Home / OPINION / DEKLARATE PER SHTYP
loading...

DEKLARATE PER SHTYP

DEKLARATE PER SHTYP

Qendrime e Sulme barbare kunder Sule Harrit e trashegimtareve te tij.
Per dijeni: 1. Z. Bujar Nishanit Kryetar I shtetit
2. Z. Edi Rama Kryeminister I Shqiperise
3. Z. Ilir Meta Kryetar I kuvendit
4. Ambasades Amerikane
5. Ambasades Angleze
6. Ambasades Gjermane
7. Ambasades Franceze
8.Ambasades Austriake
9. Ambasades Italiane
10. Ambasades Turke

Tashme te gjithe e dine se kush eshte Sulejman Harri, I shkolluar ne Austri ne vitet 1917-1923. Figure e shquar e arsimit shqiptar, antifashist e anti komunist, pra kundershtare I dy diktaturave. Me 1947 denohet me burgim te perjetshem, akuza: Krime kunder shtetit, krimi I vetem ishte se shkolloi per 25 vjet mesues ne Normalen e Elbasanit e kontribute ne qarqe te ndryshme te vendit.
Beri gati 10 vjet burg Burreli.
Eshte nje nga 65 intelektualet e perfshire nga rezoluta e Keshillit te Evropes, te dates 5 tetor 1956.rezolute , e cila I kerkoi shtetit shqiptar lirimin e menjehershem, se jane denuar ne menyre te padrejte dhe kane te drejten e rigjykimit nga gjykata te pavarura. Rezolute, e cila nuk eshte marre parasysh nga regjimi I asaj kohe. Mendoj se rezoluta duhet te kete fuqi ligjore edhe ne kohen e sotme, per kete kategori intelektualesh, e jo te trajtohen si te denuar ordinere, sic jane trajtuar deri me sot. Sules I eshte konfiskuar pasuria e luajtshme dhe e paluajtshme. Gruaja dhe 5 djemte e Sule Harrit ju nenshtruan nje lufte te pashembullt te klasave, me pasoja te renda ne shendetin e tyre. Ne vitin 1967 nen kujdesin e ish nxenesit te normales K. Lazri I dhane nje pension minimal prej 350 lekesh. Sula kishte kontribuar flori per pensionin e tij. Eshte rast unikal ne Shqiperi qe nuk ka marre pension.

Njeri me karakter te pathyeshem, nuk iu nenshtrua “ofertave korruptive” te regjimit te kaluar.
Nuk dua te zgjatem, Sula dhe familja e tij kane dhene shume per kete vend e per kete popull, cfare prisnim dhe cfare na kane dhene ne Elbasan. Nuk na kane dhene asnje lek nga pasuria e luajtshme e konfiskuar, kur disa te tjere kane marre miliona.
Sorollatemi prej me shume se dy dekada neper gjyqe per te rifituar legjitimitetin e prones se paluajtshme.
Kemi marre deri tani I kest prej 7.000 dollaresh ne shtate vjet, kur sipas premtimit duhet te merrnim kestin e tete e te fundit.
Ne, femijeve te Sule Harrit, nuk na u dha e drejta e shkollimit te larte dhe sot me nga 40 vjet kontribute ne punera te veshtira, marrim pension qesharak 100 euro ne muaj.
Nuk mjaftojne keto, vijne e na presin dritat, megjithese qe nga qershor 2013 e ne vazhdim paguaj rregullisht, vine ca adoleshente te udhehequr nga nje “dhelper e vjeter” , vershojne dhe nje skuader policesh, sikur te kishte ndodhur ndonje krim.
I them perfaqesuesit te O.SH.E.E:- Une kam lidhur kontrate dhe po paguaj rregullisht.

-Epo, kontraten e ke lidhur me PD, ne jemi te PS.
Kulmi I cinizmit!

Dua te theksoj: Kam 45 vjet qe jetoj ne ate shtepi prej qerpici te bere me thoje, me material jashte standartit.
Ne kohen e komunizmit shteti me merrte 1/40 e rroges, sot shteti me merr 35-40% te pensionit, pse nuk na merrni dhe shpirtin?

Ne zonen ku jam une nuk eshte bere asnje investim. Jam shtepia e fundit ne linje. Tensioni prej dekadash varion nga 150-180 Volt. Ne njesine e kohes nje konsumator me tension 220 Volt qe te punoje I duhen 1-2 ore , tek ne duhen 3-4 ore. A nuk eshte vjedhje kjo? Kjo gjendje prej 40 vitesh.
Shteti ka per te na dhene qindra milione, na I jepni qe t`ju japim qindarkat.
Se fundmi, I kerkoj :1. Ambasades Amerikane
2. Ambasades Angleze
3. Ambasades Austriake
Te na konfirmoje se a ka qene babai im Sulejman Harri agjent I shteteve tuaja, akuza keto qe shoqerojne dosjen dhe procesin gjyqsor te Sule Harrit.
Nje thirrje te fundit Kryeministrit Z. Edi Rama, rehabilitimi fillon me ne qe vuajme qe nga viti 1944 e jo me ata te vitit 1973.
Meqe jam qe nga fillimi, anetar i shoqates kombetare, te drejtuar nga Kurt Kola. Kemi lidhur nje kontrate. Qendrojini besnik. Pabesia eshte tradheti.

12 Dhjetor 2014 Flamur Harri

loading...

Komento!

loading...