Home / SOCIALE / Gazeta ” EORDE” lajmëtare e shtypit shqiptar,një emër i ri pagëzimi i Devollit
loading...
Gazeta Eorde
Gazeta Eorde

Gazeta ” EORDE” lajmëtare e shtypit shqiptar,një emër i ri pagëzimi i Devollit

Gazeta e ” EORDE” ,një emër i ri pagezimi , i Devollit,

Gazeta me re shqiptare “EORDE “, nje emer i lashte trevave Shqiptare,

Devolli i sotem , por emer i ri si gazete prestigjoze shqiptare…,….
Nje gazete e re ne moshe qe starton, ne janar 2012,qe shume shpejt,kaperceu kufijte e vendit dhe u be e pranishme nga lexuesit e saj ne Greqi ,Itali,SHBA e gjetke.

EORDE eshte vazhdimi i si motrave te saj ,te gazetave DEVOLLI ,BILISHTI ,por ne nje rruge te re cilesore si ne permbajtje,ne riste e reja qe mbart,por dhe ne mesazhin paqesor e jetesor te shqiptarizmit, qe percjell ne lexuesit e saj te shumte.
Ajo eshte pasqyre qe shndrit ne kete stine pranverore.
Eshte nje pohim i nje realitetit progresiv,sic thote shkrimtari amerikan James Ww. Pandele , me origjine shqiptare,

“Devollinjte jane nje muze i gjalle kulture ne Bote “

Drejtohet me profesionalizem nga kryeredaktori i saj i talentuar ,Kosta Nake,nje publicist i aposionuar por dhe i profilizuar me stilin e tij gazetaresk bashkekohor e modern,si dhe me nje pervoje te pasur letrare si krijues ,perkthyes dhe redaktor i disa librave.
Ne stafin e saj shquhen te rinjte e talentuar,Oliver Topciu, nje publicist i njohur e me pervoje dhe historian,poeti Pellumb Pasholli,me nje krijimtari te pasur letrare,“Eorde dhe Eordejte, emer nga e ka mare gazeta, ka qene nje fis Ilir,banore te krahines Eordea,e shtrire ne jugelindje te Shqiperise se sotme,midis Devollit te sipeme dhe rjedhes te Dumit devoll dhe fshatrave shqiptare te treves se Kosturit ( sot ne teritorin Grek ).

Emer shume i permendur ne lufterat romake e ato maqedonase.

Me 199 p.e.r. trojet e Eoredejve u shkaterruen nga ushtria e konsullit romak,Sulpici,dhe me 171p.e.r. u pershkuan nga ushtria maqedonese e Perseut.

Me vone pas pushtimit romak EORDEA u pershi ne krahinat e maqedonise,per nje kohe te gjate,e si pasoje u ndryshuan shume emra atoktone ilire te kesaj treve,ne toponimi ,me emra sllave qe ekzistojne dhe sot.
Neper te kalonte rruga e vjetre Egnatia.Qytetet kryesore ishin Eordea dhe Kele.”

( marre nga Fjalori Enciklopedik Shqiptar,vol,I,fq 603,Tirane 2008.)

Kjo gazete pervec informacionit bashkekohor qe tranmeton thejsht e qarte,me nje gjuhe te pasur ,te paster letrae, te lexuesit,nga me te rejat e shkeces,te artit ,shoqerise e te kultures,dallohet ne permbajtjen e saj cilesore.
Mjafton ti hedhesh nje sy titujve te shkrimeve te saj pa hyre ne detaje,e kupton se kjo gazete ka marre mbi vete nje mision te ri qytetar,larg politizimeve dhe ndikimeve partiake,nje plage e rende e me pasoja e shoqerise se sotme shqiptare,duke percjelle mesazhe paqeje mirekuptimi e vellazerore,ne rugen e re te demokratizimit te vendit dhe te vete krahines te Devollit,dhe te transformimeve ekonomike-shoqerore..

Ne te paqyrohen aktivitete e dites ,te punes e te jetes devollite e te devollinjve kudo qe jane e punojne sot ne Bote.
Kjo gazete ,ngre lart traditat e cmuara e te pasura,te historike,shoqerore,kulturore dhe artistike,te treves te pasur te Devollit,duke bere gjurmimin,evidentimin,vlerat dhe vazhdimesine e tyre,nepermjet shkrimeve te saj cilesore nga autore te ndyshem,intelektuale e studjues te degjuar.

Ajo pasqyron dhe portetizon figurat e shquare te devollinjve,trima ,te mencur , mjeshtra bujq e ndertues nga me punetoret ne vend e ne bote,qe jane nderi e krenaria jo vetem e devollinjve por dhe te mbare kombit tone.
Duke lartesuar me materiale burimore e te reja jete dhe vepren te poetit te saj ,Dritero Agolli,te vellezeve ,yjeve te hollivudit Jon e Xhim Belushi, aktores mte re me fame Eliza Dushku,te aktores te teatri kombetar Elida Topciu Janushi,ne ne komedine Pallatin 176 e te tjere me te rinj.,duke e ndjere veten krenare per nje obligim me patriotik qytetear edhe te ardhmen.

Me shume se cdo gazete ,ne te pasqyrohet krijimtaria letrare e krijuesve devollinj te shquar me emrat tashme te njohur, me krijimet me te fundit,si Dritero Agolli,Sotir Andoni, Teodor Laco, Petraq Zoto,Skender Rusi, Lida Lazaj, Thani Naqo,Merita Bajraktari, Luan Xhuli , Agim Isaku, Skendr Demolli, Zydi Morava, Fatoin Pajo,Gezim Medolli, ,Bashkim Gjoza, Hysen Cifligu, Valentina Diko , Endri Fifo, Luan Palla,Arben Morava, Skender Kodra, Andon Andoni e te tjere,e deri me te rinjte si Niko Gjirit,Rami Tarelli,Urim Xheko,Met Fidani,Verore Hoxha,Brunilda Xhemo Hoxha,Bledi Agastra,Shaban Begolli e shume te tjere.
Ne te shkruajne hulumtuesit e gazetartet e mirefillte si Muharem Mulla,Vebi Kanina,Mehemet Braholli,Violeta Donushi,Thanas Gjata,Jani Begolli,Albert Mazelli,e shume te tjere te aposionuar..

Gjthashtu jane te pasqyruara krijimet dhe shkrimet me te fundit ,letrare -publicistike te administartorit te Devolli.net, Luan Kalana,nga SHBA.

Eshte ne nderin jo vtem te devollinjeve por e te mbare vendit,nga koj gazete,si dhe reklamimi i firmave dhe bisneseve te devollinjve e te bilishtareve,tashme te degjuar me prodhimet e tyre, jo vetem ne krahine, por dhe jashte teritorit te vendit.
Midis tyre shquhen kendi i lojnave “GALETI ” i Gentian Xhekes, bisneset e vellezerve Ilir e Artan Cakeri,meremeri ” Sejdo ” i vellezerve Sejdo, “Alumini ” me pronar Demir Nastimi ,Eurosevis te Gerradi Jashikut,..
Parqet e bleteve te Ahmet Hoxhallit, INTERBASST te Mekshit , karburanti Kastrati, Bleta shqiptare , Robaqepsite, Perde kortinja,….e shume e shume te tjera me te degjuara se keto ,qe jane me dhjetra e dhjetra ne qytetin e Bilishtit.

Nje mbeshtetje te fuqishme i japin pronaret e bisnesve duke e quajtur ate ,EORDE si gazeten e tyre,pa haruar dhe mbeshtetjen e perkrahjen e pushtetareve dhe vete bashkise te qytetit te Bilishtit.
Le te shpresojme qe ne hapat e para modeste te saj ajo do te plotesoje ate boshllek shpirtror te shqiptareve dhe neser ajo do te behet nje tribune e fuqishme e zerit te se vertetes dhe e progresit.
Ky emer i ri eshte dhe nje nder dhe per faqen tone, website Devolli.net,duke iu shtuar Devollit edhe epitete te rinj,simbolike e te lashte,nje krenari e historise tone kombetare.

Ftojme jo vetem lexuesit e thjeshte ,por edhe shkrimtare e poete te thone fjalen e tyre,ne kete dallendyshe te kultures pranverore mbare shqiptare.
Urime e pergezime iniciatoreve te gazetes ” Eorde “ ,per t’u bere nje pishtare e medias shqiptare te rilindur e perparimtare.

Mundësoi informacionin

Stafi i Devolli.net…

loading...

Komento!

loading...