E FOLMJA E DEVOLLIT
DEVOLLI

E FOLMJA E DEVOLLIT

E FOLMJA E DEVOLLIT (Sprovë etnosociolinguistike) TEZË PËR PUNIM DOKTORATURE Crede mihi, sacra populi lingua est (Më beso, gjuha e popullit është e shenjtë)-Seneka Krahina…

“Më t’u mbyltë e mendjes”..Shprehjet popullore,fjale te arta te shqipes..
DEVOLLI

“Më t’u mbyltë e mendjes”..Shprehjet popullore,fjale te arta te shqipes..

“Më t’u mbyltë e mendjes”..Shprehjet popullore,fjale te arta te shqipes.. Luan Kalana gërmime gjuhësore “Më t’u mbylltë e mendjes..” Shprehjet popullore,fjalë të arta të shqipes,…

AMANETET NUK I TRET DHEU
SOCIALE

AMANETET NUK I TRET DHEU

AMANETE NUK I TRETET DHEU Prelud për GJAKOVEN martire në “LODRIMIN I MADH I VDEKJES”, Neoroman dramë,libri epope i shkrimtarit Kristaq F.Shabani ..Që nga titulli,tërheqës…

DEVOLL : Vazhdon moti i ftohtë e reshje dëbore
AKTUALE

DEVOLL : Vazhdon moti i ftohtë e reshje dëbore

DEVOLL : Vazhdon moti i ftohtë e reshje dëbore Rreshje dëbore sot në rrethin e devollit 11 prill. Kjo është Pranvera e çudirave, Diçka e…

SHQIPËRIA, ATDHEU I PSEUDOVE
OPINION

SHQIPËRIA, ATDHEU I PSEUDOVE

SHQIPËRIA, ATDHEU I PSEUDOVE Pseudot janë kudo, e ne jemi në rrethimin e hekurt të tyre. Ata sot kanë krijuar pushtetin e fuqishëm ku të…

DUKESH  QE JE  SHQIPTARE
POEZI

DUKESH QE JE SHQIPTARE

DUKESH QE JE SHQIPTARE.. Fytyra jote pasqyrë e bardhë, liqen kaltërosh ku lëkunden valë, ato që do thuash,nuk t’i mban zemra, t’i lexoj në fytyre,rrudhat…

KRIJUESI YNË ME NJË JETË RRUGËTIM NËPËR HISTORI
SOCIALE

KRIJUESI YNË ME NJË JETË RRUGËTIM NËPËR HISTORI

KRIJUESI YNË ME NJË JETË RRUGËTIM NËPËR HISTORI Një pedagog i kulturës,krijues i këngës folklorike dhe popullore,kompozitor,këngëtar i shquar e mbledhës i përkushtuar i folklorit,gazetar,instrumentist…

ORA LETRARE E PAVARËSISË NË KOBLENZ TË GJERMANISË
SOCIALE

ORA LETRARE E PAVARËSISË NË KOBLENZ TË GJERMANISË

NË KOBLENZ TË GJERMANISË U MBAJT MANIFESTIMI TRADICIONAL POETIKO-LETRAR”PAVARËSIA 2014″ Shqiptarët në jetën e tyre janë ballafaquar me sakrifica të mëdha poashtu edhe me ndryshime…

Libër kontrolli për statistikën e gjasë së gjallë simbas llojit e sasisë, Tiranë 1937
INFORMACIONE

Libër kontrolli për statistikën e gjasë së gjallë simbas llojit e sasisë, Tiranë 1937

Libër kontrolli për statistikën e gjasë së gjallë simbas llojit e sasisë, Tiranë 1937 Rrethi i komunës Qendër: 274 kuaj, mushka e gomerë 316 (9),…

Rexhep Goçi- Çfarë ndodhi më 16 nëntor 1982 në Spaç
OPINION

Rexhep Goçi- Çfarë ndodhi më 16 nëntor 1982 në Spaç

Rexhep Goçi :Çfarë ndodhi më 16 nëntor 1982 në Spaç Rexhep Uk Goçi ka lindur në vitin 1937 në fshatin Ҫerem të rrethit Tropojë. Rexhepi…

LARGOHET NGA FERRI ELENI LEKA
OPINION

LARGOHET NGA FERRI ELENI LEKA

LARGOHET NGA FERRI ELENI LEKA Eleni Rrodhe e bija e deputetit dhe tregtarit më të madh të qytetit të Korçës (Kol Rrodhe, i cili dha…

1 2 61 62