Home / KULTURA / Lëpjetë me qepë të skuqura
loading...

Lëpjetë me qepë të skuqura

Lëpjetë me qepë të skuqura

Lëpjeta pastrohet nga gjethet e dëmtuara, lahet me ujë të bollshëm duke e ndërruar 2-3 herë dhe hidhet në ujë të vluar me kripë ku zien për 5-7 minuta. Pastaj kullohet dhe pritet.
Në tigan me yndyrë skuqen qepë të njoma të grira hollë, shtohet lëpjeta, hudhra të shtypura, kripë e piper, përzihen mirë dhe lihen në zjarr 2-3 minuta të tjera. Lëpjetë me qepë mund të nxirret si gjellë e veçantë ose si garniturë me gjellë me mish. Gjithashtu lëpjetë me qepë shkon mirë dhe me vezë. Në këtë rast lëpjeta e gatshme vendoset nëpër pjata dhe sipër vihen vezë syza të skuqura në çast. Gjatë vendosjes në pjata lëpjeta spërkatet në lëng limoni ose limontoz të tretur në ujë.

Për 4-5 persona duhen :

  1. lëpjetë 1 kg,
  2. vaj 4-5 lugë gjelle,
  3. qepë 2 kokrra,
  4. hudhra 4-5 thelpinj,
  5. kripë, piper.

Devolli.net

loading...

Komento!

loading...