Home / REPORTAZH / Artistet e talentuar amatore,bujq e intelektar te shquar te devollit
loading...

Artistet e talentuar amatore,bujq e intelektar te shquar te devollit

Artistet e talentuar amatore,bujq e intelektar te shquar te devollit

Duke lexuar shkrimet per Artiste e mirenjohur te Teatrit Kombetarm ,Elida Topciu Janushi,s’ka sesi mos shkruajme edhe dy fjale per ata dhjetra e dhjetra,bij e bija te Vishocices,ne disa breza,qe jane shquar me talentin e tyre ne Teatrin famoz Amator te Vishocices andej nga ku hedhur hapat e para artistja dhe per grupet amatore te fshatrave te Babanit,Vranishtit,Progerit ,Bitinckes,Hocishtit,Menkulasit e te Sulit , e ste tjere .

Ata me rolet virtuoze e kane lene gjurme te pashlyera ne traditat kulturore,pavaresisht se ne jete kane nderuar rolet por ata mbeten te paharuar me figurat qe kane interpretuar. Shpirti artist i vishocarit ka spikatur dukshem ne te gjitha fushat e jetes, si mjeshtra te medhenj e artiste bujq,si bujkesha burnesha dhe artiste mjeshtre te gatimit, por edhe ne ate te muzikes,te artit,te letersise,dhe te teatrit,si dhunti e talentit te tyre. Teatri amator i Vishocices,nje trashegimi e pasur kulturore e inteligjences, artistike,dhe artdashes te banoreve te vet,por dhe nje dhunti e talentit te tyre. Duke lexuar me kujdes ne faqen Vishocica Jone” ,rezymene “Vishocica nje yll qe s’do shuhet kure ” na lindi deshira te plotesojme edhe dicka duke shkruar nga brezi yne,,si ish pjesetar te grupit, per teatrin amator te Vishocices,deshmi e pasur kulturore e qyteterimit te bijevete saj,qe me grupin amator ,ne disa breza,ai arriti kulmin e pjekurise profesioniste ne vitet ’60-’90,me dramat ,premierat e tij. Si nje nder me te degjuarit ne rrethin e Korces por e me tej,ne Pogradec,Maliq,Erseke, Leskovik me shfaqjet e tij te sukseshme.

Ku spikaste inteligjenca e kultura e larte qytetare i bijeve e bijave te saj te talentuar.Ky grup virtuoz,ne breza, ka konkuruar denjesisht me shfaqjet brilante te tij,ne Korce duke marre cmimet e para, me ndermarjet e qytetit,si dhe ne zone me grupet amatore te fshatrave, tashme te njohura,si ajo e Babanit,Sulit,Progerit,Bitinckes,Vranishtit,Hocishtit e te tj. Ne plejadat e aktoreve amatore shquhet aktorja Elida Topciu Janushi,e cila me vone u be ,protoganisja e aktoreve te degjuara te Teatrit Kombetar ,ish Studentja e perferuar e aritistit te popullit Naim Frasheri i cili zbuloi talentin e saj,,me rolet e saj ne teater e ne filmat artistike,Marjeta [e sukseshme]ne komedine “Palati 176″ me Roland Trebicken.

Regjizori amator njekohesisht dhe piktori i saj i talentuar, mesuesi i fshatit, Skender Subashi, i pergatitjes se dekoreve si nje piktor profesioniste e me pervoje Trifon Bejleri ,regjizori amator i aposionuar dhe aktori i talentuar me nje stazh me te gjate ne shume premiera,,ideatori e iniciatori per venien ne skene i dramave me me vlere te autoreve dramaturge te letersise shqipe. Regjizoret, te rinjte intelektuale te fshatit,Bashkim Subashin,regjizori tajnuar i dramave te sukseshme si dhe aktor ne disa filma si figurant.Drejtuesit e talentuar, Ylber Lame ,me vone si nje nga kompozitoret me te degjuar te kengeve per femije ne vend e drejtuesit e tjere si Mitat Hysi,Agim Topciu,Irfan Zeka,Ajdin Goce,Esat Subashi dhe aktor i talentuar,,e te tj. Merite e kontribut te vecante per tu bere famos ky teater, kane regjizoret artiste te Teatri te Korces,Dhimitraq Orgocka,Pandi Raidhi,Thimi Filipi,Vani Trako e te tjere,qe kane vene ne skene premiaerat me te sukseshme si :”Lulja e kujtimit”,”Katermbedhjete vjec dhender”,”Baca e gjetajve”, “Familja e Peshkatarit”,”Kater nga armata”,”Njerz te brezit tone”, e shume e shume te tjerae deri me e fundit “Oshetima e pyllit “te K. Jakoves.

Nder aktoret me te vjeter e te rinj qe jane te shumte dhe e kam te veshtire qe t’i radhit emrat ,nuk mund te bej dot nje historik,i cili mendoj se eshte i domosdoshem,duke kontribuar te gjithe, ,do te permend vetem disa si plejada e vjeter midis tyre, Qemal Bejlerin, Safet Topciu, Daljan Hysi,Xhevdet Beshin ,Hajri Rusin,Qamil Bejlerin, Remzi Vocin, Isa Muka,,e brezi tjeter me famos,me Bardhyl Bejlerin,Rami Rusin,Bardhi Bejlerin, Luan Rusin, Kasem Hysin,Reshat Rusin, Kasem Shpuzen,Muharem Bejlerin,Gezim Gocen e te tjere e me te rinjte e sukshem si ,Arben Bejleri,Agim Gocen, ,Ylli Bejleri,Ajdin Goce,Artur Subashi,Maksi Mejleri,Petrit Subashin, Bajram Topciu,Ndricim Topciu,Bedri Bejlerin,Agim Rusin,Perparim Subashin,Agim I. Topciun,Shpetim Pashollin,Arben Goce , Bedri Bejlerin,Tefik Berberin,Gezim Lamen,Guri Rusi,Pellumb Mulluxhiu e te tjere qe do te sjellin kujtimet e tyre e do te radhiten ne keto gjenerata, si bijte me me talent te tij.

Dy fjale dua te thesoj,edhe per amatorin e ri e te aposionuar te grupit, te paharuarin Urim Berberin,aktivistin e paharuar te rinise, i cili u nda nga ne parakohe, ne nje aksident autombilistik para ca vitesh. .Mesueset intelektuale e te aposionuar, te shkolles se Vishocices si Remzi Muken, Ismet Rusin, Skender Topciu,Ziqiri Vocin,Kimet Mulluxhiun, AgimTopciun,,Medehat Kutrolin, Mendar Mulla,Muharem Bejlerin,Luan Kalanen e tj. Nje nder aktoret amatore te saj,mesuesi letersise, Skender Rusi ne dramen “Familja e peshkatarit ” e te tjere ,qe me vone do te marre frymezimin nga ky grup modest, e do te behet nje nga dramaturget me te talentuar ne vend,si dhe skenaristi i Teatri artisik te Korces,nje perle e tatrit te Shqiperise, ku dramat e tij u lauruam me cmimat me te larta ne vend e jashte Toni ia kane dhene dhe vajzat e talentuar te fshatit si aktore profesioniste,te pabesueshem per spektatoret ,kur mernin vesh se ato ishin bijat inteligjente te fshatit,si Ervehe Bejleri,Fitret Rusi,Shkendije Bejleri,Myzafet Lame,Zhuljet Bejlerin,,SamijeHysi,Tefta Bejleri,Frosina Bejleri,Inferie Topciu ,Zhaneta Rusi,Zeftene Subashi, Diana Topciu,Myzejen Rusi,Skenderije Bejleri, Dhurata eZhula Subashi,Letka Bejleri ,Serie Lame,e shume e shume vajza te talentuara te tj. Ndihmese ka dhene e qe kane kontribuar ne suksesin e kesaj grupe, fshataret e tjere te aposionuar,si zdruktari i talentuar Zija Hysolli,i cili per nje kohe te gjate s’ju nda ketij grupi te talentuar. Baza e fidanishtja e Teatri , ishte grupi amator i shkolles tetevjecare i drejtuar nga mesuesit Ziqiri Voci,Skender Subashi,Remzi Muka e nga Luan Kalana me stazh me te gjate deri ne fund.

Te paharuara do te mbeten shfaqjet e tij,si ne fillimet ,suksesi ne komedine “Rvizori”te Gogolit e me pas ne dramet per femije te autoreve shqiptare. Jane breza te tere,ku dallohen talente te ralla nxenesish,siAliko Goce,Luan Kalana,Ridvan Voci,Agim Kalana ,Ladi Rusi,Setar Topciu,Perparim Muka, Agron Topciun,Perparim Subashi,Ajdin Goce,Etehem Hysi,Celik Voci, ,Oliver Topciu,Besim Bejlerin,Andri Rusi,Shpetim Mulluxhiu,Fluturak Rusi,Rudi Voci, Spartak Rusi, Genci Hysi,Hektor Mulla, Sokol Rusi, ,Ilir Alickolli,Ladi Rusi, Pellumb Pasholli, Arben Topciu,Riku Kutrolli,Agim Voci, Alban Fetolli,,Miri Voci,e shume te tjere nje liste pa mbarim. Do te shtonim per krenari se ne keto gjurme po ecin talentet me te rinj, niperit e mbesat e Vishocices, si Ergys Bejleri nje talent i ralle ne TV shqiptar, e te tjere .

Niveli cilesor i shfaqjeve te krahasuar me ato te teatrove profesiniste te qyteteve te medhaja,ishe interpretimi dinjitos,ne skenen e teatri te fshati te thirur,Pallati i kultures,,ku te gjithe luanin si ne shtepine e tyre ,rolet teper realist si dhe salla e saj e shfaqjeve me rreth kareqind karrige portative e me nje llozhe modeste.,ku kane dhene shfaqjet e tyre dhe teatrot estradat profesioniste te vendit si dhe cirku i shtetit. Ruajme kujtimet e mbresat me te bukura te jetes sone per grupin tone famos. Konkuronim me ndermarjet e qytetit te korces,pasi kishim zene vendine pare me fshatrat e rrethit.ishimduke dhene shfaqje ne sken e tetrit “A.Z.Cajupi”te Kprces, qe isht nje kenaqesi e vecante per ne.Duke interpretuar ne rol degjohet nje oshetime e nje dridhje e madhe ne skene.Udegjuan nga salla qe ishte mbushur polt thirrje:-Termet! Termet! Por ne vazhdonin shfaqjen pasi ishte pjesa kulmore e drames,shperthyen duartrokitje , nga spektatoret,te cilet kishin haruar termetin. [i cili sic mesuam me vone nuk kishe bere deme te medha ] Ne fund te shfaqjes erdhen ata te jurise qe ishin aktoret profesioniste te korces na pergezuan e njeri tha:-E tundet skene e teatrit si asnjehere tjeter,termet na dhate,me shaka,pastaj nje Bravo e madhe. Nje here tjeter do te shoni te jepenin shfaqje ne fshatin Vernik,nje fshat artdashes e me banore intelektuale. Ishte dimer acar,ngritetire e madhe,Ne leviznin me makinen e fshati me gjithe dekoret, por ku ndjenin te ftohtin,isht mosha e re atehere.

Sapo filluam shfaqjen erdhen iu luten shoferit tone Bardhti,qe e kishim dhe aktor kryesor,per nje rast urgjence nje i semure keq.I thame Bardhit nisu, se s’pret kjo pune por sa ta shpjesh ne spital kthehu shpejtNe vazhduam shfaqjen ,rolin e tij e dubloi nje nga ne duke bere makjezhet e veshjen e tij.Ai u kthye serish dhe hyri ne rol,por asnje nga shikuesit s’e kuptoi kete lojen tone.Shfaqja doli me sukses dhe pel qye nga fshatret qe kishin mbushur sallen ,e pastaj e kthyem ne mbremje defrimi se keshtu ishte tradita.Le te tregojne te tjeret, se mbresat tona s’kane te mbaruara. Nje here ishte dimer acar me makinen automobil te fshatit, me karoceri te hapur shkuam ne Zucisht per te dhen shfaqje, kur zbritem nga makina ishim te ngrire, por fale pritjes se ngrohte e artdashese te zicishtareve shfaqja doli me sukses e u duartrokrit disa here.

Mund te shkruajme gjate per pasionin dhe talentin e ketyre artisteve amatore qe cdo gje e benin falas , pas pune se tyre te lodhshme ne bujqesi,,por kenaqesia e tyre ishte vleresimi i spektatoreve , duartrokritjet qene parate e shperblimit te tyre,te ketyre artisteve amatore te perkushtuar. E vecanta ,qe eshte vlera me pasur e kesaj trashegimije kulturore te paperseritshme,eshte pasioni e puna vullnetare e ketyre brezave te talentuar dhe humane, pa pagese,e pas pune ne are, ne bujqesi.Shperblimi i punes se tyre vetmohuse, ishte kenaqesija shpirterore dhe argetimi i spektatoreve dashamires te teatrit,i banoreve te saj me nje bote te pasur artistike. Le te behet nje dritare me reze te shnditshme kjo pasuri kulturore e artitike e devollinjeve,ku te ndricoje edhe ne gjeneratat e te ardhmens dhe nje frymezimi ri per talentent e reja.

Respekt e krenari ish amatoret e grupit

Luan Kalana

loading...

Komento!

loading...