Home / KULTURA / Kur këndojnë bilbilat e Devollit
loading...

Kur këndojnë bilbilat e Devollit

Kur këndojnë bilbilat e Devollit

Në këto ditë peisazh kolorit ngjyrash vjeshtore ne DEVOLL,u mblodh sofra poetike e krijuesve devollinjve,me krijuesit artistet, “binjake kohore”, te DEVOLLIT…

Aq sa te permallshem dhe emocional,te paharruar,ne Tetorin simbolik letrar,ishin takimet vellazerore,ne nje sofer poetike, krijuesiit artiste,poete ,shkrimtaret “binjake kohore” te talentuar,artiste te Devollit,ne Bibloteken e qytetit te Korces,ne lokalin piktores”Panorama”,ne qytetin e Bilishtit,e me pas ne Tirane ne Akademine e Shkencave, gjate promovimit te librit “Devoll Albania,sprove” te Luan Kalanas me banim ne SHBA.

Nuk ishte rastesi,por binjakeri kohore qe u gjenden mes dy Skenderet,te madhin poet Skender Rusi dhe fabulistin artist Skender Demollin,qe Devolli,krenohet e te mburet,me keto dy pena brilante,nga Vishocica e Poncara,qe jane promotore te plejades te re letrare,te letersise sone moderne e mbare kombetare.

Nje takimi vellazeror,mes shokes te feminise e te rinise,krijuese te “brezit te humbur”,qe perjetuan rrugen e gjate historike te sisetemeve antigoniste, te dy etapave letare,por qe po lene gjurme, pishtaret devollinj, ne ardhmerine e diturise e te letersise sone famoze e te rinovuar.
Kujtime,mbresa,emocione te papershkruara mes nesh,perqafime e lote malli e gezimi,me batuta e biseda jetesore e njerezore.
I madhi,poeti lirik e modern korcar e letersise sone kombetare,Skender Rusi,nje pene brilante e begate,gjithnje aktiv i gjalle e artist e me nje bote te madhe humane e shpirtrore,themeluesi dhe organizatori i Koferences kombetare te talenteve te reja ne art e ne letersi,sot drejtor i Biblotekes”Thimi Mitko” ne qytetin e Korces,Kryetar Nderi i Klubit letrar Bota e Re.

Ai rezaton perdite ne krijimtarine e tij te pashtershme si burim uji i kristalte krijimet magjepse letrare,pershendeti e recitoi poezite me te fundit te tij,si dhe nuk harroi te kujtonte poezine e hershme kushtuar ciftit Kalana te dashuruar,”mesuesit me traktoristen”,kusheriren e tij Zhuljeten,nje suprize per ta..

Fabulisti i talentuar,Skender Demolli,idetori e themeluesi i grupimit me te madh letraro-artistik ne vend e ne diaspore,Klubi “Bota e Re”,gazetari talentuar i Radios e me pas i TV KORCA, komediograf profesionist i cili me shfaqjet e dramave te tij te sukseshme,po duartrokitet nga spektatoret e shumte qe mbushin sallat e teatrove ne Shqiperi,ne qytet shqiptare ne Maqedoni e te tjera..

Nepermjet fjaleve te gjuhes te ezopit devolli me anekdotat e barsoletat humoristike,ai kujtoi e pershendeti me mall dashuri e respket autorin e librit,momentet e mbresat me te bukura, mes vellezerve devollnj.
Takimi u shoqerua me recitime nga poezite e krijuesve devollnj,nga artisti i merituar ,regjizori Dhimitraq Orgoncka,nga kengetare e kitariste qe kenduan bashkerisht seranatat korcare.Edhe me te gezueshme dhe emocionale e beri kenga e artistit popullor devolli ,poeti Endi Fifo,me bejtet e dhe isot e kengeve devollite.
Emocionuese qene pershendetjet e krijuesve devollinj,e vecanerisht e poeteshes,znj.Valentina Diko,e cila i dhuroi nje buqete me lule te fresketa mikut te ftuar z.Luan Kalana.

Ne emer te krijuesve letrare te qarkut Korces pershendeti dhe percolli mesazhe dhe kryetari i klubit letrar,Bota e Re,z.Edmond Zaclli .
Prof.Vangjush Ziko,poeti i mirenjohur korcar,me banim ne Kanada dhe ish pedagogu i letersise te autorit,pershendeti me fjale zemre te gjithe krijuesit ne kete takim simbolik letrar,duke vleresuar krijimtarine e Luanit dhe te vete librit,gjate nje bisede te hapur mes krijuesve te rinj e te vjeter.

Gjate pasdites u percollen e u ndoqem me intersim dhe pershendetjet modeste te ish nxenesve dhe kolegeve te Luani,te poetit Pellumb Pasholli ish nxenesite te pare te Luanit,Inxh.Genci Hysi,Klevis Palloj,bisnesmeni bleterites Ahmet Hoxhalli,i cili kishte shtruar ne banket mjalte te fresket nga bletet e tij ne Trestenik,ku Luani ka qene mesues i gjuhes dhe i letersise, per afro dhjete vjet ne kete fshat.

Te paharuara do te mbeten fjalet ,urimet e pershendetjet e miqve dhe kolegeve te autorit,te Dr.Sinan Agollit,Xhoni Kecos,Mico Pallojt,Bedri Repes,Vebi Kanines,Llazi Gjata,Maksi Toska,Fredi Starja,Sterjo Kambo,Muharem Bejlerit,e te tjrere.Operatori dhe kameramani i talentuar,Studio “Galaxi”,Bledi Shurdho,regjistroi me pasion kete eveniment te bukur,modest dhe gjurmelenes ne Devoll e me krijuesit letare.

I paharuar do te mbetet ky eveniment letaro-artistik e vellazeror kjo sofer devollite,organizuar nga publicisti ,poet e perkthyes,redaktori i talentuar,z.Kosta Nake,i cili pershkroi prologun dhe epilogun e takimit,duke i uruar te gjithe krijuesve pjesmaresve sa me shume vepra te reja cilesore, artistike letrare,per devollin dhe Shqiperine.

Ne pamundesi pjesmarjeje ne kete eviniment,per mungese te shkurter kohe informimi,autori i librit dhe Devolli Net,ka marre keto kohe,mesazhe te shumta,urime e vlersime , nga miq e shoke te shumte,kolege shkrimtare dhe ish nxenesit e tij.

Ne vecantine mungese, recezentin e librit, shkrimtarin Agim Bacelli ne New York,dhe ilustruesin e kopertines te librit e te krijimeve te tij, Inxh.Miri Metollin,ne Athine,duke bere vleresime maksimale per librin “Devoll Albania ,sprove”,ashtu sic citoi poeti yne i madhi Dritero Agolli,ne takimin me Luanin ne Tirane,…”nje mozaik i ri,qe i shtohet thesarit kulturor e letrar,Devollit dhe kombit tone”.
tetor 2013.

Urime krijuesve artisteve devollinj me sofra te tjera me bereqet .

Devolli Net

FOTO GALERI


loading...

Komento!

loading...