Home / OPINION / DESHIRA E TE RIUT/Kam dhe une te drejt te shprehem ne nje bote te lire
loading...

DESHIRA E TE RIUT/Kam dhe une te drejt te shprehem ne nje bote te lire

DESHIRA E TE RIUT : ” Kam dhe une te drejt te shprehem ne nje bote te lire ” NGA : RAHIM SPAHI
I huaj ne kte bote plot vizione , perpiqesha te isha pjese e saj . Kerkime , histori , persona te ndryshem , foto , lajme me dilnin perpara sikur deshironin te me benin per vete . Kap mausin e kompjuterit dhe mundohem ti bej te ditur qe po I ndiqja …. Por jo,.. cdo gje kishte celsin e vet , ” dopio klik ” ne ate qe deshiroje te ndiqje .

Paralel me gjithcka te huaj dhe te pakuptimte nga ana ime qe po ndodhte , ndryshe nga kjo jete vizuale , ne ate reale gjerat ishin krejt te permbysura . E veshtire te pelqeje dike e jo me te shprehje dicka . Ndryshova perseri jete , hyra ne ate te internetit …………..waaaaaww po me dukej cdo gje e leht , e bukur , e mbrekullueshme , e lire te shpreheshe dhe te ndieje pa asmje ndrojtje . Cdo gje qe me dilte perpara I jepja ” like ” ,” share ” , ” coment ” (pelqej , shperndaj , koment ) po ndihesha mire ….. . po po ndihesha vertet mire . Arrita deri atje sa nuk po me interesonte me realiteti , spo e jetoja me ate …. E bukur kjo per nje naiv …. Shum e bukur dhe per nje idiot te tille …. E vecante ishte dita kur edhe pse spo perfillja me te jetuarit ne 100% ,,…. Ndalova ne nje pjese te saj dhe …. mora dicka nga e shkuara per ta jetuar ne te ardhmen e deshiruar , ate te internetit . Takimi I ketyre dy boteve te larguara me kilometra nga njera tjetra nga ana ime ose kontakti I tyre ishte nje vajze , sic ndodh ne te shumtat e rasteve ose nje dashuri qe per arsye te ndryshme nuk kisha mundur tia beja te ditur dhe TANI ishte moment I duhur q eta kerkoja ate dhe tia shprehja dashurine aty ….. I lumtur ate dite qe po e cilesoja si diten e zbukurimit te jetes time , me kenaqesine me te madhe I dergova shprehjen e dashuris time . I pafajshem , naiv me mendimin se cdo gje ne kete bote vizuale do te ishte e lehte per tu shprehur dhe per tub ere fakt I kryer , po prisja pergjigjen positive per te hedhur fishekzjarret e fitores ….

Ora .. 20:15 …. .. 22:05 … … dita e dyt … . . cuditerisht asnje pergjigje …po mundohesha te kuptoja cfar po ndodhte , por spo arija te perqendrohesha ….. kur nje zhurme e cuditshme ne sfondin ku kishte mbizoteruar qetsia dhe ankthi u degjua papritur . E hap menjehere ….dhe cfar te shoh , nje injorim total I kerkeses time …po ti dergoja dhe nje mesazh tjeter , kur me erdhi nje ” block ” ( bllokim ) I fuqishem suratit qe me coroditi komplet . Goditja ishte aq e fort saqe me ktheu ne sekonda ne realitetin e veshtiresive . I merzitur , I zhgenjyer po jetoja nga ajo kohe ….Hyja her pas here per te parenese ai bllok muri ishte rrezuar , por joo…. Ndoshta e ndier ne faj ( nuk e kam pyetur ndonjeher ) e kishte hequr bllokun dhe me dergon mesazh , duke me then qe duhet most e kasha shpresa me te se nuk lidhej me dike qe jetonte larg asaj , ( sepse jetonte ne Itali me familjen ) . Por ky mesazh negative , konsistoi qe nuk doli I tille sepse duke pare qe kishim ide te perbashketa e lame te ishim ” thjesht shoke te mire ” . Muajt po ecnin , por ne nuk arrinim asnjeher te haronim njeri tjetrin pa pershendetur dhe pa u treguar ndodhite e jetuara gjate dites . Po na pelqente gjithcka e njeri tjetrit , po deshironim te denim gjithcka per njeri tjetrin , por ne e lame thjesht shoke , kush do e bente hapin e pare ??? ….Normale qe une … ….O goce … …. … e dii??? Ne jemi bere per njeri tjetrin I thashe …..Po e di me tha …. .. I shtangur nga pergjigjia I dergova nje ikone emocionale , dashurie ma ktheu te njejten gje …. Te dua ia prita ….. .Po dhe une te dua me tha … Ti je e imja I thashe …. ..po dhe ti je I imi me tha . Zemer ..-” Fuck distance – ia priti , le ta jetojme kete dashuri “. Te dashuruar me njeri tjetrin ….biseda te stergjatuara deri ne oret e von ate nates ,me telefonata deri ne oret e para te mengjesit . Po behej gjithcka e bukur , rezistente , kataliztor I jetes po ishte per ne ajo dashuri , ku cdo pengese e saj na dukej e kalueshme .

Pas nje viti bisedime te shumta e te sterzgjatura erdhi moment I takimit tone te pare . E pash , me pa , me dukej e panjohur , shkatrrim ndjenjash po jetoja , u afruam dhe pash syt e saj …..Zemer je ti …ja prita .Nje perqafim I gjat plot te dridhura ekzistoi ate moment . E jetuam ne maksimum ate dite . Gjithcka vazhdonte te ishte e lehte e bukur , nje realitet I pater ku cdo detaj I saj na dukej kristal ne nje mbreteri diamantesh . Po e shijonim ate jet , por erdhi moment qe do largoheshim nga njeri tjetri … .. . .U merzitem , po kthehej cdo gje permbys , lot dhe dhimbje . Udhetoi dhe arriti ne shtepine e saj , e merzitur ne maksimum po e shante jeten , ngushellimi I saj ishin vetem fjalet e mia qe shkonin ne imbox-in e saj e saj si jje bresheri per ta qetesuar . Kalonin ditet dhe te merzitur me faktin qe ishim larg njeri tjetrit . Me vjen nje mesazh ….Zemer te dua shum , por smundem ta jetoj dot kte dashuri te tille ….Jam e lumtur dhe krenare qe njoha nje person kaq te vecante ….Duke u perpjekur per ta kuptuar , vazhdimesi mesazhesh ishin ato qe po trajtonin ate moment .

Mbaroi …..Muaj … ku imbox-I ne fb ishte bosh ….i vdekur . Nje lajm per nje ngjarje te vecante ne jeten e saj me gezoi pa mase duke me shtyre ti dergoja mesazh dh eta uroja …..edhe pse nuk e prisja ma ktheu mesazhin duke me thene …..Faleminderit qe ma dhjetefishove kete ndjenje …, je I vetmi qe une dua pasoi e vizatuar ne nje flete te derguar fotografi . Gjithcka mori rrjedhen e duhur .. dy zemra te ndara u bashkuan , dy shpirtra te fundosur u cuan , dy jet te rrenuara u rizgjuan .
Ndonjeher duhet ta lesh jeten te rrjedhe ne perroin qe ajo ka zgjedhur , mos u bej merak ne nje cep te tij do te jesh ti duke pritur dhe qe po ajo rrjedhe e jetes do te te lere ty ate qe deshiron duke te dhene mundesine qe kesaj here te jesh I pergatitur e te vesh ne zbatim ate qe te le ajo ashtu si duhet . E bukur si slogan I te rinjeve te sotem besoj : ” Kam dhe une te drejte te shprehem ne nje bote te lire ” . Jetoni momentet e bukura cuna dhe goca sepse ” ne jete ka vetem pika lumturie dhe lumenj dhimbjesh ” .

PUNOI : RAHIM SPAHI

loading...

Komento!

loading...