha qe do ti kesh,prap je NJERI!
*Te gjitha duam te jemi njerez te mire,por pak bejme qe te jemi
*Njeriu qka mundet te beje,nuk duhet te beje
*Njeriu I mire behet shpejte I keq,ai I keqi kurre I mire
*Qumshti behet lehte kos,por kosi jo qumesht
*Askush nuk eshte askush
*Zogjet cicerojne,njeriu kendon

Koha

*Koha vet jemi ne,ne e ndryshojme ate dhe jetojme me ate
*Vitet ikin si era…ikin
*Rinia vetem jetohet,beri pleqeris kujtime te mira
*Qdo gje e ka nje rend:Femijeria,rinia,pleqeria
*Nuk dua te plakem,por dua te jetoj
*Puno ne rini- atehere kur mundesh,per dikur kur nuk mundesh-Pleqeria
*Je e mire me rinin,nese don qe pleqeria te te sjelle ty mire
*Kur jemi femije kemi kohe ,kemi mundesi,duam por nuk dime,faza e rinis, dime dhe duam ,ke kohe por nuk ke mundesi…por ke rinine,Faza e pleqeris-ke mundesi,dime dhe duam, por nuk e ke kohen
*Vetem shpirti nuk plaket kurre
*Kohen nese din ta menagjosh mire,din edhe jeten
*E kaluara kujtohet, e tashmja jetohet, e ardhmja shpresohet
*Sikur te ndalonte koha,do te ndalonte edhe jeta
*Koha sheron,apo ndoshta na harron
*Nganjehere vitet,koha nuk e tregojne edhe te verteten
*Koha spret asnje njeri
*Koha me vepra ,sjelle vite me vepra
*Koha qe iken ,nuk iken veq per ty
*E djeshmja iku,e sotmja iku…e nesermja…edhe sa e sa dite do ikin…
*Qdo dite qe kalon e jetes,te sjelle me afer vdekjes
*Koha e humbur kot,harrohet…
*Bej kohes kujtime ,nese don te kesh
*Rrudhat ne balle I tregojne vitet
*E sotmja nuk kthehet,sepse e nesermja ia ze vendin
*Kur ke kohe,pse kerkon afat?
*Koha te jep mundesi dhe rast per qdo gje
*Koha mbledh kujtimet ,te mira te keqija si dallon…ajo te gjitha I pranon

Shtepia

*Shtepia ime ,mbreteria ime
*Mund te jesh I huaj pa shtepi, por jo edhe me shtepi e I huaj
*Shtepia ime eshte e vogel ,e vjeteruar…por ka ngrotesi dhe afersin e madhe
*Ska shtepi pa dere,e pa njeri
*Askush nuk e njeh shtepin ,me mire se I zoti I saj
*Vetem ne shtepin tende,mund te ndjehesh si ne shtepi
*Ne shtepi I dua vetem miqet
*Mu dogj shtepia,ndertova nje te re…por jo si ajo e vjetra
*Me mbron nga te ftoftit,nga shiu,era…ku mblidhemi familja
*Mu dogj shtepia,mbeta ne rruge
*Shtepia ndertohet nje here,rregulloje bukur

Mendimet

*Mendimet positive,vepra positive
*Mendova per ty,te gjeta ty
*Kur mendoj keq ,ndjehem keq
*Kur mendoj per suksesin,me qoj aty
*Mendoj per ate,sepse ate e dua
*Truri realizon,kujdes qka mendon
*Me mire mendo per te miren,pasiqe ajo eshte me e mira
*Po nuk e deshte te keqen,mos mendo keq
*Mendoni se do te fitoni,edhe nese nuk mendoni se do te ftoni
*Duhet menduar,per tu realizuar
*Pa menduar ,smund te besh asgje
*Kur mendojme I sjellim kujtimet me afer
*Mendimin sta sheh askush,ai eshte vetem I yti
*Te nje mendimi smund tyi vesh dy veta
*Kur mendon se mundesh,pse thua smundem
*Mendo per dashurine,sepse ajo e prêt vetem mendimin tend per te ardhur ty…
*Kush une mendoj,edhe realizoj
*Ska pune qe behet pa e menduar
*Kush ka krijuar pa menduar,askush!
*Mendjen e kam me te kthjellet vetem kur mendoj
*Koha na shkon duke menduar per kohen
*Ska njeri ne bote qe nuk mendon,sikurse qe ska njeri qe nuk realizon
*Duke menduar per te keq,me ndodhi e keqja
*Mendo, vetem mendo per ate qe deshiron vertete
*Mendimet viejn ne qdo kohe,ata nuk kan ndonje orar te caktuar
*Mendimet kerkojne vetem mendjen ,per ti menduar ato
*Mendimet do te jene ashtu siq mendon ti se do te jen
*Kur nuk ki mendime ,atehere ske asgje per te realizaur
*Sa mendojme…prap nuk realizojme,edhe pse mundemi!

Martesa

*Martesa si martese nuk e sjelle lumturine,ate e sjellin te martuarit
*Jo qdo martese eshte e sinqerte
*Martesa eshte bashkim I shpirteve,jo I jeteve
*Qe kur u martova,nuk jam beqare…
*Martesa e vertete eshte ajo nga dashuria,jo nga diqka tjeter
*Shume jane te martuar,por pak te lumtur
*Edhe martesa ka moshen e saj,sepse me moshen vie edhe ajo!
*E bere gabimin me te madhe,po u martove pa dashurine
*Martesa nuk eshte sot per neser,por sot per gjithe jeten
*Martesa kerkon pelqimin dhe miratimin e te dy te dashuruarve,jo vetem te njerit
*Martesa eshte nje hap I ngadalshem ne jete,jo nje vrap I shpejte
*Martesa qka te merre beqarine…kujdes:Sta kthen me
*Martohu atehere kur e ndjen veten te gatshem per tu martuar
*Martesa nuk eshte nje zgjidhje per ato te pazgjidhshmet
*Martesa kerkon shume,ndoshta edhe aq sa smund ti japesh
*Pse je martuar,nuk ke vdekur
*Edhe ata qe u martuan,marteses kurre siu falinderuan
*Te martuarit duhet te bejne qmos te shpetojne martesen,por jo edhe te vdesin
*Nje here njeriu martohet ne jete,kujdes kujt ia jep kete mundsi
*As marteses mos I fal te drejtat e tua,ato jane te tuat ,te askujt tjeter
*Martesa te gjen ne jete,eshte diqka qe ndodhe,aspak e pamundur
*Po e tradhetove martesen,edhe ajo te tradheton ty
*Martesa eshte obligim
*Qka I jep marteses,merr…jepi asaj dashurine ,mbaje gjalle sepse ajo jeton vetem me ate…
*Pse u martova me ty,edhe une kam jeten time
*Femijet I shpetojne martesat, por jo gjithmone
*Mos u nis kurre nga kjo:Tash me jam martuar,ska ndarje
*Sot martohesh,neser ndahesh
*Problemet ne martese jane te shumta,kujdes si I zgjedhe ato
*Martesa eshte si stinet:Ne fillim pranvere,pastaj vere,vjeshte e dikur dimer
*Kur jemi vetem mendojme per martesen,se si do te vie ajo…kur jemi te martuar mendojme per rinine …se si shkoi ajo
*U martova ne rini,kurre pa e ditur se q`eshte rinia
*Martesa eshte per te rinjet,jo per femijet
*Mos I beso shume marteses,mund te te zhgenjeje shume
*Para se te martohesh ,mendo gjithmone per ndarjen
*Martesa nuk sjell dashuri,ajo vetem merr dashuri
*Martesa e mire e krijon nje familje te mire
*Mos u be e varur nga martesa

Femra(Grua)

*Gruaja e mire di te mbaje burrin e mire
*Gruaja e mire mban shtepine
*Gruaja e keqe te qet nga shtepia
*Gruaja e keqe te ndan nga familja
*Gruaja e mire e ben burrin te ndihet krenar
*Gruaja e vertete eshte edhe shok I vertete
*Ne shtepi pa grua ,si nje shtepi pa banim
*Nese nje femer e ka nderin,nuk ka humbur asgje
*Nje femer e vertete e njeh veten,nuk deshiron ta njeh dikush
*Mbaje veten je femer,duro…
*Nga femra lindi edhe mashkulli
*Nje femer e mire eshte nje grua e mire dhe nje nene e mire
*Nje vendi I duhet nje femer e shkolluar ,qe te kete nje ardhmeri te ndritur
*Te jesh femer eshte me veshtire sesa te jesh mashkull
*Te jesh femer eshte mrekulli

Vdekja

*E kunderta e jetes quhet VDEKJA!
*Nuk kemi bere asgje per tia filluar jetes, dhe nuk do bejme asgje per ta ndaluar vdekjen
*Qdo gje ka nje fund,sikurse qe pati nje fillim
*Malli me I madhe eshte per ata qe me s`jetojne
*Qdo dite qe kalon e jetes,na sjell afer vdekjes
*Qdo gje :Fillon,vazhdon,mbaron…
*Vdekjen e kemi me afer se qdo gje,sa edhe vete veten!
*Mos u frikso nga vdekja,sikurse nuk u friksove nga jeta
*Jeto ,jeto dhe vetem jeto,se nje dite ke per te vdekur dhe per te mos jetuar me
*Askush nuk I ka ikur jetes,qe ti ike vdekjes
*Jetojme duke thene”Do te na vie nje dite dhe vdesim duke thene”Erdhi dita…”
*Vdekja eshte faza e fundit e jetes
*Kush ka lindur do te vdes
*Mendo per vdekjen,sesa te gjej pa menduar
*Tere jeten mendojme per vdekjen ,e duke vdekur mendojme per jeten…
*Jeta te pret,ajo qe nuk te prêt eshte vdekja
*Vdekjen smund ta ndal askush,as vete jeta
*Nuk e dim kur do vdesim,se po ta dinim do te vdesnim para kohe
*Nuk ia dita vleren jetes asnjehere,kete e kuptova vone…duke vdekur
*Jetojme duke thene eshte heret,vdesim duke thene eshte vone

Liria

*Liri eshte jeta,jeta eshte liri
*Ste duhet jeta pa liri
*Zogun liroje nga kafazi nese don ta shohesh duke fluturuar
*Per tia ditur vleren liris,qendro nej kohe ne burg
*Ndjeu I lire ne toke,sikur zogu ne qiell
*Lindim te lire,jetojme jeten me plote zingjir rreth vetes
*Liria nuk e duron roberin
*Asgje ste duhet pa lirine
*Kur je e lire,lufton dhe perballon gjithqka
*Ruaje mbaje ,ruaje ate si syte e ballit
*Pa liri,nuk sheh drite
*Ska njeri qe se don lirine,por ka shume qe se kan
*Liria nuk paguet me asgje
*E dua lirine…dua te jem e lire
*Per liri derdhet gjaku
*Smund te eci pa qene e lire
*Duart e lidhura ,nuk kryejn dot pune

Kerkimi

*Kerko ,zgjidhja eshte tek kerkimi
*Qdo rruge qe kerkon,ate do ta gjesh
*Kerkimi jep shpetimin
*Pa u kerkuar ajo diqka,nuk u gjend
*Njeriu eshte gjithmone ne kerkim
*Siq e kerkova ,e gjeta
*Kerkova dashurine e gjeta,kerkova ndarjen e gjeta
*Dikush duke kerkuar ,mbeti vet I kerkuar
*Kerko …por jo edhe aq sa su gjendet askund
*Dikund nuk u gjend diqka, vetem pse su kerkua
*Jam duke kerkuar qe nje kohe, e di koha do te ma sjelle ate…
*Qka deshiron ti te kesh,do ta kesh…vetem kerko
*Pa u kerkuar ,asnje pune nuk u gjend
*Kerkova drejtesin,ate ma sjelli e vertata
*Ende sme erdhi ai,jam ne kerkim te tij

Durimi

*Aty ku eshte durimi eshte edhe shpresa
*Kush shpejton,gabon
*Ata qe durojne e shohin te verteten me shpejte
*Jam duke pritur fal durimit,jam e qete…ndjehem e fituar
*Duro se edhe per ty ka nje kohe,nje mundesi
*Askush nuk dumbi duke e ndjekur durimin
*Ne ate moment kur tu fal jeta,tu fal edhe durimi
*Dua te vrapoj,por te vrapoj me durimin
*Qka nuk shihet naten,del diten
*Sot humba,neser fitoj
*Vetem ato te mirat vijne ngadale
*Kush duron,ka per te fituar
*Duro ,vetem duro…ka per te ardhur edhe ty koha jote
*Vetem pse nuk kam durim,gjithmone gaboj e deshtoj
*Durimi eshte me I madh sesa vet suksesi,sepse suksesi vie nga durimi!

ZGJODHI:SHABAN CAKOLLI

loading...

Komento!

loading...