Home / BOTIME

BOTIME

Botime të ndryshme nga shkrimtare dhe krijues të ndryshëm nga Rrethi i Devollit dhe jo vetëm.

SEKRETET E NENES “Sytë e somnambulës”

SEKRETET E NENES “Sytë e somnambulës” Sekret apo plagë në zemër te Nënës. Vajza po rritej,me gjithe te mirat,si nuse e stolisur. Po ja pa pritur ndodh… Vajza ngrihej natën ne gjumë ecte neper shtepi sikur te ishte zgjuar,pastaj binte ...

Read More »

TRE PALË ÇELËSA MBI TAVOLINË

Kadri Kadiu

TRE PALË ÇELËSA MBI TAVOLINË (Një ngjarje e vërtetë, e lexueshme vetëm nga të ngeshmit) Ishte muaji korrik i vitit 1985. Në Kooperativën e Bërzhitës së Tiranës, ku unë isha Kryetar, ishim në kulmin e fushatës së korrje-shirjeve. Kishim tri ...

Read More »

Abdurrahman Roza Haxhiu emblema e fushës së blertë shqiptare

Abdurrahman Roza Haxhiu emblema e fushës së blertë shqiptare 52 vite më parë më 19 maj 1964 u shua në një moshë fare të re ylli i futbollit shqiptarë Abdurrahman Roza Haxhiu.Një ëndërr që nisi që fëmijë në fushën e ...

Read More »

TEK SHTËPIA E FRANIT, NË DY KOHË

Kadri Kadi

TEK SHTËPIA E FRANIT, NË DY KOHË Fran Shtjefnin nga Lezha e kam ndër shokët e mi më të mirë. Kemi qenë shokë klase e shokë dhome për pesë vjet me radhë kur ishim studentë në Fakultetin e Ekonomisë Agrare ...

Read More »

Ç’NA BËRE O KOSTA, NA LËNDOVE NË KUJTIME !

Kadri Kadiu

Ç’NA BËRE O KOSTA, NA LËNDOVE NË KUJTIME ! Para ca ditësh shkrimtari dhe publiçisti i shquar i Devollit, Kosta Nake, publikoi në Face Book një shkrim të titulluar ” Kacidhet e Fundit”, ku kujtonte peripecitë e udhëtimeve Poloskë-Librazhd e ...

Read More »

Hijezeza

Hijezezea illustrim nga Gazmend Freitag

Hijezeza Mëngjeset e fillimmarsit ishin të errët si asnjëherë. Shiu i dendur ishte bërë i përditshëm, mbi parmakët e dritareve me lojën bllumqe e monotone. As kjo nuk kishte penguar korbat të shtrijnë kthetrat e tyre thellë deri në rrugicat ...

Read More »

Konceptimi dhe mishërimi artistik i gjëegjëzave

Gjegjeza

Konceptimi dhe mishërimi artistik i gjëegjëzave Libra me gjëegjëza për fëmijë nga Agim Bajrami, Kosta Raka, Arben Shaholli, Shkëlzen Zalli dhe Pëllumb Agolli Përcaktim: Gjëegjëzat janë një gjini e veçantë letraro-artistike, tepër tërheqëse për shkak të trajtës dialoguese, vlerave njohëse, ...

Read More »

KUR VDIQA UNË

Kadri Kadiu

KUR VDIQA UNË Mos i ndodhtë njeriu kjo që më ndodhi mua! Isha shëndoshë e mirë, pa lënguar fare; rashë mirë e bukur në darkë për të fjetur dhe u gdhiva në mëngjes i vdekur. Më mundovi ca gjumi e ...

Read More »

I MIRI, I URTI, SHOKU IM GAZMEND MALO

Kadri Kadiu

I MIRI, I URTI, SHOKU IM GAZMEND MALO Para ca ditësh më merr në telefon shkrimtari Shyqyri Fejzo e më thotë: ” O Kadri; po na shkruaj ndonjë gjë se ato shkrimet ti i ke të gjalla, me ngjarje e ...

Read More »

KUSURE E QYFYRE NGA FSHATI

Kadri Kadiu

KUSURE E QYFYRE NGA FSHATI Shpesh e qortoj veten se nuk kam mbajtur ditar. Gjatë jetës kemi përjetuar situata nga më të ndryshmet, të gëzueshme por edhe të trishtueshme; kemi kaluar halle e kemi hequr kusure, kemi dëgjuar xhevahire e ...

Read More »
loading...