Home / LAJME / PERSONALITETE / Dhimiter D. Danglli ,artisti piktor me talent gjeniu
loading...

Dhimiter D. Danglli ,artisti piktor me talent gjeniu

Dhimiter D. Danglli ,artisti piktor me talent gjeniu…

Nuk e zmadhoj me keto epitete, por mjafton te soditesh vetem disa tabllo te tija ,ne miniature te internetit nga ne artdashesi e thjeshte..poshte ketyre fjaleve modeste e do te bindesh katerciperisht…Ka lindur dhe feminine e kaloi ne Menkulas,Devoll,ne nje familje intelektualesh dhe patriote,.I ati nje piktor ,qe iu privua talenti nga regjimi i kaluar,..Artin e tij e vazhdoi i biri, Dhimitri ,i cili mori rugen e refugjatit per ne Greqi, me torben e piktorit me ca penela te vjetra…Ai sot jeton dhe punon me familjen e tij ne Greqi,por mendjen e frymezimin e ka nga vendilndja,atje ku buron gjaku i tij ,lumi Devoll, ne Shqiperi..
Atje ai krhas punes se rendomte per te nxjere buken e gojes,”vjedhurazi ” jetes vazhdoi pasionin dhe talentin e tij,duke pikturuar ikona e e piktura fetare ne kishat e Greqise,si nje punesuar me meditje se sa nje aritst ne profesion.Naten duke i vjedhur kohen gjumit raskapites,ai ngriti studion e tij ne nje kasolle ku flinte, qe ai e kish imrovizuar vete.

Disa nga punimet e Dhimiter Dangelli

Per me shume per artin e pikturen e tij le te lexojmme fjalen e tij te mencur e filozofike :

“-Pikason e vleresoj, por perendi kam Salvador Daline..e te tjera Ne veprat e mia kam gershetuar pikturen me sklupturen ,mitologjine me modernen……Gjithmone jam munduar qe arti im te pelqehet nga nje kategori e madhe njerezish pavaresisht ku jetojne ata , ne polin e veriut apo te jugut ,kane ngjyre te bardhe apo te zeze….Jam munduar te kem individualitetin tim dhe besoj se kete qellim e kam aritur .
Te gjithe artistet e koheve te ndryshme e te vendeve te ndryshme e kane krijuar artin ne sherbim te shoqerise ……Ashtu si ne bujqesi ka mbisunduar vio mikania,edhe ne art kane mbisunduar ryma te ndryshme te cilat na largojne nga e verteta dhe nga e bukura……Fara jone eshte fare e paster biologjike nga Devolli…..Arti jone eshte i paster dhe origjinal se ashtu e krijoi themeluesi jone i madh poeti yne Dritero Agolli…..Jam krenar qe jam Devolli…..Jam krenar qe jam Menkular,biri i denje i fshatit Menkulas…”…
Flasin vete pikturat e tij….

Le te presim me padurim hapjen kete vit ne Tirane, ekspoziten e pare, ne vendin e tij te dashur ne Shqiperi….

Vizitoni faqen e Dhimiter Dangelli ne Facebook

Përgatiti L.K.

loading...

Komento!

loading...