Home / OPINION / Artikull nga RAHIM SPAHI Sot shqiperia nje vend pa popull
loading...

Artikull nga RAHIM SPAHI Sot shqiperia nje vend pa popull

Artikull nga RAHIM SPAHI

Sot shqiperia nje vend pa popull.

Sot ne Shqiperi , kryesisht ne mendjet e te gjithe shqiptarve qendron ideja se problemi rreth krizes qe kaploi dhe pasojat qe ajo la ishin rezultat i vet politikaneve . Ne tani dime gjithcka per deputetet te cilet u perjashtuan nga gara , per kandidatet qe zgjodhi kreu i opozites dhe ata qe perjashtoi kreu i qeverise , por skemi asnje ide se cfare ndodh ne kete vend .

Kush eshte pamja ekonomike e ketij vendi , cfare strukture shoqerore kemi sot ne . Sa jane te pasurit e ketij vendi dhe cfar pamje ka varferia ne kete vend . Sa vrasje kane mbetur pa autor . Pse vetem ne Shqiperi mund te vrasin ne mes te qytetit dhe vrasesi iken e nuk gjendet me . Mediat jo vetem qe nuk bejne presion qe te tregojne se perse ka deshtuar shteti ne keto ceshtje , por vijojne te thurrin idene e dashurise dhe urrejtjes mes partive dhe koalicioneve politike .

Me mareveshjen e bere nga kreret e dy forcave kryesore politike , u be e mundur renia e inercise se partie te vogla , natyrshem kjo mareveshje u duk sikur eleminoi Meten . Nga kjo Shqipria u kthye ne nje vend pa popull . Prej 4 – muajsh temat e medha jane afati i deputeteve , i aleancave dhe i koalicioneve . Ashtu si ne garen e kampionatit te futbollit , ne vend nuk diskutohet asnje gje tjeter po vec per fatin e ” bijve te popullit ” . Por gjate ketyre ditve kane ndikuar ngjarje makabre , vrasje mes qytetit por prap opinioni dhe media nuk do tia dije , meren me fatin e politikaneve dhe me shtjellimin e intriges Rama-Basha .

Kur mendon se sa e sa ngjarje te tilla kan ndodhur ne kete vend dhe kan mbetur pa autor , bindesh gjithnje e me teper se vendi yne po rreshqet drejt nje Atdheu pa popull . Shqiperia eshte shnderruar ne nje “llotosport” gjigand ku te gjithe vene bast se cfare do ndodhe me LSI-ne apo PDIU-ne , a do marre Edi Rama 71 deputete qe te qeverise i vetem , po Basha po vepron kok me kok te vet apo po ben lojen e Berishes ? Mareveshjet nuk behen qe te rregullojn fatin e politikaneve apo imazhin e tyre , por duhet te prodhojne sukses dhe frutet e saj duhet ti gezoje populli . Mirepo ne Shqiperi situata eshte permbysur .
Per fatin e keq Shqiparet kane ndertuar nje hierarki te permbysur sepse elitat politike ketu kane zaptuar gjithcka dhe duke shfrytezuar mungesen e vetedijes shoqerore qe kemi si popull ata e kane ndare kete vend ne parcela me tifoze . Shqiptaret si popull nuk interesohen per fatin e tyre te perbashket .

Ne jemi nje popull folklorik qe jetojme me mitin e heroit te fisit qe na udheheq .

Te gjendur ne kete ndarje primitive dhe te nenshtruar prej llumit te fjaleve qe prodhojne lloj-lloj shkruesish qe merren me intrigat e dashurise dhe urrejtjes mes koalicioneve e politikaneve , ne po e bejme kete vend nje shkretetire njerezore ne te cilen te duket se populli vuan dhe eshte ne ankth per fatin e politikaneve dhe ku te gjithe pa perjashtim , nuk bejne gje tjeter vecse na tregojne sesi te plotsojme skedinat e ndeshjeve politike .

Artikull nga RAHIM SPAHI

loading...

Komento!

loading...