Home / KULTURA / Humor me kripe {Balona me pordhë}
loading...

Humor me kripe {Balona me pordhë}

Humor me kripe
( vazhdim pjesa e dyte )
ANEKDOTE

“Balona me pordhe “,…

E kam shkruar ne rini,e sot po e tregoj per here te pare,e disi te ripunuar.
Nuk e kam publikuar se eshte pak banale e me ka erdhur turp,por mosha e kaluar ,na duket se na i nxjer pak turpin rinor.
Kishim nje komshi ne fshat, ishte pendar i vjeter e lodhej tere diten ne are,e kur vinte ne shtepi, i shpetonin pordhet. Shtepite i kishim te njgjitur kuriz pas kurizi e cdo gje degjohej nga te dy palet. I thosha une :
-” Mja o xha Zylfo,se eshte turp nga femijet,…
Ai ma kthente :
– Dale,dale pa kur te vish ti ne moshen time s’do te mbahen fare ,do ti mbushesh poturet..
Pa le kur erdhem ne Amerike ,c’na pane syte e c’na degjuan veshet,i leshojne pordhet bota,
si pa te keq,le buurat ,por dhe grate.. s’paska me turp,…por ja qe u mesuam..
E nje arsye me shume ,se barsoleta pa nje çike banlitet nuk ka lexet,eshte si ajo gjella me kripe.

Pa kripe jane pa shije….

……..Na ra ,ose me mire, na u ul nga qielli ,nje here ne oborrin e shkolles te Babanit,nje ballone me gas,,nga to qe u varet nje si kosh per fundi, me nje a dy njeres brenda .
U mblodhen te gjithe c’kishte ndodhur ..?!, Femijet e shkolles por dhe pleqte e fshatit,se ata kishin mbetur ne fshat ,se djemte e burat ishin refugjate ne mergim.
Dhane e moren te dy te hujte por s’komunikonin dot me vendasit,kishin nje gjuhe te ngateruar.
Femijet e shkolles vetem anglisht dinin se ate mesonin.Ishin Hollandeze.Me ne fund e kuptuan qe ata deshin gas per ballonin qe ajo te ngrihej perseri,kerkonin bombla me gas,po ku kishte ne fshat nga ato.
Me ne fund vendosen ,qe sipas mencurise te babanareve ,t’i shtin pordhe ballonit ne vend te gazit.
Vetem nje plak e kundershtoi,qe ajo ishte marezi,se do te ishte turpi i botes,boll na ka dale nami, po tani do te na dale e syrine babanareve.
Te gjithe pleqte moren nga nje thes plastik nga ata te pleherave kimike,e pasi ia mbushen mendjen te dy te hujve te ballonit,se keshtu me pordhe balloni do te njgjitej me lart ,do te fluturonte ne rete..
Shkuan prapa ferave e prapa shkolles,ulen poshte bollkat e qillotat dhe..germoheshin duke bere pordhe sa me shume ,per te mbushur thaset,pastaj ia shpinin te huajve qe rinin ne gryka e ballonit, qe i derdhnin brenda ne te.
-C’te shikoje e c’te degjoje, …u be gazi i botes. Njeri nga pleqte u afrua duke sjelle si me turp te mbushur m maje.U degjuan zera:
-Bravo xha Qano ,e theve rekordin qe mbushe dy these…Ai ja kthehu shpejt:
-C’me bete mua,se ç’u be prapanica ime,kompresor,…
Ha,..ha,..ja plasen gazit te gjithe ata qe ishin rreth e qark,..balonit,,,,
Xha Qanua i shkrete thesin tjeter e kish mbushur me jonxhe te jeshil,te keputur me dore per ljepurat, sic bente te shkretat gjersa i mbushi te dy thaset njheresh.e nuk deshte qe t’ja hapnin.Le qe u qelb dynjaje,mbante ere mu…,bajge,fendë,sikur qene hapur halete e fshatit.Dalngadale balloni po mbushej ,po fryhej e filloi te levizte.
I vajten pleqte,plakut te mençem e i thoshin :-E shikon ia dolem,..
Por plaku i mençem ia kthente duke i then se dale te shikojme fundin ,se dardha e ka bishtin mbrapa,prisni ,..
Ku tregohen qyfyret e asaj dite,u shkulen njerezija se qeshuri.Xha Malu a qe s’ia priste qe ne rini ,se tani ne pleqeri i kishin rjedhur fare,e solli thesin bosh duke u ankuar, qe ky timi s’po mbushej.
Nga te mbushej ai, ishte thes prej kerpi,prej leshi e pordhet delnin,…..por kishte ca ne fund te thesit.
Kur e hapi njeri nga te huajt,ta shtinte ne ballon, skundermoi ere mu..
– C’ke bere ?!- i thane te gjithe pleqte,….
.Ai me turp u thoshte :
– Me shpetoi ore, me shpetoi, kur i germohesha te benja pordhet.
Pa le nje plak tjeter e solli thesin te gryka e ballonit e iku me vra, .duke kruajtur prapanicen ,sa me njeren dore me tjetren si ata qe kane suadhet,majasellein,..
-C’ke ?- i thiren..
Ai e ngrinte njehere njeren kembe njehere tjetren si femijt qe lozin ate lojen e kembeçales.
– Me duket se e fshiva me gjethet e ithkes,-thoshte,-por i digjte i pervelonte ,e s’kish derman.
Nejse t’i leme keto,kur balloni po behej gati te shkeputej nga toka te fluturonte,….pordhet nisen avazin e tyre,pordhe hesapi,..
Brenda ne ballon degjohej zhurme e madhe,sikur pecisnin minat ,aq shume degjoheshin.
Por me e keqja ishte se balloni ,ne vend qe te fluturonte,filloi te vertitej neper oboorin e shkolles.
Femijet ia mbathen me te katra e hyne neper klasat ,Pleqte nxituan te ikinin neper shtepiat.
Te dy te huajve u iku balloni nga duart ,ai ne vend qe te merte qiellin,mori dhene,e po vertitej si bumerang,mjere ke do zinte poshte.
Plaku i mencenm ,qe kish hipur maje kangjaleve te avllise te oborrit te shkolles ,therriste :
-Ju thashe, por s’me degjuat,..
S’jane pordhet per ate pune ,por ju me tuajen..He ikni tani me vrap… le fshatin qe e qelbet.
Balloni vazhdonte te rrutullohej neper oborr,si ” pordhat ne breke,..”Prandaj ka mbetur, kur thone ketej nga anet tona,:
– E mo ç’bere?! Nje vrime ne uje,..u vërtite kot si pordha ne brekët………
Si ikne ca me tutje,pleqte u mbllodhen prapa nje avllije e u gajasen se qeshuri….
-Ja hodhem bukur hollandeznve te balonit,,…ç’pandehet ju se e kishim megjithmend,..
Se ç’u be dynjaja pordhe, o t’u mbyllte ,se e hanim ne ate te mbushnim balonin me pordhe,..
Po ç’deshin ata qe rane ne Baban,,ne ne vend ta samrit i vume pordhe..

-”Bromb ” tani te parit , adashit Luan Xhulit…
Kam vetem nje druajte,se mos e lexoje miku im vjeter Barjam Shtylla, mjeshtri jo vetem i te mbajturit mend te barcoletave,
por me shume i te treguarit te tyre,se ai jo vetem qe te gdhin, kur nis te tregoje por, te keput oshkuret.
Do te thote :- S’na the gje me kete barsolete, e ke menderosur fare,por si s’na the njehere mender ,kur thoshe fjalen pordhe…….
…Sa di une nga keto me ” pordhë ” , ti do te lozë koshka, te gargalisesh !!!

Luan Kalana

loading...

Komento!

loading...