Home / FOTO / Lugina e lumit të Shagut (FOTO)
loading...

Lugina e lumit të Shagut (FOTO)

Lugina e lumit të Shagut (FOTO)
Lugina e lumit të Shagut në foto nga Kosta Nake

Lumi i Shagut ushqehet nga mali i Gramozit, zbret në tokën greke, futet për rreth 6 km në tokën shqiptare dhe rikthehet sërish në tokën greke.

Shkëmbi i Shqipes ka një histori. Më 30 shtator 1943, pas përplasjes midis forcave partizane dhe gjermane në Bilisht, si kundërpërgjigje trupat gjermane të shoqëruara me autoblinda filluan raprezaljet në Poloskë, Ziçisht, Dobranj, Braçanj, etj. Banorët e Dobranjit dhe Braçanjit u fshehën në luginën e lumit të Shagut. Një djalë nga Dobranji, që nuk e dinte rrugën, erdhi deri në majë të Shkëbit të Shqipes dhe u hodh poshtë në një greminë rreth 20 m. Shpëtoi vetëm me një shkarje në këllk që e bëri të çalojë deri sa u nda nga jeta dy vjet më parë.

Kosta Nake

FOTO GALERI

loading...

Komento!

loading...