Home / BOTIME / Pse duhet rishikuar Historia
loading...

Pse duhet rishikuar Historia

Pse duhet rishikuar Historia

Per eleminimin e figurave te respektuara , te dashura nga populli figurave pronacionaliste apo kombetare, komunistet e reme apo stalinistet puro, perdorin argumentin kryesor ate te propogandes per ironi te fatit.

“Tradhetia ndaj atdheut bashkimim me okupatorin “.

Ne te vertet parimi i “heqjes qafe” te ketyre pikave kulmore te te vlerave kombetare, kishte te bente me nje politike antikombetare dhe regresive qe po instaloheij , sistemi diktatorjal ne qender te te cilit kishte eleminimin e njerzeve te zote dhe pasjoni i semure per ti nenshtruar ata.

Kur komunistet e reme , dolen ne skene , ishin te shumta ata qe me pushke edhe pene kishin shkruar vargje te ndritura te historise se SHqiperise dhe benin vazhdimisht perpjekje per nje SHqiperi te mire .
Sidoqofte etja per pushtet nuk mjaftonte per te shpjeguar krimet serjale ndaj njerzeve me vlera njerezore , me vlera kombetare dhe per keto nuk ka asnje argument , por kudo vetem gjoja argument. Pas kaq vjetesh nje qytetar i thjeshte do te mbante nje lot dhe do te shtrengonte dhembet per gjith keto krime duke shpresuar se nje dit do te denoheshin fajtoret te pakten nga historia. Ndergjegjja e njerzeve do te mbetet e trazuar dhe nese heshtim, heshtja jone behet e reziksheme , kur perpjekja e sotme te shtypit te kuq tentojne ti reabilitojne udheheqesit komuniste , nderkohe kur historia i ka hedhur ne koshin e plerave. Sot qe po shkruaj keto radhe, ndergjegjja ime nuk gjen qetesi pa peermendur vrasjen e nje figure te ndritur Demir be (Olli) nga fshati poloske

  • Cfare te keqe antikombetare apo antinjerezore gjenin komunistet e reme tek Demir Olli (ai u vra nga ceta partizane)
  • Ndoshta se vinte nga nje familje e pasur dhe ne shtepine e tij te madhe ne kryej ishte skalitur SHqiponja me dy krere
  • Ndoshta se kishte jetuar disa vjet ne amerike.
  • Ndoshta se pasurine e tij e perdorte per ceshtje patriotike, se ishte nje mik i Mihal Gramenos, se kishte ndimuar financiarisht ne daljen e gazetes “KOHA”
  • Mihal Grameno e falenderon ne artikujt e kesaj gazete per kontribut te vecante ne 4 Mars dhe 16 SHtator 1915
  • Ndoshta sepse ne 1920 mblodhi nje cete fshataresh nga poloska por edhe nga fshatera te tjere te devollit dhe shkon ne ndime te kryengritjes se vlores
  • Ndoshta se ne vitin 1923 ka qene kandidat per deputet mjaft i votuar
  • Ndoshta se ne vitet 1940 ai ndimonte shum njeres, zgjidhte shum probleme dhe i degjohej fjala e respektonin shume
  • Ndoshta se nga italianet iu afrua detyra e komandantit te milicise fashiste por nuk e pranoi ai.
  • Ndoshta se nga partizanet ju afrua bashkepunim por dhe me ta ai nuk bashkepunoi.

Ne vitin 1943 ne kohe dreke rethohet nga forcat partizane, lufton heroikisht per rreth nje ore,por goditet mbas shpine dhe vritet.
Pra ndoshta e vrane vetem e vetem se ishte trim e guximtar.
Por ne asnje rast ai nuk e tradhtoi atdheun,perkundrazi ai ishte nacionalist,patriot e njerzor,donte nje Shqiperi ndryshedhe kishte kontribuar per ceshtjen kombetare.
Prandaj e vrane. Prandaj historia duhet te rishikohet e te marin vendin qe i takon ne histori,me dhjetra e qindra patriote si Demir Olli,per vrasjen e te cilit komunistet e reme nuk kane as gjoja argumente.
Keta staliniste sot bejne te paditurin,nuk kane vrasje te ndergjegjes,nuk kane ndermend te kerkojne falje dhe ceshte me e keqja,hiqen si progresiste,botojne libra dhe kerkojne reabilitim historik.
Vitet e luftes nacionalclirimtare ishin “epoka e argjente”ose paradhoma e krimeve te komunisteve te reme.

Koha e arte nuk kishte filluar ende……..

Nga : ADRIATIK NAKE

loading...

Komento!

loading...