Home / POEZI / EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN (4)
loading...
Epitafe te Dirteroit per Devollin
Epitafe te Dirteroit per Devollin

EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN (4)

EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN (4)

(vazhdim, vjersha e 4 )

Ne pervjetorin e Ditelindjes te Driteroit,..13 tetor
Luan Kalana

Cikli me vjersha miqesore

Kudo qe nëShqipëri edhe sot unë dëgjoj goditjen e tokës të devollit më ndjek gjithnjë,më ndjek fërferima e fletve,më ndjek cicërima e zoqve,më ndjekin pikat e shiut që bjenë pik..pik.. në strehë,më ndjek gurgullima e lumit të Devollit, më ndjekin këngët nëpër dasma vallet,më ndjekin të gjitha këto ….” ( marre nga intervista me Dritero Agollin )

4-Per DEVOLLIN te dridheroi,per ate te ligjeroni
Shqipërisë,devollinjve tu kushtohi…

Publiçisteve te talentuar, botuesve te gazetave “Bilishti ” dhe”EORDE” dhe “Devolli”, K.Nake , M.Metolli dhe znj. E. Baruti…

&
Ju që qëndisni ato letrat,
jeni ustallarë, kalemxhinj,
ti i urti,Enver Nakja poloskalli
me zonjën Ervehe në Akademi*
Mirin inxhinjerin e Devollit,
ju kam miqtë e vjetër e të rinj…
&
Dikur në rini në gazetari,
kam bërë padashje e gabime,
partive shumë mos i besoni,
emrin tim mos e lëvdoni,
nuk është në nder të Devollit,.
Shqipërisë,devollinjve t’ju kushtoi.
&
Vargjet si lumi mos i pushoni,
për kombin ,shqipen të drithëroi…
&
Devolliu si inteligjent s’ka të sharë
paçka se ca i thonë kokëtrashë,
ashtu siç ha bukën me torbë,
si plisat e malet i bën fusha,
prandaj gratë s’lodhen së gatuari
e thajnë tepsinë me lakrorin.
&
Devolliu di edhe të këndojë,
devolliçen e ngre tymin në tavan
eshte i çëkes dhe i penës,
eshte trim me yll në ballë…
&
Mbi Ju, bien ato këmbana,
ju do të hani edhe të sharra,
nuk dua tua heqin kafshoren,
për Mua,të çmendurin e tokës,
i tillë paskam qënë, bir i Nënokes..
&
-“Dhe ky plis nga herë ish i fortë,
shkova në Evropë,brodha në Azi ,
(në Boston kuvendova e me Fan Nolë)
por kudo ,nga flokët gjer në thonjtë,
(me opinga,fustanella e qillota)
…mbeta nga mendja devolli…”
&
Devollin, ylli që bën dritë,
ta kini shqipe në zemër,
mos u merni me partitë,
amanetin tim per se gjalli,
për Devollin të përgjëroi !
(vazhdon)

LUAN KALANA,SHBA
ish Mesues i Gjuhe Shqipe
Menkulas Devoll….

loading...

Komento!

loading...