Home / LAJME / PERSONALITETE / Avni Hoxha nga fshati Kurilë Devoll
loading...

Avni Hoxha nga fshati Kurilë Devoll

Avni Hoxha nga fshati Kurilë.

Me fyellin e tij ka marë pjesë në sa e sa festivale mbrënda e jashtë atdheut, dhe është fitues i disa çmimeve. Ai është dekurur me urdhrin Naim Frasheri të klasit të parë.

Nder shumem e shume muzikante devollinj te talentuar do te shkruaj per njerin ,me instrumentin e tij te ralle e shume te njohur ne Shqiperi ne skena e ne koncerte ,ne festivale lokole e kombetare,folkolrike e popullore,fitues i sa e sa cmimmeve e i diplomave ,innstrumentistin virtuoz te fyellit baritor ,…

Avni Hoxha, nga fshati Kurile,nje fshat i degjuar ne jugelindje te Devollit ,kufi me Greqine, per bijte e saj intelektuale e per nxenesit e studetet e saj te shkelqyer ne per shkollat. I ati qe ne vogli i dha profesionin e bariut dhensh,e fyellin e tij te ralle qe Avniu e mbante jo vetm si kujtim,por si nje amanet per t’u bere nje talent e nje artist i madh,Babai tre femijve vazhdonte e ai shkollen e mbremjes pa shkeputje nga puna,djemte ne te dites,Gjergji e Mehmeti,nxenes te shkelqyer,por edhei ati s’rinte mbrapa,deisa mbaroi edhe te mesmen pa shkeputje nga puna. Ai i binte fisarmonikes e kishim pjesetar te kolektivit neper aktivitetet e konkurimet qe benin me shkollen,kur isha atehere ne Trestenik. Por dikush ne mbarim te provimit te fundit te lirimit ,i tha Avniut po fyellit qe kur s’i ke rene?Ai u pergjigj me thjeshtesi,-Para s’e te vija ketu.Ai e kishte fyellin me vete ne torbe ,varur ne samar te peles, qe kish lidhur ne nje plep ne oborrin e shkolles. C’te degjoje i ra ,nje pjese baritore qe na emocinoje te gjitheve .Qe ate dite une u befasova, qe ai ishte me tere ment ,nje artist i madh,pervc se nje student i dalluar e nje prind edukator te aposionuar.Nuk do ta shkeput zanafillen e mendimit ….ne kali qe e kishte lidhur ne obor te shkolles.

.Pasi e mblodhi jonxhen qe ia kish hedhur peles me kujdes i hipi asaj e e ngau me te katra ,por me revan i kishte mesuar,dukej qe i jihte mire edhe kuajt se ata ne ciflikun e Kuriles,kuajt i leshonin azat neper luadhet e vidheve,… .Ishte nje mjeshter i te mesuarit te kuajve te kalerimit me revan,nje lloj vrapimii kuajve,se mes kujve ishte ritur ne ciflikun e tij.Nxitoi per ne mal,ne Malin e Moraves,… Ishte edhe nje mjeshter i prerjes se druve,por dhe nje teknik pyjesh jo me shkolle por me praktike qe nuk i dilte dot njeri perpara.Shumica Avniun e njohin per instrumetist te fyellit,por ai eshte edhe nje druvar i zoti e rekordmen,,priste dru nga tre kater norma ne dite,e si i priste ,i krasitet si nje mjeshteri ralle per te leshuar prap filiz,si ajo nena qe lind e rit femijet e saj.Mjeshtri druvar.dhe punetor i madh devolli, i paharuari Zenel..Mulluxhiu,nga Vishocica u shpreh nje here si me shaka por tha nje te vetete te madhe: – Po t’ja mbledhesh drute qe ka prere Avniu e t’i stivosh.t’i besh mur,behet nje kala e madhe qe i kallon e Murit Kinez,…me se e veretete….Ndersa specialisti pyjeve Gezim Koroli,nga Vranishti thoshte, ; -Ju mund ta permendni Avniun si instrumetist virtuoz,ndersa ne do ta veconin si nje specilist popullor te ruajtjes e te shtimit te pyjeve ne Devoll.,pa shkolle, por inteligjentpor edhe i aposionuar i pyjeve. Po pergatiteshim per feativalin e zones , folklorikun, dhe e morem Avniun me grupin e vishocices per te konkuruar me fyellin.Bashe me Skender Rusine nxorem ne skene me nje gune bariu,me qeleshe te bardhe e me nje krabe te mbeshtetur ne te.pra me kostumin tipik kombetar te bariut Ai i mahniti spektatoret e devollit por me shume ata te jurise qe u pataksen ne vend.Avniu mori diplomen e festivalit ,por vec asaj,,Vjen Pellumb Agollie me uron per fitoren e flamurit nga grupi yne,pasi Pellumbi aso kohe ishte drejtori i shkolles tete vjecare e i asaj te mesme bujqesore, pa shkeputje nga puna ,drejtori me stazh me te vjeter ne Vishocice .Pa vjen edhe Rema,Muharem Mekulazi,ishte mesues ne Polocke, nga nje ane ishte i deshperuar qe nuk fitoi grupi i tij me Zalo Polosken nje kengetear iso i devollit me ate ze kumbues,nga ana tjeter e na uron me koken ulur sic e ka zakon,per flamurin por me shume per Avniun duke thene fjale te medhaja si mesues qe ishte:-Avniu shfaqi talentin e tij ,si nje virtuoz ne renien e fyellit.Pellumbi na tha ,-qe iku zogu nga nga dora,fluturoi,He,he e mori Korca Nga nje ane ishte nder per ne ,ndersa per ate atje nisi rruga e gjate e karieres se artistit.

Erdhi nje here per te kerkuar Avniun,vete mjeshtri e dirigjentii ansamblit te Korces,i aposinuari Pavllo Sholla,i duhej per nje koncert.S’lane vend pa e kerkuar,se atehere,s’kishte celulare sic ka sot.Hidhet dikush nga kolektivi,i shkolles kur isha ne Vishocice e i thote profesorit,Pavllos.-Po kaq s’gjeni dot nje qe t’i bjere fyellit,vetem ne fshatin tone ka me dhjetra?? ..ishin djemte e Xhefkes se Ganiut qe i kisha komshinj,,qe i binin fyellit si mjeshtra si Myftereni,Eqeremi,Petrit,qe i qanin ata kavallet si ariste te vetete e pastaj mesuan gernetat e saksofonet. ….Dirigjenti e pa, por pa e ofenduar e na u drejtua nga ne: – Avniu me fyellin e tij eshte i pazevendesueshem,nje virtuoz i ralle ne Shqiperi E ne Ballkan.Lulushin mund ta zevendesoj me klariniste te tjere qe i afrohen megjithese ai eshte i ralle,e ju e njihni shume mire, porAvniun ,jo,jo, jo.. Ece e fole me tej ,eshte nje fraze e perdorshme por popullore. Avniu veteshprehet e eshte mirenjoheste qenit artist ia dedikon, duke thene :- ,Qe u bera artist me orkestren popullore te ansamblit te Devollit,me instrumentistet e tij me maestron,keshtu i therret muzikantit,dirigjentitte orkestres te devollit,Andrea Ballit,per te cilin ai ka debulese te vecante e shume respekt.Ai vazhdon flet gjate per te duke treguar rrugen per te cilen pershkoi kariera e tij.Gjithashtu edhe ne do te shkepusin disa fjale qe Andrea kujton me respekt : – Avniun si njeri eshte per se mbari,,si muzikant si artist i kompletuar.

-Nuk ishte e lehte per te,[Avniun] te vish jo nga shkolla sic vijne te tjeret,por nga nje bujk e blegtor, nge nje druvar,pra nga nje artist i talentuar folklorist,nje instrumentist popullor me ekzakt e te behesh ne nje artist profesionist,nje instumentist brilant sic eshte ai ne renin e fyellit,qe do ta krahasoja me nje flautisi te rralle,pra fal talentit te tij,inteligjences se vet,e kembenguljen e vullneteshme te tij,ai punonte me partitura si te gjithe me nota muzikore qe ja kalonte e atyre me shkolle.,-vazhdon Andrea… Po keshtu mud te perserisim edhe fjalet e Tanit te Mirasit nje muzikant,nje orkestrant, nje dirigjent e kopozitor i ri e modern pasi edhe ai ka punuar me Avniun.Shpesh here me nipin e tij ,fisarmonicistin e pa lodhur e te talentuar Ali Qemalin,diskutonin per Avniun.Ai jo vetem qe krenohej se e kishte te tijin ,xhaxha,por s’harronte te thosh qe ai i kish dhene mesimet e para ne fisarmonike me nota ,me akorde, e me pas Aliqemali mesoi audidakte ia kaloi atij ndersa per fyellin s’ja ha qeni shkopin,thote ai ,- s’ka burre t’i dale para. Po citoj edhe fjalet e artisti ,kegetarit popullor te Vranishtit, e te Devollit ,pjesmarres ne festivalet e Gjirokstres e ne Ansamblin e Devollit,te paharuarin mjeshtrin e kengeve iso te devollit,Ali Kondi .

Shpesh here ai kishte zakon te bente komplimente ….Kur punoja ne Proger e ne Vranisht,organizuzm koncerte te medhenje e artistik me rastin e jubileve te pervjetoreve te hapjes se shkollave shqipe ne keto fshatra. Ai me drjetohej:-Ju te vishocices jeni intelektuale,por kini edhe shpirt muzikanti,vec talenteve qe kini,duke me permendur edhe Avniun,pavarsisht qe ai eshte nga Kurila ,ju ju perfqaeson,Avniu, eshte bilbilqyzari jo vetem i Devollit por i tere Shqiperise.Nuk e kini pare ju sa interes kishin te huajt kur degjonin fyellin e Avniut ,ata mbeteshin goje hapur, e te tjera. Do te permend edhe fjalet e artistes korcare e te Shqiperise,mbretereshen e e kenges popullore Eli Fara. Ishim ne nje dasme shqipetare ne Waterbury te Connektikutis,ne Amerike dhe ishin te ftuar si kengetare ,Eli me te ndjeren Anita Bitrin.Ne nje pauze gjejme momentei e bisedoj me te kujtoj nje koncert me ansablin e Vishocices me rastin e perurimit te ujesjellesit te ri,qe ishte e ftuar edhe Eli Fara,nen udheheqjen e regjzorit ,artisti te populit ,Dhimiter Orgoncka,se ai vinte shpesh ne Vishocice drejtonte teatrin amator te fshatit qe ishte shume i degjuar.Pasi kujtojme Skender Rusin, skenaristin e shume konserteteve,ajo kujton me respeket kengetaren popullore te talentuar,e me pas me flet per Avniun[se Avniun gjithnje e bejne si nga Vishocica]_ Aty njoha per here te pare Avniun,qe me pas me shoqerioi me ate fyellin e tij si me flaute, gjithe koncertet e mija me kenget popullore. Per here te pare u befasova nga zeri i fyellit tij i vecante e melodiz,qe ai shtonte bukurine kengeve te mija bashke me orkestrantet e tjere ashtu si sherbeti bakllavase. E di [you knoë]e perzien Eli shqiipen me anglishten,- Ai dilte dy hapa para orkestres,e me shoqeronte mua,kur kendoja e zerat bashkoheshi beheshin nje e tingelloninsi s’ka me mire.Ai ishte njeri i thjeshte,burre i mencur e artist i madh,ai na fliste gjithnje sikur te ishte prinderi tone,por biseda u nderpre se i erdhi radha per te kenduar. Mund te permend edhe nje histori te vogel qe do te shtoje , Endri Fifo,kengetari popullor i devollit per nga te rinjte.per Avniun.-”Ktheheshim nga nje turne jashte vendit, e mua m’u shkrep t’ja mirrja nje here shtruar nje popullore me iso nga ato tonat,e i thashe Avniut qe te ma mbante.Ai m’u afrua dhe e ngritem peshe autobusin se disa i kishte zene gjumi.Avniu nxori fyellin e ma mbantnte here me fyell,e here me fjale se kendonte shume bukur,apo s’ishte e nje valltar profesionist,sidomos kur kercente devollicen koka i zinte ne tavan,e kishim fjalen ne kenga..

Qe ate moment maestrua tone,Andrea ate kenge e shtoi e beri pjese te repororit te kengeve tona ne anssmblin Devollit. Avniu i kishte shoket e rralle si njri por dhe si nje artist i madh popullor. E per Avni Hoxhen duan te tregojne te flasin te gjthe shoke e miq,kolege muzikante pa le te na tregoje ai per kujtimet e mbresat e tij nga jeta e nga puna si artist,si prind e si shok i beses,qe do te duheshin libra te tera per t’i botuar.. Ne mbyllje te ketij portreti simbolik e modest,per Avni Hoxhen njerin nga artistet,mjeshtrat e muzikes te Devollit,do te permend e dicka shoqerore.Kur isha heren e fundit ne Shqiperi,po pinin nga nje kafe me shokun tim te vjeter Bashkim Gjozen,poetin popullor e simbolik te Devollit, nxenesit te te madhit Dritero Agollit,nje nga heronjte e ujesjellsave te ujit te pijshe ne Bilisht e neper fshatrat e devollit,qe pak e njohin,por s’duhet ta harrojme ta kujtojme kur te pmie uje neper shtepiat tonat,kete uje na i ka sjelle Bashkimi duke remuar neper toke deri sa ka gjetur damaret e ujit e te tjera se u zgjata ,por e meriton…. ….. dhe thirem dhe Avniun te pinte nje kafe per kenaqesine tone.E ai si gjithmone ia keputi nje barsolete te fort e iku duke u pershendoshur me mua,qe kish vite pa u pare.Por .c’ndodhi ..na e la te qeshuren ne tavoline aq sa te gjithe kthyen kokat nga ne per te pare sec ndodhi,pa pushonte Bashkimi se qeshuri.Pasi u qetesua disi tha me lot ne sy belbezoi : –

Na i kepute oshkuret se qeshuri o Avni Hoxha , mos vdeksh kurre!!

Luan Kalana
07-10-2011

loading...

Komento!

loading...