Home / SOCIALE / Nis Festivali i Filmit “Albanian Young Filmmakers Festival” në New York
loading...

Nis Festivali i Filmit “Albanian Young Filmmakers Festival” në New York

Nis Festivali i Filmit “Albanian Young Filmmakers Festival” në New York

Këtë fundjavë organizohet Festivali tre ditor, me iniciativë nga regjizori Bujar Alimani, mbështetur nga Producers Club Theatres (Alfred dhe Ernest Tollja). Festivali ka përzgjedhje 19 filma me metrazh të shkurtër, artistikë dhe dokumentarë nga Shqipëria dhe Kosova. Festivali fillon te premten me 29 nëntor deri të Dielën 1 dhjetor 2013 nga 6-8 mbasdite, tek Producers Club Theatres në New York. Filmat janë përzgjedhje nga grupi selektorësh me artistë shqiptarë si: Dhimitër Ismailaj, Luan Bexheti, Roland Uruci, Anisa Dema, Lola Luma , Gentjan Basha, Alfred Tollja, Entela Barci dhe Bujar Alimani, të cilët përzgjodhën nga 50 filma.

“Qëllimi është totalisht jokomercial dhe synon në destinacionin e vetëm patriotik, human dhe civil, të përcjelljes së asaj që krijohet si rijesi në mendjet dhe zemrat e kineastëve më të rinj shqiptarë. Për shkak të rrethanave nuk i kalon shpesh kufijtë e vendeve tona dhe sjelljes së kësaj fryme, të transmetimit të formës artistike dhe shqetësime të tyre për botën që i rrethon në Kreyqytetin që ëndërrojmë të gjithë, vendit të industrisë më moderne të filmit dhe metropolit të botës moderne – New Yorku,” that organizori i festivalit Bujar Alimani. ”

Filmat konkurues do akordohen me 4 cmime: “The Best Short”, “The Best Director,” “The Best Script” dhe “The Public Award”. Juria përbëhet nga regjizorja Arta Kallaba, Ermira Babamusta (themeluese e Peace Action Foundation) dhe publicistja Violeta Mirakaj.

Programi:

Fillon në orën 6:00 mbasdite Premte-Dielë, këtë fundjavë tek Producers Club Theatres, New York.

E premte 29 Nentor 2013 (Producers Club Theatres 6:00-8:00pm)

JETE E PASQYRUAR / regjia GENTJAN KURTI
DITLINDJA / regjia ANXHELA KUMANAKU
BORES/ regjia FRANC PRISKA
VDEKJA E GJYSH TRIFONIT/ regjia XHOSLIN RAMA
HESHTJA / regjia BEKIM GURI THE REPORT / regjia ALBA STEFA

E shtune 30 Nentor 2013 (Producers Club Theatres 6:00-8:00pm)

THE DIRECTOR / regjia SUELA BAKO
RICIKLIM/ regjia FATJON XHIKA
SHPRESA /regjia VALON JAKUPAJ
E MBYLLUR THELLE /regjia LAURA BUNA
4 th FLOOR ROCK / regjia ENXHI RISTA
KTHESA / regjia DOELA REXHEPI JETE E RICIKLUESHME /regjia BLERINA GOCE

E diele 1 Dhjetor (Producers Club Theatres 6:00-8:00pm)

ACROPOLIS /regjia BLERDI MALUSHI
LAMENT LUFTES / regjia ALBIN XHARA
SPACE. regjia YLLKA GJOLLESHA
THE BOOK /regjia ELTON BAXHAKU-ERJONA CAMI
WEEKEND /regjia ERGYS LUBONJA
SANTA CLAUS / regjia BLERTA KELMENDI

Nga: Ermira Babamusta

loading...

Komento!

loading...