Kryefaqe / DEVOLLI (faqe 3)

DEVOLLI

Lajme|Histori|Kinematografi|Fotografi|Arkitektura|Kulture|Letersi|Tradite|Etj..

Reportazh nga Devolli (Sokol Shameti)

Udherrefyes-i-reportazhit-shqiptar-1912-2011-i-Sokol-Shameti

Reportazh nga Devolli (Sokol Shameti) Duke shoqëruar H.T. Episkopin Evlogji nëpër katundet e Devollit “Duam ndihmën e Shtypit Kombëtar” – më tha H. T. Epishkopi Evlogji, kurmë Ftoj t’a shoqëronja në vizitën që do t’i bënte qarkut të Devollit. Në këtë ...

Shiko më shumë »

Thesaret shpirtrore te Devollit

luan-kalana-orizont

Thesaret shpirterore te Devollit.. Poemth “Dhe ky plis nga herë ish i fortë, shkoi ne Evropë ,brodhi ne Azi, por kudo nga flokët, gjer në thonjtë, mbeti Devolli,,,” Dritero Agolli Do të këndoj vëllezër më dogji malli,do këndoj shqip vençe ...

Shiko më shumë »

Qyteza dhe Banoret e saj

qyteza

Qyteza dhe Banoret e saj Vend lindja e stergjyshit tem dhe deri tek une eshte fshati Qyteze i Devollit (Shqiperi). Qyteza nje fshat i vogel malor eshte ndertuar ne luginen e njeres nga deget qe formojne lumin devoll. Fshati i ...

Shiko më shumë »

Devolli i Driteroit, nje zbulim i ri turistik ne Shqiperi

bilishti

Devolli i Driteroit,nje zbulim i ri turistik ne Shqiperi,… Dhe ky plis ngahere ish i forte, shkoi ne Evrope,brodhi ne Azi, por kudo ,nga floket gjer ne thonjte, Mbeti Devolli….. Dritero Agolli Vendlindjes tone, Devollit te shtrenjte e te begate,njerezve ...

Shiko më shumë »

Dialekti i Rrethit të Devollit

info-devolli

Dialekti i Rrethit te Devollit Në këtë artikull jemi munduar sado pak të sjedhim disa fjalë nga dialekti i rrethit të devollit që përdoren akoma dhe sot në ditet tona. Kumpira -Patate Setre-Xhaketë Latoshkë-Sopatë ose Kacore Lepitkë-Pandofël Ose Shapkë Karavankë-Tepsi ...

Shiko më shumë »

E vërteta e pikturave shkëmbore në Ballkan

pikturat-tren

E vërteta e pikturave shkëmbore në Ballkan Piktura e Trenit veçohet nga të gjashtë pikturat e tjera, sepse është një kompozim, një skenë e plotë gjuetie me figura reale, kalorësit me qentë, që ndjekim drerin. Si e tillë ajo përfaqëson ...

Shiko më shumë »

Yzengjitë e Profesorit Myzafer Korkuti

shpella-e-trenit

Yzengjitë e Profesorit Myzafer Korkuti Një artikull i Auron Tares në suplementin Milosao të Gazetës Shqiptare që mëton të zbulojë prapaskenat prapa interpretimit të pikturës shkëmbore të shpellës së Trenit (Devoll), ndihmon edhe për të kuptuar mënyrën si ka funksionuar ...

Shiko më shumë »

Historia e fotografisë që vrau katër burra në Arrzë të Devollit

Fotografia-e-ngjarjes-qe-vrau-4-burra

Historia e fotografisë që vrau katër burra në Arrzë të Devollit Fotografia që vrau katër burra ishte shkrepur nga një spiun i grekut. Ai bridhte zonës së Devollit me aparat fotografik në krah që nxirrte bukën e gojës. Profesion i ...

Shiko më shumë »

Devolli – Lumi i Djallit apo Lumi i Zotit?

Këtu mburon Lumi Devoll

Devolli – Lumi i Djallit apo Lumi i Zotit? Vështrim kritik rreth një studim mbi etimologjinë e fjalës “Devoll”Nga Vepror Hasani Kohë më parë, dy pedagogë të Universitetit “Fan S. Noli” të Korçës, dr. Dhimitër Bello dhe prof. as., Robert ...

Shiko më shumë »

Tresteniku,Shqiperi,,,bijte mencur te tij

shkolla-e-trestenikut

Portrete njeres te thjeshte TRESTENIKU ,Shqiperi ,,,bijte e mencur  te tij….. Sa hyn ne Devoll, dhe le pas qytetin e bukur te Bilishtit, syte pa dashur te shkojne ne horizont,pasi mbulojne si nje qilim te arte fushen e saj e ...

Shiko më shumë »